Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Ulotność motyla

Urodził się z niepokojąco odkształconym czołem, ale mimo obaw rodziców nie stwierdzono u niego wodogłowia. Jego głowa była raczej pełna pomysłów, które już niedługo zrewolucjonizować miały świat muzyki.

 Claude Debussy. Mówiono o nim, że prędzej zgodziłby się produkować fałszywe pieniądze, niż skomponować trzy takty bez głębokiego przekonania o swej racji.  Jego zdeterminowanie w znalezieniu nowego języka muzycznego nie od razu spotkało się jednak z pełnym zrozumieniem. „Jeśli to jest muzyka, to nigdy nie rozumiałem, co to jest muzyka…” – miał powiedzieć Fauré po wysłuchaniu opery „Peleas i Melizanda”.

Twórca „Światła księżyca” jest jednym z moich ulubionych kompozytorów, pewnie dlatego, że jego utwory na fortepian solo, choć to często małe, kameralne formy, odznaczają się  niepowtarzalnym pięknem. Kryją w sobie też magiczną moc, wyrażoną czasami w pianissimo. Zresztą delikatność i ulotność jego muzyki nieraz przywodziła mi na myśl motyla. Coś w tym jest, bo jako dziecko Debussy uwielbiał ponoć motyle, które suszył i rozwieszał w pudełeczkach na ścianach swojego pokoju… Nie tylko ja mam słabość do francuskiego kompozytora, prekursora impresjonizmu w muzyce. Jego utwory włączają do swojego repertuaru artyści, którzy nie boją się niekonwencjonalnych rozwiązań, szczególnie tych harmonicznych i potrafią sobie poradzić z onieśmielającym bogactwem kolorystycznym. I za takiego pianistę uważam Piotra Machnika, który już wcześniejszymi nagraniami udowodnił, jak ciekawym i poszukującym  jest muzykiem. Do tej pory pamiętam jego wyśmienite wykonanie Sonaty Prokofiewa na poprzedniej płycie. A Debussy pod jego palcami na tej najnowszej zupełnie mnie urzekł. Machnik nie tylko dysponuje nienagannym warsztatem, należy również do tych pianistów, którzy mają wyczucie w doborze repertuaru. Świetnie panuje nad całością, a to bardzo ważna umiejętność. Z jednej strony uwodzi pięknym, szlachetnym dźwiękiem i operuje naprawdę imponującą skalą emocji,  z drugiej zaś ani na chwilę nie traci kontroli nad przebiegiem kompozycji, cyklu. Jest typem pianisty, który podąża w swoich interpretacjach za intuicją, nie kopiuje utartych schematów, ale też nie stara się szokować. Jego gra - naturalna i szczera - sprawia, że chcemy do niej wracać. Podobno Debussy przekonywał swoich kolegów po fachu, że muzyka nie musi skłaniać odbiorcy do myślenia, wystarczy, że skłoni go do słuchania. Mam nadzieję, że album Piotra Machnika przyczyni się jednak do jednego jak i drugiego.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic


Piotr Machnik - DEBUSSY
DUX


Sprawdź także:

 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic