Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Pierre Boulez: Mahler, Symphony No. 2

Żona Gustava Mahlera, Alma, w swoich pamiętnikach opisała, jak półprzytomny kompozytor umierając, dyrygował jeszcze palcem na kołdrze...

Dzisiaj Mahlera kojarzy się przede wszystkim z nieco przydługimi, monumentalnymi symfoniami. Zapomina się o podłożu owego monumentalizmu, o tym, że - jak inny współczesny mu kompozytor, Sibelius - również Mahler poszukiwał w swojej muzyce odpowiedzi na wiele pytań związanych z aspektami problemu życia i śmierci.

Nie wszyscy pamiętają również o tym, jakim wybitnym dyrygentem był Mahler. Dyrygentem bezkompromisowym, przez niektórych nazywanym wręcz despotą, nie wahającym się ingerować w orkiestrację danej partytury.

Nakładem Deutsche Grammophon pojawiło się niedawno nagranie jednej z najczęściej wykonywanych symfonii Gustava Mahlera, II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie". Filharmoników Wiedeńskich poprowadził - chyba najbardziej odpowiedni do tego zadania - maestro Pierre Boulez, który podobnie, jak Mahler łączy karierę kompozytora i dyrygenta.

Boulez podjął się okiełznania dzieła trudnego zarówno w interpretacji, jak i odbiorze. II Symfonia jest rozbudowanym utworem wokalno-instrumentalnym, powstawała 7 lat, kompozytora zainspirował pogrzeb von Bülowa. To nie jest muzyka, z której - jak z symfonii g-moll Mozarta - można sobie zrobić dzwonek w telefonie komórkowym. To nie jest muzyka, przy której można się odprężyć i rozweselić. Żeby słuchać Mahlera, trzeba mieć odpowiedni nastrój, dobrze jest również wtajemniczyć się wcześniej w meandry kompozycji. Dlatego też nie polecę tej płyty wszystkim, ale tylko tym, którzy naprawdę są przekonani, że chcą wziąć na swoje barki cały ciężar i ból, jaki niesie ze sobą dzieło Mahlera.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Mahler: Symphony No. 2; Wiener Philharmoniker; Pierre Boulez
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 09:01 Leonard Cohen Nevermind
 • 09:06 Henry Mancini The Pink Panter Theme
 • 09:08 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer I Like Her Numbers
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic