Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Kontemplacja przy Bachu

„Bach nie potokiem, lecz morzem zwać się powinien!” – mawiał Beethoven. Schumann dodał: „Muzyka tak wiele zawdzięcza Bachowi, jak religia swojemu założycielowi. […] My wszyscy, przy nim, jesteśmy partaczami.” A Berlioz podsumował: „Bach to Bach, tak jak Bóg to Bóg.”

Muzyka Jana Sebastiana Bacha onieśmiela. „Boskość” to określenie, które nieraz pojawia się przy okazji analizowania jego kompozycji. Goethe porównał muzykę Bacha do wiekuistej harmonii w piersi Stwórcy. Gałczyński był pod wrażeniem harmonii niebieskiej w dziełach lipskiego kantora. Literatura piękna nie poświęciła mu może tyle uwagi co Mozartowi czy Beethovenowi, ale kiedy już się pojawia, to pisarze sięgają po wyjątkowe słowa. Czyste piękno, absolut… Jeśli ktoś mówi, że nie lubi Bacha, to można się domyślać, że albo nie zna jego twórczości, albo jeszcze do niej nie dojrzał. Świętej pamięci (jak trudno się to pisze…) Zbigniew Wodecki śpiewał „Zacznij od Bacha”, ale w praktyce, to dopiero wieloletnie obcowanie z jego muzyką sprawia, że zaczynamy go słyszeć inaczej, głębiej, mocniej, jaśniej. Jego muzyka nie jest łatwa. Choć oczywiście może się też okazać, że Bach „na dobry początek” będzie trafionym rozwiązaniem. Niektórzy artyści wykonują utwory Bacha przez całą swoją karierę i obserwowanie przemiany jaka następuje w ich interpretacjach potrafi być naprawdę fascynujące.  

Jednym z takich muzyków, którym dzieła Jana Sebastiana towarzyszą od dawna jest genialny wiolonczelista Yo-Yo Ma. Ten amerykański artysta chińskiego pochodzenia ma na swoim koncie wiele nagród Grammy, jest doktorem honoris causa uniwersytetów Harvarda i Princeton, laureatem Avery Fisher Prize, został też odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuki. Yo-Yo Ma nie ogranicza się do klasyki. Słynne jest jego nagranie z aranżacjami muzyki filmowej Ennio Morricone. Lubi zapraszać do współpracy artystów różnorodnych, z entuzjazmem wchodzi w projekty, które wychodzą poza gatunkowe ograniczenia. Wyznaje zasadę, że muzyka jest ponad granicami, ponad barierami, muzyka potrafi połączyć wszystko i wszystkich. Cudowny był jego zeszłoroczny album „Sing Me Home”, na którym wspólnie z Silk Road Ensemble zastanawiał się nad ideą domu, i tego jak bardzo ta idea na przestrzeni lat się zmienia.  To było niezwykle pouczające muzycznie wydawnictwo, ale muszę przyznać, że dopiero słuchając albumu „Yo-Yo Ma plays Bach” poczułam się naprawdę „w domu”. Artysta gra utwory Bacha z wybitną wrażliwością, czuć, że jest to dla niego szczególna muzyka. Muzyka, która jest z nim, kiedy przeżywa chwile szczęścia, ale też nie opuszcza go w tych smutnych momentach życia. To właśnie o zagranie Bacha poprosił go umierający ojciec. Słuchanie tej płyty można potraktować jako rodzaj kontemplacji, i taki też stosunek ma do niej najwyraźniej wykonawca. Soliście towarzyszy w niektórych kompozycjach Amsterdam Baroque Orchestra, a jednym z gościnnych artystów jest doskonały Bobby McFerrin.

Jowita Dziedzic-Golec


„Yo-Yo Ma plays Bach”
Sony Classical


Sprawdź także:

 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • 17:01 Shirley Bassey Diamonds Are Forever
 • 17:03 Bernard Herrmann Theme from Taxi Driver
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic