Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych! Powrócą po wakacjach :)

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Komponuje muzykę do wszelkich możliwych gatunków filmowych. Zerkając do jego filmografii znajdziemy zarówno filmy akcji, przygodowe, dramaty, horrory, jak i komedie romantyczne. Oscara zaś dostał za muzyczną oprawę animowanego obrazu "Król Lew". We wrześniu będzie obchodził pięćdziesiąte urodziny, a jego kompozytorski dorobek jest tak pokaźny, że można by nim spokojnie obdzielić trzech kompozytorów. W zeszłym roku spod jego ręki wyszły dwie bardzo dobre partytury: do filmu "Kod Da Vinci" i "Piraci z Karaibów. Skrzynia Umarlaka". Pierwszej z nich ogromny rozgłos przyniosło zamieszanie wywołane przez brytyjską organizację (BBFC) zajmującą się przyznawaniem filmom kategorii wiekowych. A kontynuacja drugiej niedawno pojawiła się na polskim rynku. I właśnie album z muzyką do filmu "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" Hansa Zimmera chciałabym tym razem polecić. Tym, którzy znają twórczość zdolnego Niemca wystarczy że powiem, iż kolejny piracki soundtrack jest równie interesujący, co poprzedni. Tym zaś, którzy jeszcze nie zaznali przyjemności obcowania z zimmerowskimi brzmieniami (choć trudno mi uwierzyć, aby znaleźli się gdzieś tacy) proponuje godzinę świetnej muzyki. Muzyki, która nawet bez obrazu potrafi żyć własnym życiem, co w przypadku filmowych partytur jest raczej rzadkością. Podobnie jak w drugiej części pirackiej trylogii Zimmer poszedł bardziej w kierunku grozy, ale zabarwionej elementami scherzando, robiąc jakby muzyczną aluzję do filmu, który należy traktować z przymrużeniem oka. Z tą tylko różnicą, że tym razem owej żartobliwości - podobnie jak w filmie - jest już o wiele mniej.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
Hans Zimmer
Walt Disney Records


Sprawdź także:

 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • 16:01 Nina Simone Don't Let Me Be Misunderstood
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic