ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Jadwiga Polus

Kwiecień w Teatrze 6. piętro

Sprawdźcie, co przygotował dla Was Teatr 6. piętro w kwietniu!

Warszawa
kwiecień


Spektakle w kwietniu:

12 kwietnia Central Park West:
Central Park West – ulica Nowego Jorku,  jeden z najbardziej pożądanych, najbardziej prestiżowych adresów do zamieszkania. Tu mają swoje apartamenty ci, którym w życiu udało się osiągnąć najwięcej. Właśnie tu mieszkają Madonna, Sting, Bono, Demi Moor, Diane Keaton, Steve Martin, Woody Allen … i bohaterowie naszej sztuki, państwo Riggs: Phyllis (Joanna Żółkowska), wybitna psychoanalityczka po pięćdziesiątce, kobieta władcza i błyskotliwa, oraz  jej pięćdziesięciokilkuletni mąż Sam (Wojciech Wysocki), prawnik gwiazd show biznesu i obiekt westchnień wielu kobiet.

Central Park West – to tu marzyliby zamieszkać nieco młodsi przyjaciele państwa Riggs, Carol (Małgorzata Foremniak), kobieta z problemami natury psychologicznej, osobowościowej i seksuologicznej oraz jej mąż Howard (Piotr Gąsowski), pisarz powieści, których nikt nie czyta, nadwrażliwiec z  psychiką jeszcze bardziej skomplikowaną niż  jego małżonki.

Central Park West – to tu przyjaźń dwóch par przerodzi się pewnego listopadowego poranka w wojnę każdego z każdym. A powodem tej wojny stanie się niewierność jednego z małżonków.

„Central Park West” – jest to historia, której finału nie przewidzi chyba żaden z widzów. najbardziej neurotyczna komedia Mistrza gatunku, której współautorami śmiało mogli by być Zygmunt Freud i Ingmar Bergman. Groteskowe kompendium wiedzy na temat zdrady i jej pochodnych.
 
„Central Park West” –  to druga po „Zagraj to jeszcze raz, Sam” sztuka z tryptyku „Miłość, Zdrada i Wybaczenie według Woody Allena”.
Tłumaczenie, Inscenizacja i Reżyseria – Eugeniusz Korin
Scenografia i kostiumy                         – Barbara Hanicka
Muzyka                                                 – Hans Zimmer
 
OBSADA:
Phyllis – Joanna Żółkowska
Carol – Małgorzata Foremniak
Sam – Wojciech Wysocki
Howard – Piotr Gąsowski
Juliet – Julia Pietrucha/Agnieszka Sienkiewicz


18, 19 kwietnia - Ożenek:

OŻENEK – nieśmiertelna komedia Nikołaja Gogola. Znakomici aktorzy w przenikliwej, widowiskowej inscenizacji Andrzeja Bubienia.     

„Niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach”, jak Autor nazwał OŻENEK – to prawdziwa teatralna uczta: widowisko, któremu tempo i wigor nadają intrygi swatów oraz umizgi swatanych, zalotników reprezentujących tyle groteskowe, ile przezabawne typy ludzkie. Matrymonialne perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina i Agafii Tichonownej okazują się zaskakującym splotem pragnień i możliwości, zamiarów i losów, którymi podszyte są przygotowania do tytułowej ceremonii. OŻENEK to galeria przejmująco celnych, a zarazem bawiących do łez portretów niemłodych kawalerów i panien, aktualnych zawsze, ilekroć uczucie, status i szansa na szczęście stają się przedmiotami handlowej transakcji.  

Siłą OŻENKU jest cała kolekcja postaci, które na stałe wpisały się w światową tradycję teatru komedii. W roli podstarzałego kawalera Podkolesina zobaczymy Michała Żebrowskiego. Podejrzanie atrakcyjną pannę na wydaniu zagra Paulina Chruściel. Z brawurowymi rolami swatów zmierzą się Anna Dereszowska (jako Fiokła Iwanowna) oraz Piotr Głowacki (Koczkariew). Ponadto na scenie ujrzymy feerię brawurowych kreacji: dynamiczne spotkania, dialogi i konfrontacje młodych talentów (Dorota Krempa, Kamil Szklany) z gwiazdami polskiej komedii (Joanna Żółkowska, Janusz Chabior, Cezary Pazura, Cezary Żak).          

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Bubień. Niepowtarzalny styl jego inscenizacji i przenikliwa interpretacja OŻENKU opiera się na przekonaniu, że komedia Gogola w rzeczywistości jest refleksyjną opowieścią o ludzkiej samotności i poszukiwaniu bliskości. Reżyser stawia nieustająco aktualne pytania o sens walki o własną autentyczność oraz o granicę i cenę, jaka pozwala na przetrwanie w świecie zdominowanym przez sztuczność i zakłamanie. Scenografię do spektaklu zaprojektowała Anita Bojarska, muzykę skomponował Piotr Salaber.

OBSADA:
Agafia Tichonowna – Paulina Chruściel
Arina Pantelejmonowna – Joanna Żółkowska
Fiokła Iwanowna – Anna Dereszowska
Podkolesin – Michał Żebrowski
Koczkariew – Piotr Głowacki
Jajecznica – Cezary Żak
Anuczkin – Janusz Chabior
Żewakin – Cezary Pazura
Duniaszka – Dorota Krempa
Stiepan – Kamil Szklany

TWÓRCY:

Reżyseria: Andrzej Bubień
Scenografia: Anita Bojarska
Muzyka: Piotr Salaber

22 kwietnia g. 14:30 i 18:00 Niezwyciężony

Wszystko w tej sztuce, zaczynając od tytułu, jest przewrotne, śmieszne i smutne zarazem.
Komiczne niezauważalnie przeistacza się w Tragiczne, a jedno i drugie łączy się w przejmująco prawdziwym obrazie zagubienia współczesnego nam świata… Już sam tytułowy „Niezwyciężony” po bliższym poznaniu okazuje się być nazwą dwóch mało do siebie podobnych „zjawisk” – legendarnego brytyjskiego lotniskowca, walczącego w wielu bitwach końca XX wieku i… rudego kota, postrachu sąsiedzkich ptaków i zwierząt domowych.  Jak się okazuje, mają ze sobą dużo wspólnego: nie tylko miłość, którą darzy ich jeden z bohaterów sztuki, ale i dramatycznie absurdalne losy, które wywrą duży wpływ na życie pozostałych bohaterów. Lotniskowiec Jej Królewskiej Mości i kot, który zawdzięcza mu swoja ksywkę, na zawsze zmienią losy bohaterów sztuki.
Historia zacznie się w niewinny sposób: Emily (Agnieszka Grochowska) i Oliver (Bartłomej Topa) – małżeństwo dotychczas zajmujące dość wysokie miejsce na drabinie społecznej, pod wpływem finansowych trudności jest zmuszone do przeprowadzki ze stolicy do biednej dzielnicy prowincjonalnego miasteczka. Chcąc być mili, zapraszają do siebie na wieczorek zapoznawczy Alana (Szymon Bobrowski) i Dawn (Aleksandra Popławska) – małżeństwo z sąsiedztwa, tak zwanych „ludzi z dołów”. A potem, jak w każdej znakomitej sztuce i jak w każdym prawdziwym życiu, spotkanie czterech niebanalnych charakterów uruchamia całą lawinę trudnych do przewidzenia zdarzeń, w których wszyscy ostatecznie przegrywają ze swoimi słabościami… Ale przegrywają z klasą. Przegrywają, żeby nas, widzów, upewnić w istnieniu jednego niezwyciężonego. Tym prawdziwym NIEZWYCIĘŻONYM jest ludzkie człowieczeństwo, zadziwiająca zdolność do współczucia i czynienia dobra, pomimo wszystko a czasem i wbrew wszystkiemu…

Torben Betts, znakomity angielski autor średniego pokolenia, opisuje w NIEZWYCIĘŻONYM  nasze życie nie po to, żeby postawić jeszcze jedną alarmująca diagnozę, lecz żeby upewnić nas, że człowiek zawsze ostatecznie daje radę z absurdalnością wszechświata. A fakt, że świat nam tego absurdu nie szczędzi, jest podstawą opowiadanej przez niego historii.

Spektakl reżyseruje Eugeniusz Korin, artysta teatru, opery i kina, twórca ponad sześćdziesięciu spektakli dramatycznych, komedii i spektakli muzycznych na polskich i międzynarodowych scenach. Po znakomicie przyjętych inscenizacjach klasyki dawnej i współczesnej komedii na scenie Teatru 6.piętro (którego jest współzałożycielem i dyrektorem) jako pierwszy polski reżyser sięga po twórczość Bettsa nazywając go “Czechowem XXI wieku”.
 
Obsada:
Emily – Agnieszka Grochowska
Olivier  - Bartłomiej Topa
Dawn – Aleksandra Popławska
Alan – Szymon Bobrowski
 Twórcy:
Reżyseria – Eugeniusz Korin
Scenografia – Maciej Pietuch
Kostiumy – Dorota Williams
Tłumaczenie tekstu – Małgorzata Semil
Projekcje – Marcin Kot

24, 25 kwietnia Miłość w Saybrook:

MIŁOŚĆ W SAYBROOK

Komedia warta grzechu!
Woody Allen z jedną ze swoich najbardziej temperamentnych komedii. Zapraszamy na „Miłość w Saybrook” – szaloną farsę na trzy pary małżeńskie, jednego grilla, ukryty sejf z tajemniczą zawartością, niezliczone kłamstwa… i kogoś jeszcze.  Zapraszamy na wielki finał Allenowskiej trylogii o „Miłości, Zdradzie i Przebaczeniu”!

W sielskim domostwie w Old Saybrook ortodonta Norman i jego żona Sheila (…) świętują siódmą rocznicę ślubu. Towarzyszy im chirurg plastyczny David (…) oraz jego żona Jenny (…) - siostra Sheili. Niespodziewane pojawienie się dawnych właścicieli domu – księgowego Hala (…) i jego żony Sandy (…) ujawnia skrywany w domu sekret,  co ściąga na głowy wszystkich bohaterów lawinę wzajemnych oskarżeń i pretensji. Te, jak to u Allena, podawane są seriami ciętych żartów i błyskotliwych ripost. Kiedy wzajemne zadręczanie się bohaterów dochodzi do granic (wraz z natężeniem śmiechu na widowni) okazuje się, że Old Saybrook ma do odsłonięcia jeszcze jedną tajemnicę…

„Miłość w Saybrook” w reżyserii Eugeniusza Korina zamyka tryptyk „Miłości Zdrady i Przebaczenia wg. Woody’ego Allena” w Teatrze 6.piętro, będąc jednocześnie prapremierą tej sztuki na polskich scenach.  Spektakl jest hołdem złożonym jednemu z największych mistrzów komedii, a także przebojowym zakończeniem opowieści o ludzkich przywarach i namiętnościach, które były tematem poprzednich części cyklu: „Zagraj to jeszcze raz, Sam” oraz „Central Park West”

„Miłość w Saybrook” błyskotliwie łączy poczucie humoru, neurotyczny wdzięk i lekkość mówienia o relacjach damsko-męskich w stylu, znanym z najlepszych filmów Woody’ego Allena. Choć gonitwa romansów, zdrad i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności buduje w spektaklu napięcie godne najlepszych kryminałów - znajdzie się w nim również miejsce na refleksje.  Bo przecież, zgodnie ze słowami autora „wszyscy mieszkańcy zamożnych przedmieść trochę się zdradzają”. Aby się przekonać, co z tego wynika – zapraszamy do Teatru 6.piętro. Zapraszamy, aby przejrzeć się w lustrze mistrza wielkomiejskiej satyry przejrzeć się może każdy z nas, bo jak wiadomo – życiu potrzeba czasem trochę fikcji.

(PP)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic