Agustin Egurrola

Choreograf, tancerz, pedagog, sędzia, juror programu "You Can Dance - Po prostu tańcz", główny choreograf "Tańca z Gwiazdami", dyplomowany nauczyciel tańca World Dance and Dance Sport Council, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (specjalizacja - taniec), absolwent Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich i South-American Show Dance, Akademicki, Amatorów /otwartych i zamkniętych Mistrzostw/ oraz Zawodowców.

Wraz ze swoją partnerką Joanną Szokalską mają na swoim koncie dwanaście Tytułów Mistrza Polski, kilkukrotnie reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Europy /8-MŚ w USA, 8-ME w Anglii/. Są wielokrotnymi finalistami największych międzynarodowych turniejów tanecznych w kategorii Rising Stars: Blackpool - III miejsce, International - III miejsce, UK Open Championships - II miejsce oraz zwycięzcami Open London Championships w 1999 roku oraz Finalistami Pucharu Świata /Austria 2000/.

Prezes Fundacji "Świat Tańca", Dyrektor Artystyczny Warszawskiego Festiwalu Tańca (od 2000-2003), organizator Mistrzostw Świata i Europy w Tańcu Nowoczesnym (Warszawa 2003).

Pobierał lekcje u najlepszych polskich nauczycieli tańca towarzyskiego (m.in. Iwony i Arkadiusza Pavlowić) oraz światowych sław takich jak: Graham Oswick, Michael Stilianos, Coline Jamese, Hans Galke, Juka Hapolainen i wielu innych.

W roku 1992 rozpoczął współpracę z Ośrodkiem Kultury Ochoty w Warszawie. Rok później założył formację taneczną LUZ a następnie VOLT, która to po prestiżowych zwycięstwach na parkietach amatorskich, w roku 1996 przeszła na zawodowstwo. W jej miejsce powołał do życia grupę V2.

Tylko w 2002 roku dwie, będące pod opieką Agustina Egurroli formacje taneczne, zdobyły jednocześnie tytuły Mistrza i Wice-mistrza Europy w tańcu nowoczesnym. Sukces ten powtórzyły również w Warszawie w roku 2003 zdobywając po raz kolejny tytuły Mistrza i Wicemistrza Europy.

Szczególnym powodem satysfakcji Agustina Egurroli jest działalność EGURROLA DANCE STUDIO. W 2003r. udało mu się odremontować budynek, w którym wcześniej mieściła się studencka stołówka i założył tam pierwszą w Polsce, profesjonalnie wyposażoną i zorganizowaną szkołę tańca. Przestronne, piękne i doskonale przygotowane sale oraz całość zaplanowanej infrastruktury wyznaczyły nowy styl i jakość w prowadzeniu tej działalności. Lata zaangażowania i codziennej pracy oraz zaproszenie do współpracy przy tym projekcie najlepszych nauczycieli i choreografów, pozwoliło stworzyć wspaniałą szkołę tańca, która obecnie rozwinęła się w sieć placówek na terenie Warszawy.

Kolejnym powodem do dumy jest wspomniana wcześniej Grupa Taneczna Volt. Najpopularniejszy obecnie zespół taneczny w Polsce, od lat towarzyszy gwiazdom piosenki oraz bierze udział w najważniejszych wydarzeniach rozrywkowych i programach telewizyjnych. To wszechstronność i różnorodność tancerzy ukształtowanych przez Agustina Egurrolę pozwala tej grupie od lat być poza zasięgiem konkurencji i potwierdzać swój profesjonalizm w kolejnych produkcjach.

Agustin Egurrola tworzył choreografię do ogromnej już ilości przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych w Polsce. Układał ruch sceniczny do Festiwali w Opolu i Sopocie oraz takich wydarzeń jak: Sopot Hit Festiwal (2008, 2009), Eska Music Awards (2009, 2010, 2011), Viva Comet (2010,2011), Bydgoszcz Hit Festiwal (2010). Pracował przy realizacji telewizyjnych show sylwestrowych dla TVP, oraz uroczystych jubileuszach telewizji publicznej (50-lecie TVP1, 30-lecie TVP2, 40-lecie TVP2, 10-lecie TVN) odpowiadając za stronę choreograficzną tych wydarzeń oraz występy gwiazd. Był odpowiedzialny za oprawę choreograficzną I i II edycji show "Mam Talent", I,II i III edycji programu „Idol”. Program "Tour de Maryla" (TVP1) z jego oprawą znalazł się w gronie finalistów międzynarodowego festiwalu telewizyjnych audycji rozrywkowych "Róże Montreu". To pierwsza polska produkcja zakwalifikowana do udziału w tej prestiżowej imprezie.

Agustin Egurrola od pierwszej edycji odpowiada za całość choreografii i oprawy artystycznej niezwykle popularnego i barwnego show "Taniec z gwiazdami", był też współautorem scenariusza i choreografem trasy koncertowej "Taniec z Gwiazdami, czyli telewizyjne szaleństwo w Twoim mieście". Agustin jest przewodniczącym jury tanecznego show TVN "You Can Dance – Po Prostu Tańcz" oraz odpowiada również za kształt elementów tego programu dotyczących tańca, jak dobór technik tanecznych oraz choreografów.

8 grudnia 2010r. Agustin Egurrola został uhonorowany Nagrodą Specjalną za „Taneczną Rewolucję w Polsce”. Kapituła Róż Gali oraz czytelnicy przyznawali nagrody po raz 8 i tym razem wyróżnili osobowości lub twórców za ich szczególne dokonania. Agustin otrzymał Różę Gali za lata twórczego wkładu w rozwój polskiej estrady i zarażenie taneczną pasją milionów Polaków.

Kolejnym wyróżnieniem było przyznanie Egurroli nagrody podczas gali Viva Comet 2011. Kometa trafiła do Agustina w kategorii - Nagroda Specjalna za najlepszą choreografię do teledysku.

W 2010r., do współpracy przy kampanii promocyjnej dla Polskiej Organizacji Turystycznej - „Move Your Imaginations” zaprosił Agustina Tomasz Bagiński oraz Platige Image. Ta propozycja zaowocowała kilkoma doskonałymi projektami. Polska, jako Gość Honorowy Targów przygotowała uroczystą Ceremonię Otwarcia z udziałem 4000 przedstawicieli państw oraz branży turystycznej z całego świata. Polska została zaprezentowana poprzez znakomite materiały i filmy multimedialne z udziałem tancerzy. Jedną z głównych atrakcji gali było monumentalne widowisko taneczne z udziałem tancerzy "You Can Dance" oraz grupy VOLT w choreografii Agustina Egurroli, połączone z nowoczesną animacją w 3D, która multiplikowała ich ruchy. O tym, z jak niesamowitym przyjęciem spotkało się taneczne show niech świadczy fragment tekstu z Gazety Wyborczej autorstwa B. Wielińskiego: "Ale serca widzów podbił pokaz tańca zespołu Volt w choreografii Agustina Egurroli. Tancerze udowodnili, że w nowoczesny taniec można wplatać motywy tańca ludowego, a całość łączyć z komputerowymi animacjami.(…). Połączenie dało niesamowity efekt, nagrodzony przez widzów długą owacją".

Kolejnym etapem tej współpracy było przygotowanie choreografii do spotu promującego polską Prezydencję w Unii Europejskiej.