Odcinek 9

Tym razem tropimy GAGĘ! Odwiedzimy prawdziwe Centrum tańca nowoczesnego. Przekonacie się, że Tel-Aviv to miasto pełne niespodzianek i roztańczone jak żadne inne na świecie.

Mini słowniczek pojęć użytych w programie:

Ohad Naharin - izraelski tancerz, choreograf i muzyk. Edukację taneczną rozpoczął w Batsheva Dance Company, gdzie jego talent dostrzegła Marta Graham. W czasie pobytu w Nowym Jorku Naharin odbywał także praktykę taneczną w School of American Ballet i w Juilliard School, gdzie doskonalił technikę pod okiem takich mistrzów, jak Maggie Black i David Howard. Swoją karierę wykonawczą kontynuował w sławnej izraelskiej grupie Bat-Dor Dance Company a następnie w legendarnym zespole Marice’a Bejarta Ballet du XX-e Siecle. W 1980 roku Naharin wrócił do Nowego Jorku, gdzie zadebiutował jako choreograf w Kazuko Hirabayshi Studio. W tym samym roku, wraz ze swoją żoną Mari Kajiwara (zmarłą w 2001), stworzył Ohad Naharin Dance Company. Przez 10 lat występował ze swoją grupą w Nowym Jorku i na scenach świata, ugruntowując pozycję wybitnego tancerza i choreografa. Jednocześnie realizował spektakle dla Kibbutz Contemporary Dance Company, Nederlands Dans Theater i Batsheva Dance Company, której dyrektorem artystycznym został w roku 1990. Pełniąc tę funkcję do dziś (z wyjątkiem sezonu 2003/2004 kiedy był głównym choreografem), Naharin prowadzi zespół w sposób wizyjny, nadając jego obliczu charakterystyczny kształt artystyczny, podziwiany i naśladowany na całym świecie. Dla Batsheva Dance Company i grupy juniorów Batsheva Ensemble, stworzył ponad 20 choreografii. Świat sztuki uhonorował Ohada Naharina licznymi nagrodami: doktoratem Honoris Causa w dziedzinie filozofii Weizmann Institute of Science, doktoratem Honoris Causa w dziedzinie filozofii Hebrew University, Izrael Prize for Dance, Nagrodą EMET w kategorii Sztuka i Kultura, tytułem Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres rządu francuskiego, dwukrotnie New York Dance (Bessie) Awards, Nagrodą „Dance Magazine” oraz Nagrodą Samuel H. Scripps American Dance Festival za życiowe osiągnięcia.

Batsheva Dance Company - założony w 1964 przez Martha Grahama i baronową Batsheva de Rothschild. Prezentuje współczesny taniec i jest znany z wielu przełomowych i innowacyjnych spektakli o zasięgu międzynarodowym. Dyrektorem Artystycznym Batsheva Dance Company jest Ohad Naharin. Zespół prezentuje choreografię łączącą elementu tańca, opery i filmu.

Kibbutz Contemporary Dance Company - jeden z najlepszych zespołów tańca współczesnego na świecie. Grupa Kibbutz Contemporary Dance Company początkowo była jedną z sekcji grupy tanecznej Yehudita Arnona pod nazwą Regional Western Galilee Dance Group (do 1996). Z biegiem lat Kibbutz Contemporary Dance Company przekształciła się w jedną z wybitnych izraelskich grup tanecznych i zdobyła międzynarodową sławę. Kibbutz Contemporary Dance Company jako pierwsza zaczęła wprowadzać dzieci w magiczny świat tańca współczesnego, wdrażając specjalny program dla szkół, polegający na prezentowaniu stworzonych przez Be’era spektakli młodym widzom.

Michał Piróg - tancerz, choreograf i prezenter. Debiutował w wieku dziewiętnastu lat na scenie Kieleckiego Teatru Tańca w spektaklu baletowym Być albo brać w reżyserii Piotra Galińskiego. Doświadczenie zdobywał w produkcjach telewizyjnych i teatralnych, m.in. w musicalu Chicago (2002) w Teatrze Komedia w Warszawie i musicalu Andrew Lloyda Webbera Koty (2004) w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Podczas realizacji przedstawienia Neila LaBute'a Gruba świnia (luty 2007) w Teatrze Powszechnym w Warszawie był odpowiedzialny za ruch sceniczny. W marcu 2006 na kanale MTV w duecie z Edytą Herbuś prowadził program W rytmie MTV, gdzie uczył układów choreograficznych widzów MTV wyłonionych w castingu. Został jednym z trzech jurorów programu rozrywkowego TVN You Can Dance – Po prostu tańcz (jesień 2007). W 2008 roku wraz z Joanną Liszowską i Rafałem Maserakiem prowadził program Twój prywatny instruktor tańca na antenie TVN Style. W ostatnim kwartale 2010 został zaangażowany w produkcję TVN-owskiego Top Model. Zostań modelką, w którym pełni funkcję prowadzącego.

Katarzyna Kizior - tancerka i choreografka. Wykształcenie zawodowe zdobywała w Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Jako tancerka i choreograf współpracowała m.in. z Agencją Artystyczną "Twister". Tworzyła oprawę taneczną Kabaretonu Cezarego Pazury. Swoje taneczne umiejętności w zakresie techniki jazzu i modern jazzu rozwijała w paryskim Studio Harmonic u takich instruktorów jak: Thierry Thorane Verger, Dominique Lesdema, Huge Salgas, Wayne Byars. W ramach współpracy z teatrami tańca tańczyła w spektaklach: „W stronę światła", „Po godzinach", „Przytul mnie", „Nic tylko błękit" oraz „Duet". Jako choreograf i tancerka pracowała przy wielu produkcjach telewizyjnych, reklamowych, realizacjach teledysków (Novika, Plastik, Ania Szarmach), konkursach (Carefree Dance Akademy) i festiwalach.

Playlista:
  • Tom Hanreich - Shake it
  • Andy Statman Trio - Deveykus Niggun
  • Dobranotch - Nign
  • Jun Mijake – All Names
  • Kroke - Dafino
  • Noa - Mishaela
  • Yasmin Levy - Locura
Mapa: