Do zobaczenia za rok!


Jan A.P. Kaczmarek gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Braunschweig

Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara®, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk, będzie gościem honorowym 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Braunschweig, który odbędzie się w dniach 17 – 22 października. Festiwal zaprezentuje retrospektywę filmów, do których skomponował muzykę, w tym obraz „Marzyciel” uhonorowany w 2005 roku nagrodą Akademii Filmowej za Najlepszą Muzykę.

W środę, 19 października Kompozytor, również weźmie udział w wyjątkowym wykładzie – koncercie poświęconym jego twórczości, a towarzyszyć mu będzie Braunschweig State Orchestra. Spotkanie – koncert poprowadzi kompozytor Matthias Hornschuh.

O gościu honorowym festiwalu, Janie A.P. Kaczmarku organizatorzy piszą:
Przeprowadzając się z Polski do Stanów Zjednoczonych w 1989 roku był już uznanym kompozytorem muzyki teatralnej i muzykiem koncertującym z sukcesami w Europie. W Ameryce rozpoczął współpracę z czołowymi amerykańskimi teatrami zdobywając za muzykę do spektakli najbardziej prestiżowe nagrody sceny teatralnej Nowego Jorku: Drama Desk Award i Obie Award. Na początku lat 90-tych ugruntował swoją pozycję w amerykańskiej branży filmowej. Stworzył muzykę do 60 filmów, w tym "Niewierna" (2002), "Marzyciel" (2004) czy "Mój przyjaciel Hachiko" (2009). Komponował dla takich reżyserów jak Lasse Hallström, Marc Foester,Tom McCarthy, Agnieszka Holland, Lajos Koltai, czy Adrian Lyne. W 2005 roku zdobył Oscara, kiedy Marzyciel został doceniony za Najlepszą Muzykę. Jest współcześnie jedynym Polakiem laureatem tej nagrody za muzykę. Jego kompozycje symfoniczne to m.in. "Kantata o wolności" na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku, "Oratorio 1956" z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca, Koncert Jankiela, Universa-Opera Otwarta, Emigra - Symfonia bez Końca. Jest dyrektorem Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który założył w 2011 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Braunschweig jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem filmowym w Dolnej Saksonii. Obok Nowego Kina Europejskiego kładzie nacisk na muzykę, a flagową sekcją festiwalu jest "Film & Muzyka”, w której prezentowane są retrospektywy wybitnych kompozytorów.

W ramach retrospektywy twórczości Jana A.P. Kaczmarka festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć sześć filmów, do których skomponował muzykę: "Aimee & Jaguar” (1999), "Wieczór" (2007), "Spotkanie" (2007), "Niewierna” (2002), "Mój przyjaciel Hachiko” (2009) i "Marzyciel” (2004).

 

 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic