55. sezon KONCERTÓW CHOPINOWSKICH w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

W niedzielę 18 maja pod pomnikiem Chopina rozpoczął się 55 sezon Koncertów Chopinowskich, których organizatorem od początku jest Stołeczna Estrada.

Niedzielne recitale odbywać się będą o godzinie 12 i 16 do końca września.

Historia koncertów pod pomnikiem Chopina sięga 1959 roku. Od tego czasu spotkania przy pomniku Chopina przeszły wiele metamorfoz. Początkowo sezon koncertowy inaugurowano koncertem z towarzyszeniem orkiestry. W latach 80-tych popołudniowy koncert miał formę słowno-muzyczną. Pod pomnikiem występowali nie tylko pianiści, ale i znani aktorzy recytujący poezję romantyczną.
Dzisiaj są to recitale zarówno młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na międzynarodowych scenach pianistów, jak i światowej sławy interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina.

Współorganizatorami koncertów są: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Mecenasem Koncertów Chopinowskich jest Lotto.
Patroni medialni: RMF Classic, Gazeta Wyborcza, Co jest grane, Metro, Gazeta.warszawa.pl, In Your Pocket.


Z Warszawy do Paryża
Od 2010 roku Stołeczna Estrada organizuje także koncerty  prezentujące dorobek muzyczny Fryderyka Chopina w Paryżu. W Ogrodach Luksemburskich, paryskich Łazienkach, w czerwcowe i lipcowe niedziele odbywają się recitale polskich pianistów, które cieszą się ogromnym powodzeniem i gromadzą tysiące paryżan.
W tym sezonie koncerty odbędą się w kolejnych pięć niedziel, od 15 czerwca do 13 lipca.

 


25 maja 2014 – Program

Godz. 12.00 – LYDIE SOLOMON (Francja)

Pierwszy recital zagrała w sali „Printemps de Silly Musical” w Belgii, a pierwszy koncert z orkiestrą wykonała w wieku 13 lat z „Orchestre de la Garde Republicaine” w Radio France. Koncert emitowała francuska rozgłośnia radiowa France Musique. W wieku 15 lat została wybrana przez Paula Meyera do wykonań koncertów muzyki kameralnej, z którymi występowała kilkakrotnie w Korei Południowej, co zaowocowało nagraniem płyty przez wytwórnię Dichter Classics Liebe i koncertami z orkiestrą pod batutą Gum Nansa, emitowanych w ramach audycji radiowych i telewizyjnych w Korei.

W wieku 18 lat otrzymała „Premier Prix Perfectionnement” w Konserwatorium Paryskim. Obok studiów muzycznych ukończyła również Paryską Szkołę Handlową.

Pianistka kształciła się również w kierunku aktorskim. Pod pseudonimem Lydie Wai zagrała w autobiograficznym filmie pełnometrażowym Yvon Marciano zat. „Vivre”, który wszedł na ekrany kin we Francji (2009) oraz Rosji (2010).

W latach 2008-2010 występowała jako wokalistka wykonując głównie własne kompozycje. Jednocześnie kontynuowała karierę pianistyczną występując w Paryżu i Madrycie w najbardziej znanych salach koncertowych.


W programie:
- Preludium e-moll op. 28 nr 4
- Polonez op. 40:
A-dur nr 1
C-moll nr 2
- Etiuda F-dur op. 10 nr 8
- Polonez Fantazja As-dur op. 61
- Mazurek a moll op. 17 nr 4
- Bolero C-dur op. 19
- Nokturn cis moll op. posth.
- Etiuda c moll op. 10 nr 12






Godz. 16:00 – MIKA OKUMURA (Japonia)


W 1985 r. ukończyła Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej Toho w Tokyo. Jeszcze w 1984 r. wzięła udział w Letnim Kursie Interpretacji prowadzonym w Akademii Muzycznej w Warszawie przez prof. Kazimierza Gierżoda, otrzymując dyplom jego ukończenia.

W ciągu kolejnych lat kontynuowała naukę  pod kierunkiem prof. K. Gierżoda, koncertując solowo w wielu polskich miejscowościach. W Częstochowie zdobyła szczególne uznanie publiczność i lokalnej prasy. W opiniach porównywano jej interpretacje do polskich pianistów.

Jej wieloletnie kontakty z Polską zaowocowały osiągnięciem dojrzałego poziomu gry. W rodzinnej prefekturze Nagano co roku organizuje wieczorne szopenowskie rocznice, których repertuar obejmuje oba koncerty (Koncert No 1 i Koncert No 2). Poza tym wykonuje też utwory innych kompozytorów, jak np. Mozarta, Beethovena, Rachmaninowa, Griega, Gershwina, itp. łącznie z koncertem w całości poświęconym Schumannowi.

Jest Dyrektorem Oddziału TiFC Nagano, Japonia.

W programie:

- Nokturn  Fis-dur op.15 nr 2
- Walc As-dur op.69 nr 1
- Walc Ges-dur op.70 nr 1
- Ballada g-moll op.23
- Etiuda cis-moll op.25 nr 7
- Mazurek G-dur op.50 nr 1
- Mazurek a-moll op.67 nr 4
- Scherzo b-moll op.31

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic