Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Brahms Volodosa

Na wysłuchanie tej płyty należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość wolnego czasu. Odradzam poznawanie jej „przy okazji”, bo jest tak doskonała, że grzechem byłoby stracić w odbiorze choćby jedną nutę.

Mówił, że jako kompozytor urodził się za późno. Formuła „trzech B” (Bach, Beethoven, Brahms), głoszona przez Hansa von Bülowa, trafnie pokazuje główne kierunki, które oddziaływały na twórczość Johannesa Brahmsa. Choć nie wolno też zapominać na przykład o Schubercie, którego Brahms czcił równie mocno. Johannes był symfonikiem, kameralistą, twórcą pieśni i utworów chóralnych (nigdy nie pisał oper). Warto zaznaczyć, że fortepian traktował szczególnie. Jego utwory na ten instrument (i takie znalazły się na polecanej płycie) mają niezwykle intymny charakter. Trzeba do nich dojrzeć i nie chodzi tu o wiek artysty lecz o specyficzne podejście do muzyki i otaczającego nas świata, o refleksyjne, metafizyczne spojrzenie. Muzyka Brahmsa zasługuje, by słuchać jej w skupieniu. Należy sączyć każdy dźwięk i napawać się jego wyjątkowym aromatem. Kiedy dochodzi do tego genialne wykonanie – a tak można nazwać interpretację Arkadija Volodosa - efekt jest naprawdę błogi. Okrzyknięty „geniuszem fortepianu” Volodos debiutował dwadzieścia lat temu. Mimo, że ma na swoim koncie występy z najlepszymi orkiestrami i obsypane nagrodami nagrania, to nie należy do artystów, którzy przywiązują wyjątkową wagę do promocji swojej działalności. Podobnie jak jego wybitny rodak, Grigorij Sokołow, również Volodos od dłuższego czasu występuje i nagrywa dosyć rzadko. Kiedy jednak obdarzy już swoich fanów albumem, to zawsze jest to arcydzieło dopracowane w każdym najmniejszym detalu. Najnowsze wydawnictwo także zostało przez pianistę fantastycznie przygotowane. Krążek „Volodos plays Brahms” zawiera kompozycje zarejestrowane na przestrzeni trzech lat, choć słucha się tego jak jednej wspaniałej całości. Prawie godzina utworów określanych przez Brahmsa jako Klavierstücke. Nie znajdziemy na tej płycie przypadkowych rozwiązań, wszystko jest mądrze przemyślane, idealnie doszlifowane. Jednocześnie w tej doskonałej układance nic nie jest wymuszone, muzyka płynie w sposób naturalny, wdzięcznie frazowana. Wyborny ten Brahms Volodosa.

Jowita Dziedzic-Golec

Volodos plays Brahms
SONY Classical


Sprawdź także:

 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 16:44 Monty Norman Dr. No - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic