Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Be My Valentine - Music For Two

Co roku w okolicach 14 lutego ludzi ogarnia szał walentynkowych zakupów. Oczywiście w sprzedaży pojawia się nagle masa produktów, które ze świętem zakochanych niewiele mają wspólnego, ale dzięki widniejącym tu i ówdzie serduszkom i tak cieszą się wzięciem. Niestety na rynku fonograficznym nie jest inaczej. Miłosne duety, które przez cały rok podpierały pułki, teraz po małym odkurzeniu "idą jak ciepłe bułeczki". Na płytach roi się od serc - dużych, małych, wklęsłych, wypukłych, świecących, grających... A to na okładce albumu, który przyciągnął moją uwagę jest jakby narysowane palcem na zaparowanej szybie i od razu skojarzyło mi się z filmem "Titanic". Ale to nie jest muzyka filmowa bynajmniej, lecz klasyka w swej najczystszej postaci. Na dodatek ów album wydany został w barwach Deutsche Grammophon, co oznacza, że nawet tak wytrawne wydawnictwo w połowie lutego ucieka się do sprawdzonych chwytów marketingowych. Jednak o ile mierzi mnie wpychanie ludziom szmiry pod walentynkową przykrywką, o tyle w przypadku albumu "be my valentine - music for two" nie mam do wydawców pretensji. Dlaczego? Dlatego, że wspomniany album obroniłby się także bez żadnego serduszka w tle. Mamy zatem dwie płyty z solidnie dobranym repertuarem. Pierwsza to miłosne hity muzyki wokalnej w najlepszych wykonaniach. Nie zabrakło więc arii i duetów z oper Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Donizettiego, czy Offenbacha w interpretacjach takich sław jak: Kiri Te Kanawa, Edita Gruberowa, Ane Sofie von Otter, Placido Domingo, Jose Carreras. Druga zaś płyta to kompozycje instrumentalne lub zaaranżowane na takie. Tu prym wiodą romantycy: Schumann, Chopin, Schubert. Jest też kilka pozycji, których istnienia - głównie ze względu na infantylną aranżację - nie jestem w stanie zaakceptować. Przede wszystkim dotyczy to interpretacji The Cambridge Buskers, które obok gry Mischy Maiskiego wypadają śmiesznie, a nie romantycznie.

Ogólnie album przyjemny, choć przyjemniejszy byłby po okrojeniu go z kilku niepotrzebnych propozycji. Tylko że wtedy byłoby mnie miejsca na... serduszka.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"Be My Valentine - Music For Two"
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 14:48 Andrzej Korzyński Człowiek z żelaza/temat
 • 14:54 Daniel Bloom temat z filmu Wszystko co kocham
 • 14:57 Danny Elfman Funeral March For A Marionette/Paramount - Out Of Gate
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic