Odcinek 4

Dzisiaj opowiemy o tym, CO WIDAĆ I SŁYCHAĆ. Na Broadwayu i nie tylko....Wykrzyczymy radosne -  Viva Las Vegas! Nie zagramy w rosyjską ruletkę ani w pokera, ale zatańczymy w stylu najprawdziwszych rewii.

Mini słowniczek pojęć użytych w programie:

My Fair Lady - musical z 1956 roku na podstawie sztuki George'a Bernarda Shawa „Pigmalion”. Autorem scenariusza był Alan Jay Lerner, muzykę napisał Frederick Loewe. Broadwayowska premiera sztuki miała miejsce 15 marca 1956 w Mark Hellinger Theatre, gdzie odbyło się 2717 przedstawień (rekordowa na owe czasy liczba). W wystawianej tam wersji w rolach głównych pierwotnie występowali Rex Harrison oraz Julie Andrews, w późniejszym okresie zastąpieni przez Edwarda Mulhare oraz Sally Ann Howes.

Spiderman. Turn Off the Dark - wspólne dzieło między innymi – Bono i The Edge’a z U2 oraz wielokrotnie nagradzanej reżyser Julie Taymor. Scenariusz opiera się na komiksach stworzonych przez Stana Lee i Steve’a Ditko. Produkcja została jednym z czterech najbardziej kasowych broadwayowskich spektakli 2011 roku.

Fuerza Brutta - spektakl tak zwanego off-broadway. Postmodernistyczne dzieło Diqui Jamesa i jego zespołu z Buenos Aires

Le Rêve - spektakl w reżyserii Franco Dragone. Można go zobaczyć wyłącznie w Las Vegas. „Le Rêve” łączy w sobie wiele dyscyplin sportowych i artystycznych oraz zaawansowaną technologicznie oprawę sceniczną. W przedstawieniu bierze udział 85 artystów. Są to światowej sławy akrobaci, w tym medaliści międzynarodowych zawodów, gimnastycy, aktorzy, tancerze i muzycy.

Franco Dragone - włoski artysta zamieszkały w Belgii, reżyser, wizjoner, autor większości choreografii Cirque du Solei

SaltimBanco - najdłużej grane przedstawienie Cirque du Soleil w tournée. Od 1992 roku podbija sceny w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Japonii i Nowej Zelandii, mając w sumie ponad 11,5 miliona entuzjastycznych fanów. Saltimbanco, z włoskiego „saltare in banco,” co dosłownie oznacza „skakać po ławce”, chwyta esencję miasta, ludzi w nim mieszkających, podobieństwa i różnice między nimi, rodziny i grupy, uliczny zgiełk, piętrzące się drapacze chmur. Widowisko jest zainspirowane miastem i jego kolorowymi mieszkańcami.

Cirque du Solei („Cyrk słońca") - kanadyjski zespół akrobatyczno-cyrkowy. W 1984 założył go Guy Laliberté. Grupa wystawia przedstawienia rodem z cyrku, a także podróżuje po świecie i rozstawiając namioty prezentuje swoje dzieła. W skład CdS wchodzą artyści z całego świata. Główna kwatera grupy znajduje się w Montrealu

Playlista:
  • Julie Andrews - I Could Have Danced All Night z musicalu „My Fair Lady”
  • Sting - Englishman in New York
  • Elvis Presley - Viva Las Vegas
  • Celine Dion - It’s All Coming Back to Me
  • Cirque Du Soleil - fragmenty muzyki do spektaklu „Saltimbanco”
  • Bono, The Edge - muzyka ze spektaklu „Spider-man. Turn off the Dark”
Mapa: