Łukasz Palkowski - reżyser filmu „Najlepszy” i Jerzy Górski - jego bohater.

To wspólna nominacja dla ludzi, bez których ten niezwykły film by nie powstał. Łukasz Palkowski opowiedział w nim historię, która porusza, inspiruje, daje nadzieję i siłę. To historia walki o siebie i swoje marzenia. Jej bohaterem jest właśnie Jerzy Górski, który przeszedł drogę od narkotykowego uzależnienia aż na szczyt ludzkich możliwości – zwycięstwa w wyczerpujących zawodach triathlonowych Double Ironman. Ma też na koncie uczestnictwo w wielu innych morderczych zawodach łącznie z Western State Endurance Run, nazywanym „biegiem śmierci”. Za film „Najlepszy” Łukasz Palkowski, twórca – między innymi - „Bogów”, otrzymał Nagrodę Publiczności na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jacek Dukaj

za odważne podjęcie wyzwania jakim była twórcza adaptacja „Jądra ciemności” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Efekt w postaci „Serca ciemności” zaskoczył i poruszył czytelników i krytyków. Sam pisarz tak określił pracę nad swoją wersją: - „Nie jestem tłumaczem. Jestem autorem Josepha Conrada piszącego Heart of Darkness dla dwudziestopierwszowiecznych polskich czytelników.” Wydawnictwo Literackie, w którym ukazało się „Serce ciemności”, nazwało efekt pracy pisarza „Najważniejszym i najodważniejszym eksperymentem literackim roku!”.

Fot. A. Zemanek

Adam Zagajewski

ubiegły rok przyniósł mu sukcesu w postaci zdobycia prestiżowej hiszpańskiej Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury. Poeta, pisarz i eseista został pierwszym Polakiem nagrodzonym w tej kategorii. Tym samym dołączył do znakomitego grona laureatów – pisarzy takich jak Mario Vargas Llosa, Arthur Miller czy Günter Grass. Nagroda Księżnej Asturii to jedno z najważniejszych hiszpańskich wyróżnień. Warto przypomnieć, że dotychczas otrzymali ją dwaj inni Polacy – Krzysztof Penderecki (Sztuka) i Ryszard Kapuściński (Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości). Twórczość Adama Zagajewskiego jest nieustannie wysoko oceniana przez polskich czytelników, dla których Autor jest nie tylko wybitnym literatem, ale także symbolem wolności i niezależności. Ma na swoim koncie ogromną liczbę nagród literackich z całego niemal świata.

Fot. PAP

Joanna Sułkowska

polska fizyk i chemik, doktor habilitowana nauk chemicznych. Specjalizuje się w biofizyce białek oraz biofizyce molekularnej i teoretycznej. Doceniona za prace nad „zaplątanymi” białkami. Rozszyfrowanie ich tajemnic może przynieść przełom w leczeniu choroby Alzheimera czy Parkinsona. Na co dzień kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych działającym na Uniwersytecie Warszawskim przy Centrum Nowych Technologii oraz Wydziale Chemii. W roku 2017 została wybrana przez UNESCO jednym z „naukowców, którzy mogą zmienić świat”. Dr hab. Joanna Sułkowska wraz z 14 młodymi badaczkami z całego świata znalazła się na liście „International Rising Talents”, gdzie została wyróżniona w kategorii osób poszukujących nowych źródeł leków.

Szymon Nehring

to był pracowity rok w jego karierze, pełen koncertów i recitali w Polsce i na całym świecie – w tym debiut w Carnegie Hall. Jednak największym sukcesem było zwycięstwo w prestiżowym Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie. Pianista zdobył także deszcz nagród dodatkowych. Jesienią został laureatem nagrody polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej”, w kategorii „Osobowość Roku”. Został także nominowany do międzynarodowej nagrody dla twórców muzyki klasycznej International Classic Music Awards w kategorii Koncerty za nagrania chopinowskie (został jej laureatem już w tym roku). Słuchacze RMF Classic niezwykle mocno podkreślają zaangażowanie Szymona Nehringa w akcje charytatywne.

Fot. PAP

25 jubileuszowa edycja WOŚP

to ćwierć wieku wspaniałego koncertu jedynej takiej orkiestry na świecie. Dzięki niej co roku miliony serc Polaków biją jednym rytmem w szlachetnym celu. WOŚP od lat wyzwala w nas to co najlepsze i mimo „przejściowych trudności” nie tylko potrafiła je przetrwać, ale zwiększyć zasięg i wyniki finansowe akcji. Charyzma i zapał Jurka Owsiaka oraz całego zespołu Fundacji wydają się być niewyczerpane…

Obchody jubileuszu 700-lecia Lublina

z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń naukowych, społecznych, sportowych i artystycznych. Szczególnie imponujący był program tych ostatnich. Oprócz specjalnych edycji odbywających się cyklicznie w Lublinie festiwali – m.in. Nocy Kultury, Carnavalu Sztukmistrzów, Jarmarku Jagiellońskiego, Festiwalu czy Konfrontacji Teatralnych – zaplanowano wiele imprez i wydarzeń specjalnie na jubileusz 700-lecia. Były to m.in. premiera filmu Juliusza Machulskiego „Volta” (akcja rozgrywa się w Lublinie), Festiwal Unii Lubelskiej, 40. Europejska Konwencja Żonglerska, Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon oraz widowiska teatralne inspirowane historią miasta. Zaangażowanie mieszkańców i turystów w obchody 700-lecia Lublina liczyć trzeba w setkach tysięcy uczestników.

Sukces filmu „Twój Vincent”

znakomity pomysł, koronkowa robota i bohater, który wart jest 65 tysięcy ręcznie namalowanych klatek! „Twój Vincent” oczarował krytyków i publiczność, w niebanalny sposób opowiadając historię życia i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha. Z niebywałą wyobraźnią, cierpliwością i talentem ponad 100 malarzy z różnych krajów latami ożywiało dla kina dzieła holenderskiego mistrza. Nad całością prac tego potężnego zespołu marzycieli czuwali Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Do obrazów dopisali intrygującą fabułę, czerpiąc wiedzę z kilkuset napisanych przez artystę listów. Na szczycie góry wyróżnień dla tej pierwszej na świecie animacji malarskiej jest Europejska Nagroda Filmowa, a także nominacja do Oscara (już w 2018 roku). Pierwsza w historii, przyznana polskiemu, pełnometrażowemu filmowi animowanemu!

Wystawa „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie

wystawa, którą otwarto w 110. rocznicę śmierci artysty była największą ekspozycją w historii Muzeum Narodowego w Krakowie i jednocześnie najobszerniejszą wystawą monograficzną Wyspiańskiego w historii polskiego muzealnictwa. Zaprezentowano na niej około 500 dzieł pochodzących wyłącznie z własnej kolekcji oraz będących depozytami Muzeum. Założeniem kuratorek – Danuty Godyń i Magdaleny Laskowskiej było „pokazanie Wyspiańskiego jako artysty totalnego: malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga i poety, scenografa i reformatora teatru. A przy tym człowieka związanego z Krakowem, który czerpał z tego miasta natchnienie i odbił na nim swoje piętno”. Sztuka ta udała się nadzwyczajnie…

Ostatni koncert Ennio Morricone w Polsce

to było niezwykłe i wzruszające spotkanie widzów z Mistrzem i jego muzyką w łódzkiej Atlas Arenie. Był to jeden z ostatnich koncertów w ramach trwającej kilka lat trasy „60 Years of Music Tour". Jednocześnie – jak się okazało – był to już ostatni koncert Króla Muzyki Filmowej w Polsce. Niedługo potem Ennio Morricone ogłosił, że ze względu na wiek kończy swoją koncertową działalność. Sam koncert imponował rozmachem, a Mistrz, osobiście prowadzący orkiestrę i ogromny chór, zahipnotyzował kilkunastotysięczną publiczność. Ta, wyrwana z letargu w finale, zgotowała mu długą owację na stojąco. Magia, magia i jeszcze raz magia…

Alexandre Desplat – Kształt wody, Decca Records, 2017 r.

Kompozytor wybitny i wybitnie pracowity, bo z sześciu filmowych partytur, które pojawiły się w 2017 roku trudno wybrać najlepszą. My wskazujemy opowieść o miłości niemożliwej, zahipnotyzowani zaklętą w kameralnej muzyce tajemnicą i pięknem tematów mistrza Desplat.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz – Pokot, 2017 r.

Poruszającej opowieści Agnieszki Holland towarzyszy dojrzała, oryginalna muzyka, która pogłębia emocjonalny odbiór filmu.

Daniel Pemberton – Król Artur, Sony Music, 2017 r.

Jeśli w najnowszej ekranizacji legendy o królu Arturze ktoś spodziewa się słodkiej i ckliwej muzyki będzie zaskoczony. Nas wbiła w fotel wyobraźnia Daniela Pembertona, który napisał muzykę nowoczesną i mocną, której nie powstydziłby się zespół metalowy. Blasku dodaje oryginale wykorzystanie oddechu i głosu Sama Lee, znakomitego folkowego wokalisty.

Max Richter – Taboo, Studio Richter/Deutsche Grammophon, 2017 r.

Kompozytor, który śmiało łączy w swojej muzycznej wyobraźni ogień i wodę, tym razem w odsłonie serialowej. Akcja dzieje się w XIX-wiecznym Londynie, a muzyka tylko pogłębia wrażenie, że to wtedy najmroczniejsze miejsce na ziemi. Brawo za jedną z najpiękniejszych muzycznie serialowych czołówek ubiegłego sezonu.

Łukasz Targosz – Magiczna Zima Muminków, 2017 r.

Kolejny udany projekt naszego znakomitego kompozytora. Tym razem do polsko-fińskiej opowieści o istotach, których ciepłe wspomnienie nosi w pamięci chyba każdy kto był lub pozostał dzieckiem. Zima u Muminków dzięki jego muzyce bywa mroźna, ale i ciepła, delikatna i bajkowa.

Hans Zimmer/Benjamin Wallfisch – Dunkierka, Sony Music, 2017 r.

Elektroniczna, awangardowa i niełatwa, kiedy słucha się jej niezależnie od filmu. Za to doskonale wtopiona w opowieść o jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.

Seria „Biografie” wydawnictwa Czarne

wielkie nazwiska, znakomici autorzy, świetny poziom edytorski. Szczególnie trzy pozycje z ostatniego roku zostały wysoko ocenione przez czytelników. Są to: "Gombrowicz. Ja, geniusz" Klementyny Suchanow, "Lem. Życie nie z tej ziemi" Wojciecha Orlińskiego oraz "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont. Książki tej serii prezentują sylwetki ludzi sztuki, kultury oraz polityki, którzy wywarli znaczący wpływ na historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Autorzy odbrązawiają swych bohaterów, odkrywając ich życie prywatne, słabości, obsesje, a także dają wnikliwy i bogaty obraz środowiska i czasów, w których żyli.

Aplikacja ONSTAGE

aplikacja mobilna, która może całkowicie zmienić podejście do muzyki klasycznej. ONSTAGE daje możliwość korzystania z telefonu podczas koncertu bo dzięki połączeniu z zainstalowanymi na scenie kamerami można zobaczyć z bliska m.in. ręce i twarz artysty, wnętrze fortepianu czy szczegóły partytury. Każdy uczestnik wydarzenia może komunikować się z innymi słuchaczami lub wysłać osobiste podziękowania bezpośrednio do wykonawców. ONSTAGE zawiera też informacje o programie i artystach oraz inne praktyczne wskazówki np. mapy i trasy dojazdu na koncert. ONSTAGE to dzieło współpracy Julian Cochran Foundation i Altkom Software & Consulting.

Zegarek „Kościuszko”

oryginalne połączenie jednowskazówkowego (!), stylowego czasomierza z akcentami Roku Kościuszki. Detale nawiązujące do postaci generała to napis „Kościuszko” na tarczy, niebieski romb widoczny na wskazówce (odniesienie do czapek kościuszkowców) oraz wygrawerowany na deklu portret Tadeusza Kościuszki wraz z jego sentencją „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi”. Zegarek to dzieło zielonogórskiej manufaktury Polpora. Wyprodukowany został w limitowanej serii „Dziedzictwo”, nawiązującej do polskiej historii i kultury.

Robot „Staszek”

dzieło Wojciecha Świtały z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ramach pracy dyplomowej student zaprogramował robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D w ten sposób, aby urządzenie potrafiło samodzielnie grać na pianinie, uderzać w talerz perkusyjny, a po „występie” wykonać ukłon. Wojciech Świtała ukończył II stopień szkoły muzycznej i stąd w tym pomyśle połączenie dwóch jego pasji - muzyki i robotyki. Jako że sam grywa w duecie z robotem na skrzypcach dla łatwiejszej komunikacji nadał mu imię Staszek.

Fot. Martyna Taras

Projekt architektoniczny gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

bryła w formie pochylonego graniastosłupa może nasuwać skojarzenia z pociskiem lub uszkodzonym podczas działań zbrojnych budynkiem. Dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość – to podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, przyszłość – to nowoczesna w formie dominanta z punktem widokowym. Tak o założeniach swojego projektu pisali architekci ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”: „Całe zło wojny ukrywamy pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną, która powstaje w momencie rozerwania skorupy przykrywającej plac dookoła Muzeum. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia. Na powierzchni stanowi ona cięcie łączące wnętrze Muzeum ze światem zewnętrznym”. Projekt gdańskiego studia ”Kwadrat” okazał się najlepszy spośród 240 prac z 33 krajów nadesłanych na konkurs architektoniczny, w którego jury zasiadało wielu znanych architektów i artystów m. in. architekt Daniel Libeskind, niemiecki architekt i urbanista Hans Stimmann, artysta grafik - Andrzej Pągowski oraz scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

MocArty RMF Classic – Sztuka nabiera mocy!

Posłuchaj:

W imieniu naszych Słuchaczy z dumą prezentujemy nominacje
w Plebiscycie MocArty RMF Classic 2017!

Przez kilka ostatnich tygodni zbieraliśmy Wasze propozycje i uważnie czytaliśmy uzasadnienia Waszych wyborów. Poniższa lista nominowanych jest dowodem na to, że trafnie potraficie oceniać dokonania niezwykłych ludzi i doceniać wartościowe wydarzenia nie tylko w świecie kultury i sztuki, ale także w innych dziedzinach życia. Jesteśmy zgodni w tej ocenie.

Jak co roku szczególnie cieszy nas fakt Waszych wyborów w kategorii Człowiek Roku. Tak jak Wy podzielamy opinię, że w tej kategorii na najwyższe oceny zasługują ludzie pełni pasji, odwagi i uporu w dążeniu do wyznaczonych celów, wierni swoim ideałom, tacy, którzy swoją twórczością czy innymi osiągnieciami sprawiają, że nasz świat staje się lepszy i bezpieczniejszy. Zresztą, za każdą z nominacji w poszczególnych kategoriach kryją się niezwykli ludzie. Teraz czas na decydującą odsłonę Plebiscytu.

Zachęcamy Was do oddawania głosów na konkretne nominacje.

Wyniki Waszego głosowania poznamy podczas uroczystej Gali MocArtów RMF Classic 2017, która odbędzie się 12 marca w Warszawie.

Wśród osób, które oddadzą głos w Plebiscycie rozlosujemy zaproszenia na tę uroczystość oraz zestawy płyt i wyjątkowych upominków od RMF Classic!

- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
- wybierz z powyższej listy -
akceptuję regulamin
 • MocArty RMF Classic 2016! Zobacz Zdjęcia z Gali!
  Dodano: 14.03.2017 (14:10) Ilość zdjęć: 156

  13-go marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz siódmy statuetki MocArtów RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech…

 • MocArty RMF Classic 2015 - rozdane! Zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 15.03.2016 (14:57) Ilość zdjęć: 126

  Już po raz szósty, corocznie przyznawane nagrody MocArty zostały wręczone najlepszym! Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz…

 • MocArty RMF Classic 2014 - zobacz zdjęcia z Gali!
  Dodano: 10.03.2015 (13:22) Ilość zdjęć: 174

  9 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach. Statuetki MocArtów…

 • MocArty RMF Classic 2013
  Dodano: 04.03.2014 (15:03) Ilość zdjęć: 174

  3 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz czwarty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie…

 • MocArty 2012
  Dodano: 01.03.2013 (10:15) Ilość zdjęć: 142

  25 lutego w restauracji Concept 13 w domu handlowym VitkAc w Warszawie wręczono po raz trzeci MocArty RMF Classic. Słuchacze Stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa…

 • MocArty 2011
  Dodano: 08.02.2013 (11:06) Ilość zdjęć: 153

 • MocArty 2010 cz. I
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 60

 • MocArty 2010 cz. II
  Dodano: 23.03.2011 (12:13) Ilość zdjęć: 27

 
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright © 2018 RMF Classic