Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Konrad Skolarski: Chopin Liszt Rachmaninov Prokofiev

Con fuoco - con amore, tak można by podsumować płytę, którą chcę polecić.

Nie mam oczywiście zamiaru wieszczyć, że oto dojrzewa nam kolejny geniusz klawiatury. Z takimi przepowiedniami różnie bywa. Muszę jednak przyznać, że płyta Konrada Skolarskiego - młodego pianisty, wychowanka Janusza Olejniczaka - zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Godzina popisowej a zarazem szlachetnej pianistyki. Jego interpretacja Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Prokofiewa ujmuje świetną techniką gry stojącą na usługach przemyślanej i dojrzałej treści, a wszystko bez zbędnych ekstrawagancji.

Nie można mówić, że Skolarski to jakieś nagłe objawienie, bo artysta ma już za sobą znaczące sukcesy. Mając zaledwie 9 lat wykonał Koncert f-moll Jana Sebastiana Bacha ze znaną orkiestrą Concerto Avenna. Natomiast w 2001 roku wygrał III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii. Mimo to jego nazwisko nie jest jeszcze znane i niewiele osób o nim słyszało. Mam nadzieje, że ta płyta to zmieni. Tym bardziej, że Skolarski proponuje nam dosyć ciekawy zestaw utworów, który uwypukla ogromne możliwości wykonawcy. Chopin pod palcami pianisty jest polski i nostalgiczny, Liszt ma ognisty temperament i naturę wirtuoza, Rachmaninowem miotają emocje, Prokofiew stoi zaś w wyraźnej opozycji do estetyki starszego rodaka. Słychać, że pianista ma intuicję kiedy grać z ogniem, kiedy zaś z miłością.

Płyta nie tylko dla pianistów, którzy chcą poszerzyć swoje zbiory o kolejną interpretację, lecz także dla tych którzy dopiero wkraczają w krainę fortepianu i chcieliby oswoić się z jego pięknym brzmieniem.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Konrad Skolarski
Chopin Liszt Rachmaninov Prokofiev
Universal Music Polska


Sprawdź także:

 • 16:17 Christopher Lennertz Main Titles
 • 16:23 John Williams Raiders March
 • 16:28 Frank Loesser Baby It's Cold Outside
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic