Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Alexander Desplat: The Painted Veil

Kiedy pierwszy raz usłyszałam muzykę z filmu "Dziewczyna z perłą", nie mogłam pozbyć się wyrzutów sumienia, że wcześniej nie doceniałam kompozytora, który potrafił stworzyć tak wrażliwą i inteligentną partyturę. Od tamtego czasu zaczęłam nieco uważniej śledzić kompozytorskie poczynania Alexandre'a Desplat. Kolejne muzyczne ilustracje, jakich podejmował się Francuz przynosiły mi mieszane odczucia, nigdy jednak nie spotkało mnie drastyczne rozczarowanie. Ostatnie lata były dla niego czasem intensywnej pracy dla Hollywood: "Osaczony", "Casanova", "Syriana", "Firewall", a teraz "Królowa" i "Malowany welon". Przy tym ostatnim tytule warto zatrzymać się na dłużej. I to wcale nie dlatego, że Desplat uhonorowany został za muzykę do "The Painted Veil" Złotym Globem, ani z powodu znamienitej wytwórni, która podjęła się wydania owego soundtracku. Nagroda i logo Deutsche Grammophon na okładce wpływają niewątpliwie na wartość albumu i gwarantuje przyzwoity poziom, jednak tym, co najbardziej przyciąga uwagę jest nazwisko pianisty, który wziął udział w nagraniu wspomnianej ścieżki. Okrzyknięty przez Chicago Tribune "największym od szeregu lat, najbardziej ekscytującym talentem pianistycznym" Lang Lang doskonale wie, jak należy skutecznie promować swój talent. Nie zamyka się w salach koncertowych, nie odcina się od swych chińskich korzeni (o czym świadczy jego ostatnia płyta), popularyzuje muzykę klasyczną w amerykańskim programie "Ulica Sezamkowa", a teraz bierze udział w nagraniu muzyki filmowej.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, czym Desplat kierował się zapraszając do współpracy tego młodego artystę. Lang Lang obdarzony jest wyjątkowym wyczuleniem na barwę dźwięku. A cecha ta wydaje się być w tym przypadku bardzo pożądana. Można powiedzieć, że chiński pianista ma ogromny wkład w dźwiękową malowniczość "Malowanego welonu".

Niestety nie wszystko na tej płycie jest tak urokliwe jak gra Lang Langa. Desplat nie zdołał uciec przed monotonią i brakiem wyrazu niektórych fragmentów, szczególnie w drugiej połowie sountracku. Ale nawet dla tych kilku udanych utworów, jak "The Water Wheel", czy "River Waltz", album wart jest polecenia.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

The Painted Veil
Music by Alexandre Desplat
Featured Piano Soloist: Lang Lang
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 02:37 Wolfgang Amadeusz Mozart Symphony No.40 in G minor (4)
 • 02:41 Jan Sebastian Bach II Suita orkiestrowa h-moll (2)
 • 02:43 Ingolf Wunder, Sergiusz Rachmaninow Prelude in G minor op. 23 no. 5
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic