Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Dusza nie tylko klasyczna

Melomanom śledzącym pilnie sukcesy polskich artystów, Patrycji Piekutowskiej przedstawiać nie trzeba. Nazwisko tej wyśmienitej skrzypaczki, od 17 lat propagującej polską muzykę współczesną jest im zapewne doskonale znane.

Laureatka wielu prestiżowych nagród płytowych, w tym jednej z najważniejszych na świecie – MIDEM Classical Award w Cannes (2008), w kategorii muzyki współczesnej za album z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Autorka wyjątkowego projektu – recitalu na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”, który odniósł sukces m.in. w Madrycie, Moskwie, Nowym Jorku, Pekinie czy Toronto. Doktor habilitowany sztuk muzycznych i profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Swoim najnowszym albumem Piekutowska postanowiła jednak trafić do szerszego grona słuchaczy, bo uważa, że skrzypce mają nie tylko klasyczną duszę, całkiem dobrze radzą sobie także w rockowych klimatach i w stylu country. „My Journey” łączy w sobie dwie wielkie pasje skrzypaczki: muzykę i podróże, których – jak łatwo się domyślić – w przypadku koncertującej artystki jest co nie miara. Rok 2013 był dla Patrycji Piekutowskiej – za sprawą obchodów 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego i związanych z tym koncertów – niezwykle pracowity. Ten album to radykalna zmiana artystycznego wizerunku skrzypaczki. Dostajemy Piekutowską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Wprawdzie artystka nie ukrywa, że wychowała się na Madonnie, Michaelu Jacksonie, czy  Depeche Mode, ale mimo to odejście - na krążku „My Journey” - od klasyki na rzecz muzyki rozrywkowej robi duże wrażenie. Na płycie znajdziemy utwory dedykowane 12 miastom z różnych stron świata. Wybór na pewno nie był łatwy, bo skrzypaczka ma na swoim koncie ponad 600 koncertów w 31 krajach. Ta płyta, to bilet do wielu krajów w liniach lotniczych „Wyobraźnia” – mówi Piekutowska. Muzykę do tej niezwykłej podróży po rozmaitych brzmieniach skomponował Marcin Nierubiec, autor przebojów m.in. Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, czy Jerzego Połomskiego. Bo trzeba zaznaczyć, że „My Journey” , to nie jest płyta z rozrywkowymi przeróbkami muzyki poważnej, tylko bardzo osobisty album z muzyką napisaną specjalnie dla Patrycji Piekutowskiej. Artystki, która podkreśla, że dla niej najważniejsze w muzyce jest odkrywanie przed publicznością swojej osobowości, bez względu na to czyją muzykę akurat wykonuje. Dawać z siebie jak najwięcej, to hasło, któremu jest wierna, również na najnowszym albumie.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

Patrycja Piekutowska: „My Journey” My Journey
Universal Music Polska


Sprawdź także:

 • 01:45 Felix Mendelssohn Koncert fortepianowy g-moll op.25 (3)
 • 01:52 Johann Strauss II Uwertura do Zemsty nietoperza
 • 02:00 Franz Liszt Liebestraum No.3
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic