Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

 Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Jerzy Satanowski: muzyka do filmów Marka Koterskiego

"Skoro wszyscy jesteśmy sędziami, wszyscy jesteśmy winni - jedni wobec drugich, wszyscy jesteśmy Chrystusami na nasz obrzydliwy sposób, wszyscy kolejno ukrzyżowani" Albert Camus

Na okładce nowego albumu Jerzego Satanowskiego widzimy wprawdzie tę samą smutną twarz Marka Kondrata w koronie cierniowej, która widnieje również na plakatach najnowszego filmu Marka Koterskiego "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", ale muzyka z tego obrazu, to tylko część składowa materiału zawartego na krążku. Całość dopełniają utwory skomponowane do wcześniejszych przygód Adasia Miauczyńskiego, czyli do "Dnia świra" oraz filmu "Ajlawju".

Satanowski serwuje nam muzycznego przekładańca, w którym mieszają się trzy zupełnie różne nuty smakowe. Nostalgiczny i "uduchowiony" temat z "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" sąsiaduje z "bluźnierczym" (ja także poznałam "uroki" filologii polskiej, dlatego jestem pod wielkim wrażeniem tekstu do tego utworu) "Rapem żałobnym" w doskonałej, "warczącej" interpretacji Marka Kondrata, a dla rozluźnienia umysłu i ciała dostajemy od kompozytora "Aj law słing", z jakże wymownym tytułem. Dużą zaletą płyty jest to, że w nagraniach wzięli udział naprawdę dobrzy instrumentaliści m.in. Henryk Miśkiewicz na saksofonie, Marek Napiórkowski na gitarze.

Muzyka Satanowskiego ma tę wielką zaletę, że po przesłuchaniu płyty nadal ma się ochotę nucić pod nosem melodyjne tematy z jego utworów. A przecież chyba wszyscy lubimy podśpiewywać sobie w domowym zaciszu, prawda?

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Jerzy Satanowski
muzyka do filmów Marka Koterskiego


Sprawdź także:

 • 12:26 Tomaso Albinoni Concerto in F major for 2 Oboes Opus 9 No.3 (1)
 • 12:34 Hans Zimmer Madagascar: Best Friends (Orchestra Version)
 • 12:36 Mark Knopfler Metroland Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic