Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Rieko Nezu: Paderewski, Chopin

Miłość Japończyków do Chopina nie jest tajemnicą. Od dawna obserwujemy niebywałe zainteresowanie japońskich pianistów Konkursem Chopinowskim. Zastanawiające jest jednak to, że naród słynący ze wstrzemięźliwości w okazywaniu uczuć wybrał sobie na muzycznego idola kompozytora, którego muzyka aż kipi emocjami. Może właśnie dlatego?... Do grona artystów z "kraju kwitnącej wiśni" miłujących Fryderyka Chopina i jemu podobnych kompozytorów należy również Rieko Nezu. Finalistka ostatniego Konkursu Chopinowskiego studia pianistyczne ukończyła na Tokijskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki, a obecnie, jako stypendystka rządu polskiego, kształci się w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studiując w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej.

Niedawno (choć nagrania dokonano w styczniu 2006) młoda pianistka wydała płytę, na której znalazły się kompozycje Chopina i Paderewskiego, a więc dwóch wybitnych polskich artystów, obdarzonych wielką charyzmą. Podobnie jak repertuar chopinowski, tak również dzieła Ignacego Jana Paderewskiego nie są dla Rieko Nezu nowością. Dlatego słuchając polskiej muzyki pod palcami japońskiej pianistki czujemy się jak w domu, tyle że... po niewielkim przemeblowaniu. Nezu ma wypracowaną nienaganną technikę i obdarzona jest wrodzonym pianistycznym wdziękiem. Jednak jej interpretacja Chopina nie "chwyta mnie za serce", a tego właśnie w tym przypadku oczekuję. Natomiast Paderewski w wykonaniu artystki jest efektowny, ale na próżno szukać w nim na przykład charakterystycznego dla Paderewskiego tzw. "uderzenia Leszetyckiego", Rieko Nezu jest na to zbyt delikatna.

Mimo wszystko nagranie warte jest zapoznania się z nim. A miłość japońskiej pianistki do naszej rodzimej twórczości oby rozwijała się nadal!

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Rieko Nezu
Paderewski, Chopin
CD ACCORD 2006


Sprawdź także:

 • 16:38 Lalo Schifrin La Cumparsita
 • 16:44 Monty Norman Dr. No - Theme
 • 16:47 Patrick Doyle Estella's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic