Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Marc Minkowski - Offenbach Romantique

"Boję się muzyki bez uczucia, bez serca, bez emocji. Obawiam się, że czasem w XXI wieku muzyka może stać się mechanizmem, systemem dźwięków, w którym brakuje człowieka. A kiedy tego brakuje, jestem potwornie zaniepokojony."

Marc Minkowski - dyrygent, który wpada w szał, widząc nieodpowiedzialność muzyków. Ale gdy już jest zły, to - jak twierdzi - nie z powodu własnego egoizmu, ale dla dobra wykonywanej muzyki. Pierwszy raz prowadził orkiestrę symfoniczną w roku 1981, był to "Rzymski Karnawał" Hectora Berlioza. Jego wielkim marzeniem jest własny teatr, miejsce, gdzie mógłby sam ustawiać program i decydować kto występuje. Niedawno prawie mu się to udało w Opera Comique w Paryżu, ale ostatecznie wybrano kogoś... starszego. Publiczność jest dla niego najważniejsza. Nie ukrywa, że koncerty znaczą dla niego o wiele więcej niż płyty. Jednak żadnemu z nagrań pod jego przewodnictwem nie można odmówić doskonałości. Każdy kolejny album wzbudza wielkie emocje. Ostatni, na którym znalazły się dwie słynne symfonie Mozarta: g-moll, której początek znają wszyscy, niekoniecznie melomani i C-dur "Jowiszowa", okazał się rewelacyjny.

Tym razem Marc Minkowski, jeden z największych współczesnych dyrygentów, założyciel słynnego zespołu Les Musiciens du Louvre, sięgnął po kompozycje Jacquesa Offenbacha. Dla niewtajemniczonych dodam, że kompozytora tego kojarzy się przede wszystkim dzięki kankanowi, którego wprowadził do swojej operetki "Orfeusz w piekle". Kompozytora, który przez współczesnych postrzegany był bardzo różnie. Rossini widział w nim "Mozarta z Champs-Elysées", Wagner zaś czuł w jego muzyce ciepło, "ale ciepło gnojówki, w której wszystkie świnie Europy mogłyby się utytłać do woli". Tym drugim bym się jednak nie przejmowała, bo ma on na swoim koncie jeszcze bardziej obelżywe stwierdzenia pod adresem wielu kolegów "po fachu".

Na płycie znalazły się znane dzieła Offenbacha, ale również takie, które znane są tylko znawcom. Obok uwertury do "Orfeusza w piekle" album zawiera Koncert wiolonczelowy, fragmenty opery "Les Fées du Rhin" oraz muzykę do baletu "Flocon de neige". Solistą w koncercie wiolonczelowym jest Jérôme Pernoo, francuski wiolonczelista - laureat Konkursu Czajkowskiego w Moskwie i Konkursu im. Rostropowicza w Paryżu. Minkowski gra ze swoim zespołem oczywiście na oryginalnych instrumentach.

Offenbach a la Les Musiciens du Louvre iskrzy energią, jest w nim to, co u Minkowskiego bardzo charakterystyczne - skrajności, ale takie, które budzą w nas podziw, a nie złość. Jest zatem pianissimo na granicy słyszalności, ale też fortissimo z całej siły. Nie brakuje również słodyczy i pikantności - wszystkiego po trochu.

Album z dedykacją szczególnie dla tych, którzy wciąż cenią Minkowskiego za interpretacje muzyki dawnej, nie doceniając tego, że równie dobrze bawi się muzyką innych epok.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Marc Minkowski - "Offenbach Romantique"
Archiv Produktion 2006


Sprawdź także:

 • 02:03 Piotr Czajkowski Symphony No.6 in B minor Opus 74 (3)
 • 02:12 Jean-Marc Luisada, Fryderyk Chopin Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
 • 02:15 Antonio Vivaldi L'estro armonico op.3 - Concerto no.6 in A minor RV 356 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic