„Domu Duchów” na antenie RMF Classic

Codziennie o 20:50 w RMF Classic możecie słuchać „Domu Duchów” Isabel Allende. Czyta Magdalena Zawadzka!

Jedna z najpiękniejszych historii o miłości. Jedna z najpiękniejszych historii rodzinnych.

Pełna ciepła opowieść o rodzinie gwałtownego Estebana Trueby o pokoleniach kobiet, które go otaczały: siostrze Feruli, której miłość potrafiła zadusić, żonie Clarze, dla której kontakt z duchami był szarą rzeczywistością, córce Blance, która głęboko pokochała najmniej odpowiednią osobę, a także o tragicznie zmarłej Rosie, której niewinności świat nie mógł znieść i wnuczce Albie, która stała się kronikarką rodziny. Ich losy splatają się z wielką historią narodu na skraju przepaści i są świadectwem dramatycznych i krwawych przemian społecznych i politycznych.

Isabel Allende tworzy misterną sieć zależności między do bólu ludzkimi postaciami, wydobywa z nich skrywane uczucia, wystawia na próbę łączące ich więzi. Saga, stanowiąca triumf realizmu magicznego.

Powieść sfilmował w 1993 roku Bille August, a wśród odtwórców głównych ról znaleźli się Jeremy Irons, Meryl Streep, Glenn Close Winona Ryder i Antonio Banderas.

Pisarski debiut Isabel Allende przyniósł jej tytuł jednej z najważniejszych i najbardziej utalentowanych pisarek iberoamerykańskich XX wieku.

Od pierwszego wydania minęło prawie czterdzieści lat i dziś Dom duchów to klasyk, który na dobre ukształtował pewien wizerunek latynoamerykańskiej literatury. Nikomu jeszcze nieznana Isabel Allende napisała tę powieść z tęsknoty za krajem, z którego wyjechała i który po wojskowym zamachu stanu nigdy nie miał już być taki sam. To powieść o miłości i innych mocnych uczuciach, w której jedni cierpią z winny innych, a ci inni – z własnej; powieść oparta na wyrazistych postaciach kobiet; wreszcie: powieść, w której zdarzają się rzeczy nadprzyrodzone, ale przecież opowiada ona o rzeczywistym kraju i jego historii. Prawda, Dom duchów cienki nie jest, ale miejsce dla niego powinno znaleźć się na każdej półce z książkami.

Tomasz Pindel, tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej

Choć głównym bohaterem Allende uczyniła mężczyznę, Dom duchów jest powieścią o sile i solidarności kobiet. O zrozumieniu i wsparciu – także w ciszy. Książka sprzed czterech dekad stała się w świecie, w którym przyszło nam żyć, nad wyraz aktualna. Pokazuje, że wbrew różnym okolicznościom walka ma sens.

Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, „Książek. Magazynu do Czytania” i Radia Książki

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133359/dom-duchow#

Dom duchów
Isabel Allende
Przekład z języka hiszpańskiego: Zbigniew Marcin Kowalewski
Tytuł oryginału: La casa de los espíritus

27 stycznia Wydawnictwo Marginesy wznawiło „Dom duchów” – pisarski debiut Isabel Allende, który przyniósł jej tytuł jednej z najważniejszych i najbardziej utalentowanych pisarek iberoamerykańskich XX wieku. Popularności przysporzył jej również fakt, że na podstawie powieści powstał świetny film ze znakomitą obsadą: Dom dusz (1993) - Filmweb
W tym roku Marginesy planują wydać również kolejne tomy kultowej trylogii – w czerwcu „Córkę fortuny” a w pod koniec 2021 roku „Portret w sepii”.

 • 10:49 Fritz Kreisler Liebesleid
 • 10:56 Julian Bream, Joaquin Malats Serenata
 • 11:03 Don McLean American Pie
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 357, Sunday, 9 May 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic