Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Chopin z oddechem

Przygotowując jakiś repertuar, pracując nad jego interpretacją artyści nieraz improwizują na temat wybranego dzieła. Muzyka, która wtedy powstaje, w większości przypadków nigdy nie ujrzy światła dziennego, bo publiczność bardziej interesuje dobre wykonanie oryginału.

Album „Chopin +” to jeden z nielicznych przykładów, kiedy intymne przemyślenia pianisty znalazły miejsce obok głównego programu. Co więcej, geniusz kompozytora w połączeniu z inwencją wykonawcy dały tu niezwykle intrygujący efekt. Tym wykonawcą jest Martin Stadtfeld, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku w 2002 roku (wybrany po 14 latach nieprzyznawania przez jury pierwszej nagrody!). Stadtfeld wziął na warsztat 24 etiudy Fryderyka Chopina i zagrał je perfekcyjnie. Łatwość z jaką przychodzi mu zrealizowanie najbardziej nawet karkołomnych miejsc robi wrażenie. Nie byłoby w tym jednak nic nadzwyczajnego – doskonałych wykonań tych utworów było już przecież wiele – gdyby nie fakt, że artysta przeplata je swoimi improwizacjami. Warto przypomnieć, że nazywane „katechizmem mowy fortepianowej” (A. Moecklenburg), „prawdziwą ewangelią fortepianowej muzyki” (Z. Jachimecki) Chopinowskie etiudy otwierają nową epokę w dziejach tego gatunku. Niesłychanie trudne technicznie nie są już tylko sprawdzianem wirtuozerii. Niepohamowany pęd, kaskady perlistych brzmień, wzburzone arpedżia, dźwięki trzepoczące, cwałujące, falujące tercje, seksty, oktawy… Etiuda - zadanie natury użytkowej stało się u Chopina dziełem sztuki. Te cudowne kompozycje kryją w sobie o wiele więcej wyrazu niż jakiekolwiek spowinowacone z nimi formy figuracyjno-ekspresywne innych autorów, skupione jedynie na pianistycznej biegłości. Misternie oplecione piękne melodie zostały przez Stadtfelda na chwilę zatrzymane, jego improwizacje są ich echem, nostalgicznym wspomnieniem. Dzięki temu subtelnemu „+” dodanemu przy Chopinie można odnieść wrażenie, że album z arcytrudnymi etiudami zaczął w końcu spokojnie oddychać.
Piętnaście lat temu Stadtfeld dołączył do grona najwybitniejszych interpretatorów muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Teraz – dzięki najnowszej płycie – niemiecki pianista ma szansę stanąć obok najciekawszych chopinistów, jako ten, którego muzyka Chopina zainspirowała tak mocno, że postanowił dołożyć też coś od siebie. I chociaż purystów zirytują pewnie improwizacje, o które polecany krążek został wzbogacony, to jednak cieszy mnie, że takie nagrania powstają. A komu to nie pasuje, zawsze może przecież pominąć owe „udziwnienia” i posłuchać „czystych” etiud.

Jowita Dziedzic-Golec


Martin Stadtfeld – „Chopin +”
SONY ClassicalSprawdź także:

 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 16:44 Monty Norman Dr. No - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic