W Krakowie rusza 10. Festiwal Muzyki Filmowej

fot.Łukasz Łuszczek

Największe przeboje muzyki filmowej, w tym muzykę do "Władcy Pierścieni" Howarda Shore’a, "Gwiezdnych wojen" Johna Williamsa oraz "Marzyciela" Jana A.P. Kaczmarka będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się w środę w Krakowie 10. Festiwalu Muzyki Filmowej.

Jak poinformowali organizatorzy podczas poprzedzającej festiwal konferencji prasowej, na tegorocznej edycji festiwalu pojawi się trzech zdobywców Oscara, odbędzie się ponad 70 premier (w tym 60 światowych), a do Krakowa przyjedzie przeszło 600 gości ze świata muzyki i filmu. Podczas festiwalu odbędzie się 18 koncertów, blisko 30 paneli, warsztatów i spotkań oraz 19 sesji nagraniowych.


W trakcie festiwalu wręczona zostanie po raz trzeci Nagroda im. Wojciecha Kilara, ustanowiona przez prezydentów Krakowa i Katowic, przyznawana wyjątkowym i oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości. Podczas sobotniej gali jubileuszowej "All is Film Music" w Tauron Arenie Kraków odbierze ją Howard Shore.

Z okazji jubileuszu Festiwalu Muzyki Filmowej na piątkowy wieczór zaplanowano urodzinowe taneczne party na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed dawnym budynkiem dworca Kraków Główny. W rolę DJ'a wcieli się Giorgio Moroder, zdobywca Oscarów m.in. za ścieżkę dźwiękową do filmu "Midnight Express". Artysta zdobył też cztery Złote Globy i cztery nagrody Grammy.

"W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania udało nam się stworzyć niezwykłą platformę porozumienia pomiędzy twórcami filmu a widzem" – powiedział podczas środowej konferencji dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski. Podkreślił "kulturotwórczą i branżową rolę festiwalu", która, jego zdaniem, polegała na promowaniu muzyki filmowej, jako pełnoprawnego języka sztuki oraz na prekursorskim organizowaniu symultanicznych pokazów filmowych z muzyką na żywo, coraz częściej organizowanych obecnie na festiwalach filmowych.

Na inaugurację 10. FMF zaplanowano monograficzny koncert muzyki pochodzącego z Krakowa i zamieszkałego w Los Angeles Abla Korzeniowskiego. Kompozytor sam poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. W Centrum Kongresowym ICE zabrzmią jego największe przeboje m.in. z filmów "Samotny mężczyzna", "Romea i Julii", "Escape from tomorrow", serialu "Penny Dreadful", a także nominowana do nagrody BAFTA 2016 muzyka z najnowszego filmu Toma Forda "Zwierzęta nocy".

18 maja, podczas pokazu "Niekończącej się opowieści", w Centrum Kongresowym ICE wystąpią: kompozytor i saksofonista, współautor muzyki do tego filmu Klaus Doldinger; perkusista Curt Cress oraz muzycy zespołów Sinfonietta Cracovia i Cracow Singers. Koncert - ścieżkę dźwiękową filmu po raz pierwszy przedstawioną w wersji orkiestrowej - poprowadzi dyrygent Christian Schumann.

W kolejnym dniu festiwalu francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard, autor kilkudziesięciu filmowych ścieżek dźwiękowych, będzie improwizował na żywo w ramach cyklu "Cinematic Piano".

Program jubileuszowej Gali Muzyki Filmowej "All is Film Music" zaplanowanej na sobotę 20 maja, wypełni muzyka z kultowych produkcji filmowych i telewizyjnych seriali, a zwieńczeniem wieczoru będą kompozycje z "Władcy Pierścieni". Będzie to nawiązanie do pierwszej edycji festiwalu w 2008 r., gdy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce wykonana została na żywo muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena.

21 maja, w 40. rocznicę premiery "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa, zespół FMF Youth Orchestra, złożony z uczniów krakowskich szkół muzycznych, wykona muzykę Johna Williamsa. "Gwiezdne wojny" w wykonaniu FMF Youth Orchestra zabrzmią ponownie 23 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Finałem festiwalu będzie 21 maja pokaz "Titanica" Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo przez Sinfoniettę Cracovię, którą poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Od premiery tego filmu mija 20 lat. Organizatorzy chcą w ten sposób złożyć hołd jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, zmarłemu w katastrofie lotniczej 22 czerwca 2015 r., Jamesowi Hornerowi, który miał być gościem tegorocznej edycji FMF.

10. Festiwal Muzyki Filmowej będzie odbywał się w dniach od 17 do 23 maja. Organizatorami FMF są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. (PAP)

 • 12:07 Jerome Moross Wagon Train
 • 12:11 Henryk Kuźniak Temat Lamii - lot bociana
 • 12:15 John Powell Dragon Racing
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic