ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Najlepsze laptopy. Jaki laptop wybrać do pracy, nauki, zabawy?

Procesor Intel Core, najlepiej najnowszej generacji, dobrej klasy zintegrowana karta graficzne, odpowiednia ilość pamięci RAM — to tylko niektóre ze szczegółów dotyczących wymarzonego laptopa. Pytanie jednak, czy rzeczywiście dla wszystkich użytkowników są to kluczowe wymagania i czy są oni gotowi zapłacić cenę za najnowszą technologię. Do przeglądania Internetu nie wydaje się ona konieczna.

Najlepsze laptopy. Jaki laptop wybrać do pracy, nauki, zabawy?

Jak laptop wybrać? Czym się kierować?

Najlepsze laptopy to kategoria bardzo szeroka i dyskusyjna. Co bowiem oznacza, że laptop jest najlepszy? Oczywiście kryterium może być najnowsza technologia, trzeba jednak liczyć się z tym, że takiego laptopa nie kupić za 2-3 tysiące złotych, tylko trzeba będzie na niego wydać znacznie więcej. Wydaje się, że dobry laptop to przede wszystkim ten dopasowany do potrzeb użytkownika. W laptopach biznesowych będzie o tym stanowić sprawnie działający procesor, mała waga sprzętu, szybki internet. Dla grafików, gamingowców, projektantów reklam, video czy architektów fundamentalne znaczenie będzie mieć zintegrowana karta graficzna. Dla ucznia pewnie znaczenie będzie mieć przede wszystkim trwałość sprzętu, szybkość jego działania. Ogólny ranking laptopów zawsze można stworzyć. Jeśli jednak naprawdę zastanawiasz się, jaki laptop kupić, sprawdź ranking laptopów dedykowanych do konkretnych zastosowań. Macbooki cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów biznesowych, wolnych zawodów, studentów — osób, które często się przemieszczają i chcą mieć sprawny sprzęt zawsze przy sobie. Gamingowcy tego typu rozwiązaniami zachwyceni być już nie muszą, bo w laptopie szukają czegoś innego.

Do przeglądania internetu czy poważnego projektowania?

Wielkość pamięci RAM, konieczność współpracy z szybkim dyskiem SSD, ekran w rozdzielczości Full HD lub 4K - to wszystko w dużej mierze zależy od sposobu wykorzystania laptopa. Jeśli ma on służyć wyłącznie do przeglądania Internetu, tworzenia prostych plików tekstowych, niewielkich arkuszy Exel czy prezentacji, podstawowe 4 GB RAM pamięci wydaje się absolutnie wystarczające. Oczywiście im więcej RAM, tym lepiej, natomiast 8, 12 czy więcej GB autentyczne znaczenie będzie mieć przy pracy z dużą liczbą danych, projektowaniu graficznym, a także gamingu.

Z pewnością da się jednak wskazać kluczowe elementy oceny możliwości technicznych laptopa, które trzeba wziąć pod uwagę (oczywiście w zależności od tego, czy szukasz laptopa do pracy biurowej, projektowania graficznego czy gamingu):

•    wielkość pamięci RAM,
•    procesor,
•    dysk twardy — HDD i coraz popularniejszy SSD,
•    karta graficzna, zintegrowany układ graficzny,
•    przekątna ekranu i rozdzielczość,
•    rodzaj matrycy — błyszcząca, matowa, dotykowa,
•    rodzaje złącz.

Możliwości w każdej z tych kategorii jest naprawdę wiele. Zanim więc zaczniesz przeglądać dostępne oferty, postaraj się wskazać, co jest dla ciebie najważniejsze. Takie podstawowe rozpoznanie ułatwi przeszukiwanie dostępnych modeli i ich ocenę. Nie ma laptopa uniwersalnego. Możesz jednak z pewnością znaleźć najlepszy laptop dla siebie.

Laptop gamingowy — karta graficzna, procesor Intel Core i co jeszcze?

Laptopy do gier tworzą zupełnie osobną kategorię komputerów niż choćby te przeznaczone do pracy biurowej. Przede wszystkim modele laptopów dedykowane do gamingu muszą być znacznie lepiej wyposażone.
•    Uwagę trzeba z pewnością zwrócić na dedykowaną kartę graficzną. Dobrym wyborem będą karty z serii RTX, a także Ray-Tracing. Karta graficzna, która gwarantuje dzisiaj naprawdę dobrą jakość to RTX 2070 lub RTX 2080, 2080Ti i nowsze.
•    Żeby możliwe było skorzystanie ze wszystkich opcji, jakie daje karta graficzna, potrzebna jest odpowiedni RAM. Minimum dla graczy to 8 GB RAM, co gwarantuje wysoką jakość przy odpowiednio wysokiej liczbie klatek na sekundę. Jeśli to tylko możliwe, warto wybrać modele 16 GB i więcej.
•    Bardzo ważny jest procesor. Dzisiaj najbardziej popularne są konfiguracje i7 oraz i9 w laptopach gamingowych. Możesz postawić zarówno na procesor Intel Core, jak i odpowiadający mu technologicznie procesor AMD.
•    Jeśli chodzi o dysk, to standardem w gamingowych komputerach jest już dysk SSD, który zapewnia szybsze działanie aplikacji.
•    Większość komputerów gamingowych ma wyświetlacze o rozdzielczości Full HD. Z powodzeniem znajdziesz jednak już także modele 4K.

Szczegóły, których nie warto lekceważyć

Z pewnością procesor, pamięć RAM, dysk SSD to podstawowe elementy oceny możliwości laptopa. Warto jednak pamiętać także o innych kwestiach. Dla wielu użytkowników laptop to urządzenie mobilne. Ważną informacją przy wyborze modelu będzie więc z pewnością jego waga i wielkość. Oczywiście musi tutaj dojść do kompromisu między możliwościami technicznym a przekątną ekranu i jego wagą. Kolejną kwestią, która ma tutaj znaczenie, będzie ochrona i poziom bezpieczeństwa. Czytnik linii papilarnych oraz innego rodzaju zabezpieczenia proponowane przez producentów mają tutaj ogromne znaczenie. Dodatkowe uzupełnienia jak podświetlana klawiatura czy czytnik kart pamięci to już kwestia oceny zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami przyszłego użytkownika.


Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic