Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Miss Potter - soundtrack

Tylko dla tych, którzy lubią słodycze... Tak można by podsumować muzykę do filmu "Miss Potter". 15 dobrodusznych utworów pozbawionych jakiejkolwiek agresji i zła. Utworów, które nie mają absolutnie nic na sumieniu, przez co niestety - jak to w życiu bywa - nie grzeszą również atrakcyjnością. Autorem tej jakże grzecznej muzyki jest Nigel Westlake, którego szersza publiczność może kojarzyć z muzycznej oprawy przygód pewnej sympatycznej świnki Babe. Na płycie pojawiło się też nazwisko o wiele bardziej znane -Rachel Portman, która popełniła do "Miss Potter" trzy utwory. I chociaż udział pierwszej kobiety, która dostała Oscara za muzykę do filmu ("Emma" z 1996 roku) można nazwać raczej symbolicznym, to jednak cała muzyka do "Miss Potter" przesiąknięta jest charakterystycznym stylem Portman. Był to zapewne zamierzony efekt, ale zważywszy na muzyczny dorobek słynnej Angielki, to próba jego naśladownictwa w "Miss Potter" wypada niestety słabo. Oczywiście trudno oczekiwać od kompozytora, żeby pisał "ciężką" muzykę do bardzo "lekkiego" filmu, ale w tym przypadku lekkość ociera się wręcz o ulotność... Album ratuje piosenka "When You Taught Me How To Dance", który zaśpiewała Katie Melua. Wprawdzie motyw tego utworu można odnaleźć również w innych kompozycjach albumu, jednak dopiero w połączeniu z urokliwym głosem wokalistki, która zaskarbiła sobie sympatie słuchaczy przebojem "Nine Million Bicycles", słucha się go z dużą przyjemnością. Ale całość polecam melomanom, którzy słodzą...

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Miss Potter - soundtrack
Original Music by:
Nigel Westlake (tracks 1, 3-10, 12 & 13)
Rachel Portman (tracks 2, 11 & 14)
Dramatico
2007


Sprawdź także:

 • 15:55 Lalo Schifrin Theme from "Enter the Dragon"
 • 15:58 Michał Lorenc Złoty upadek
 • 16:01 Sam Smith Fire On Fire (From "Watership Down")
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic