Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Katherine Jenkins: From the Heart

Jak wyedukowanemu klasycznie melomanowi sprzedać pop udając, że to klasyka, a równocześnie namówić laika na klasykę, wmawiając mu, że to pop? Wydawałoby się, że to niemożliwe, a jednak są artyści, którym się to udaje.

Sarah Brightman i Andrea Bocelli zbili fortunę na łączeniu tych dwóch muzycznych światów. Charlotte Church i Josh Groban poszli w ich ślady. Jednak najwięcej mówi się teraz o Katherine Jenkins, która z repertuarem quasi klasycznym sprzedała w ciągu ostatnich trzech lat ponad półtora miliona płyt w Wielkiej Brytanii. Album "Serenade" doszedł do piątej pozycji na UK Album Chart. A najnowsza płyta Jenkins - "From the Heart" - mimo, że niedawno pojawiła się na rynku, już bije rekordy sprzedaży. Na krążku znalazły się zarówno kompozycje z oper Pucciniego, czy Bizeta, jak również tematy filmowe Ennio Morricone oraz utwory z kręgu muzyki popularnej (m.in. niezapomniane "Everything I Do" Bryan'a Adamsa). Na "From the Heart" znajdziemy także temat z filmu Hannibal, a wśród specjalnych gości pojawia się Kiri Te Kanawa.

Oczywiście szukanie przywar w osobie Katherine Jenkins, a dokładnie skaz na jej muzycznym talencie - bo do aparycji artystki nie można mieć żadnych zastrzeżeń, dzięki niej wokalistka została wybrana twarzą Mont Blanc i pojawiła się na billboardach reklamowych w siedemdziesięciu krajach na całym świecie - nie jest trudne, ale też nie ma większego sensu. Wprawdzie krytycy lubią pastwić się nad takimi "niezdecydowanymi" artystami, ale prawda jest taka, że to właśnie dzięki nim, dzięki Jenkins na przykład, ludzie, którym nazwisko Delibes nic nie mówi i nigdy nie sięgnęliby po jego operę "Lakme", słuchając "From the Heart" poznają m.in. duet kwiatowy (właśnie ze wspomnianej opery) i to zachęci ich w przyszłości do klasyki. Przynajmniej taką mam nadzieję... i dlatego polecam ten album.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Katherine Jenkins
"From the Heart"
UNIVERSAL


Sprawdź także:

 • 02:17 Vangelis Young Alexander / Titans
 • 02:28 Hans Zimmer Mombasa
 • 02:37 Wolfgang Amadeusz Mozart Symphony No.40 in G minor (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic