Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Frycek, Ennio, John i inni

Ingolfem Wunderem zachwyciłam się od pierwszego usłyszenia. To było trzy lata temu podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Potem miałam jeszcze przyjemność słuchać go raz z drugiego, raz z trzeciego rzędu Filharmonii Krakowskiej, za każdym razem utwierdzając  się w przekonaniu,  że obcuję z pianistą genialnym, który potrafi z fortepianem zrobić wszystko. Wunder intensywnie koncertuje, ale też nagrywa. To właśnie z nim wytwórnia Deutsche Grammophon, która od lat nawiązuje współpracę z laureatami Konkursu Chopinowskiego, podpisała kontrakt, o którym marzą wszyscy pianiści.  Pierwszy owoc tej lukratywnej umowy – album „Chopin Recital” – wzbudził pewne poruszenie, szczególnie w Polsce, w której mam wrażenie, że każdy uważa się za największego znawcę dzieł Chopina…  Na najnowszym nagraniu chopinowskiego akcentu również nie zabrakło, jednak Fryderyk znalazł się tym razem w niezwykle różnorodnym towarzystwie. Wierzę, że Chopin - kosmopolita na pewno dobrze by się bawił z kompanami pokroju Mozarta, Debussy’ego, Rachmaninowa, Horowitza czy Morricone, a to tylko niektóre nazwiska kompozytorów, których utwory znalazły się na płycie „300”. Idea najnowszego albumu Ingolfa Wundera (choć złośliwi twierdzą, że ten album nie ma żadnej idei, ani logiki) dla mnie jest jasna i zawiera się w powiedzeniu: „dla każdego coś miłego”. Ten niekiedy zaskakujący wybór kompozycji fortepianowych powstałych na przestrzeni trzech stuleci muzyki jest właśnie czymś takim. Nawet największy malkontent znajdzie w nim zapewne kompozycję, której forma i nastrój powinny zadowolić jego oczekiwania. Zróżnicowanie stylistyczne poszczególnych kompozycji jest tu naprawdę imponujące, jednak to, czym Austriak zaimponował mi tym razem najbardziej, to sposób w jaki ogarnął ten pianistyczny róg obfitości. Wunder świetnie czuje się zarówno w klasycznych, jak i tych romantycznych, czy impresjonistycznych brzmieniach. Potrafi wyczarować niezwykle delikatne i piękne piano, jak i nie oszczędzać klawiatury, gdy konieczne są potężne, efektowne akordy, jak na przykład w „Czardaszu makabrycznym” Liszta. Duże wrażenie robi jego biegłość  w słynnym „Locie trzmiela”, podobnie bawi się utworem Moszkowskiego. Ogromnie przypadła mi też do gustu Etiuda op. 23 nr 5 Skriabina w jego wykonaniu. Ingolf Wunder jest niewątpliwie wybitnym wirtuozem, który emanuje entuzjazmem, to zaś udziela się słuchającym. Większość  utworów z tej płyty to tzw. popisowe kawałki, które idealnie sprawdziłyby się na bis. Wisienką na torcie albumu „300” jest natomiast ostatnia pozycja, której obecność niewątpliwie zjedna pianiście fanów wśród najmłodszych odbiorców – temat z „Gwiezdnych Wojen” Williamsa. O kilku takich nowych wielbicielach już mi nawet doniesiono.  

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic
Ingolf Wunder „300”
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 16:14 Frank Churchill Królewna Snieżka i 7 Krasnoludków
 • 16:17 Christopher Lennertz Main Titles
 • 16:23 John Williams Raiders March
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic