„Kaganek oświaty” w RMF Classic

Słuchaj już teraz do 13:00

"Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei / I przed narodem niosą oświaty kaganiec" …pisał Juliusz Słowacki, który ten „kaganiec” - zamieniony potem na zgrabniejszy „kaganek” - wynalazł. Polscy wynalazcy na czele z urodzonym 200 lat temu wynalazcą lampy naftowej Ignacym Łukasiewiczem - to bohaterowie tego programu.

Jak się okazuje, mnóstwo rzeczy, których ludzie na całym świecie używają lub używali na co dzień, to rzeczy stworzone przez Polaków lub osoby polskiego pochodzenia. To przedmioty najzwyklejsze pod słońcem jak kanapka, samochodowe wycieraczki, kasownik do biletów. Są też polskie wynalazki, które miały niebagatelny wpływ na rozwój cywilizacji jak peryskop, kamera filmowa, witamina, procesor czy komputerowe przesyłanie danych…

Program „Kaganek oświaty” to opowieści naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz, to fascynujące historie odkryć i wynalazków współczesnych polskich naukowców.

„Kaganek oświaty” to także konkurs wokół polskich wynalazców, którzy zapisali się w historii złotymi zgłoskami, rozświetlając mroki ludzkiej niewiedzy…

W każdej odsłonie konkursu (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -12:30) Prowadzący będzie opowiadał o wybranym przez niego naukowcu i jego odkryciach. Każdorazowo Prowadzący wyraźnie sformułuje pytanie obowiązkowe danej edycji konkursu oraz wyznaczy pytanie dodatkowe, tzw. pytanie otwarte.

Aby dostać się do Finału, należy poprawnie udzielić odpowiedzi na pytanie obowiązkowe oraz możliwie najciekawiej udzielić odpowiedzi na pytanie otwarte. Odpowiedzi należy wpisywać poniżej. Na tej podstawie Prowadzący każdorazowo dokona wyboru Zwycięzcy danej edycji konkursu.

W telefonicznym Finale na antenie o godz.12:30 PROWADZĄCY przyzna ZWYCIĘZCY nagrodę główną w postaci albumów opisujących najważniejsze wynalazki w historii ludzkości oraz gadżetów RMF Classic. PROWADZĄCY może dodatkowo, według własnego uznania, przyznać nagrody dodatkowe w postaci drobnych upominków, płyt lub książek. Zapraszamy do zabawy!

Maksymalnie 1000 znaków.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic