ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Farbowanie włosów w domu – jak uniknąć niespodzianek podczas zmiany koloru na własną rękę?

Farbowanie włosów u fryzjera to spory wydatek, nie każdego na taki stać. Na szczęście włosy można bezpiecznie farbować także w domu. Zanim jednak spróbujesz, zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Farbowanie włosów w domu – jak uniknąć niespodzianek podczas zmiany koloru na własną rękę?

Jak farbować włosy w domu?

Farbowanie włosów w warunkach domowych nie jest trudne, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad:

 – zarezerwuj sporo czasu – co najmniej dwie godziny,

– znajdź ręcznik i ubranie, które możesz spisać na straty – plam z farby raczej nie spierzesz,

– upewnij się, że masz w zasięgu wzroku zegar, który odmierzy ci czas. Pamiętaj, że czas farbowania liczy się od nałożenia ostatniej porcji farby na włosy, a zaczyna się od dołu i kończy na czubku głowy. Taka kolejność gwarantuje równomierny kolor na całej długości,

– nie owijaj włosów z farbą ręcznikiem ani folią, nie spinaj ich w kok – aby się równo zafarbowały, powinny zwisać luźno na plecach.

Przed pierwszym farbowaniem nowym kosmetykiem warto zrobić test uczuleniowy np. na skórze za uchem.

Dlaczego kolor na włosach nie jest taki jak na opakowaniu?

To pytanie po samodzielnym farbowaniu włosów w domu niestety pada bardzo często. Przyczyn jest wiele, ale wszystkie wynikają z braku wiedzy bądź nieumiejętnego farbowania włosów.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że farba do włosów nie ma takich właściwości kryjących, jak farby do ścian. Kosmetyki do koloryzacji włosów wnikają w ich strukturę i ostateczny kolor zależy zarówno od kondycji samego włosa, jak i jego koloru.

 

Kolor widoczny z przodu opakowania farby zwykle można osiągnąć w salonie fryzjerskim po uprzedniej dekoloryzacji. Jeśli jednak chcesz farbować włosy w domu, spójrz na tylną stronę pudełka. Wielu producentów umieszcza tam zdjęcia poglądowe ostatecznego odcienia farby w zależności od koloru wyjściowego.

Błędy opisane w poprzednim akapicie także mają wpływ na nieprawidłowy kolor włosów.

Włosy zawinięte w folię zafarbują się słabo lub wcale, bo do procesu pigmentacji potrzebny jest dopływ tlenu. Podobnie będzie z włosami zwiniętymi w kok – tu ryzykujemy nierównomiernym farbowaniem.

Błędem jest także trzymanie farby na włosach zbyt krótko, żeby „zafarbowały się lekko” lub zbyt długo, „bo wtedy mocniej chwyci”. W jednym i drugim przypadku ryzykujemy tym samym – kolor będzie inny niż oczekiwany, czasem nawet drastycznie inny.

Jak wybrać farbę do włosów?

Przy wyborze farby do włosów zwykle zwracamy uwagę na jej kolor. I słusznie, od tego powinniśmy zacząć. Warto jednak zerknąć także na etykietę. Nowoczesne farby do włosów są wolne od amoniaku i jego pochodnych. Warto kupować kosmetyki renomowanych producentów. Dobra opinia o nich zwykle nie jest przesadzona.

Natomiast absolutnie nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Dobra farba do włosów nie musi kosztować góry złota. Podobnie ta zła dla niepoznaki może mieć zawyżoną cenę.

 

Henna do włosów – alternatywa roślinna dla farb

Na hasło „henna” praktycznie każda kobieta pomyśli o brwiach i rzęsach. To prawda, że henny używa się w salonach kosmetycznych i zwykle ma ona czarny kolor.

Jednak henna do włosów to kosmetyk, który może mieć nawet odcień blondu. Można ją bezpiecznie nałożyć na włosy w domu. Plusem tego rozwiązania jest dodatkowe odżywienie włosów. Ekstrakty roślinne wzmacniają je i wygładzają. W tym wypadku nie ma ryzyka przesuszenia włosów, co jest niemal standardem przy nałożeniu klasycznej farby.

Trzeba jednak pamiętać, że henna nie jest kosmetykiem tak silnie koloryzującym, jak farba. Jeśli zależy nam na mocnym, intensywnym kolorze, a włosy są długie i gęste, jedno opakowanie na pewno nie wystarczy. Na platformie zdrowia gemini.pl można kupić hennę w różnych odcieniach i w bardzo przystępnych cenach. Nawet przy długich włosach będzie to znacznie niższy wydatek niż koszt zabiegu koloryzacji włosów w salonie fryzjerskim.

Jak sprawić, żeby włosy wyglądały na gęstsze i mocniejsze?

Farbowanie włosów to jedno, a ich stylizacja to drugie. Wbrew pozorom włosy farbuje się nie tylko dla ukrycia siwizny. Robią to nawet bardzo młode osoby, które chcą zmienić swój wygląd, czasem trochę zaszaleć, a czasem pójść za głosem mody. Jednak nie każdy miał to szczęście urodzić się z gęstą, bujną fryzurą.

Co w takim wypadku? Zagęszczanie to zabieg jeszcze droższy niż koloryzacja. Na pewno tańszy jest puder do włosów, który nada im objętości i uniesie u nasady. Dzięki temu fryzura będzie wyglądała zdecydowanie bardziej atrakcyjnie. Pudry poleca się przede wszystkim do słabych i cienkich włosów, one potrzebują go najbardziej.

Artykuł sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic