Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

 Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Olena Leonenko: Noc z Wertyńskim

Kto dzisiaj słucha poezji śpiewanej? Mogłoby się wydawać, że nikt. A jednak, kiedy zapytaliśmy słuchaczy RMF Classic, co myślą o tym, żeby w czasie wakacji na naszej antenie zagościła "piosenka poetycka", okazało się, że ludzie tęsknią za tym gatunkiem. Ową tęsknotą można chyba tłumaczyć zainteresowanie, jakim cieszy się wystawiany od dwóch lat na deskach Teatru Ateneum spektakl "Noc z Wertyńskim". Niedawno pojawił się album pod tym samym tytułem, który jest studyjnym nagraniem utworów ze wspomnianego przedstawienia.

Nie byłoby "Nocy...", gdyby nie pewna urodziwa pieśniarka, kompozytorka z Kijowa, która od szesnastu lat mieszka i pracuje w Polsce. Interpretacje Oleny Leonenko - bo to ona "odkurzyła" pieśni Wertyńskiego - krytycy porównują do wyczynów Edith Piaf, Juliet Greco... Ja byłabym ostrożna i nie szafowałabym porównaniami. Piaf była jedna, a jej głos (nawet z zaświatów) niewiele ma wspólnego z głosikiem Leonenko.

To oczywiście nie ma być uszczypliwość, bo płyta "Noc z Wertyńskim" miło mnie zaskoczyła. Spodziewałam się sentymentalnego rozżalenia, za którym nie przepadam, a usłyszałam interpretację wielowymiarową, która mnie wciągnęła i zachęciła do pogłębienia wiedzy na temat legendarnego rosyjskiego barda. Ponieważ należę do pokolenia, które w szkole miało obowiązkowy język rosyjski, toteż nie przeszkadzało mi słuchanie Wertyńskiego w oryginale. Ale muszę zaznaczyć, że Olena Leonenko tworzy w swoich interpretacjach tak ciekawy nastrój, że nawet dla kogoś, dla kogo refren w piosence "Oczi cziornyje..." brzmi tajemniczo, album ten może być przyjemnym doświadczeniem.

Nie namawiam do "spędzenia" "Nocy z Wertyńskim", bo wiem, że nie każdy lubi takie śpiewanie. Ale może czasem warto posłuchać czegoś, w czym nie gustujemy? Tak dla odmiany.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Olena Leonenko: Noc z Wertyńskim; Dream Music 2006


Sprawdź także:

 • 12:15 John Williams Flight to Neverland from “Hook”
 • 12:24 Nikita Magaloff, Fryderyk Chopin Mazurka in Bb major Opus 7 No.1
 • 12:26 Tomaso Albinoni Concerto in F major for 2 Oboes Opus 9 No.3 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic