Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w tym roku od 25 do 28 maja w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad. Przed nami kolejna odsłona wiodącego w kraju wydarzenia branży wydawniczej, w którym udział weźmie międzynarodowe grono wystawców i twórców: pisarzy, tłumaczy, ilustratorów. Wzbogaci je wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, przygotowany we współpracy z renomowanymi partnerami. Wielotysięcznej publiczności zaoferujemy ponadto bezpłatny wstęp z transmisją wybranych wydarzeń w mediach społecznościowych. Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

W 2022 roku w Targach udział wzięło udział ponad 500 wystawców z 13 krajów: Polski, Norwegii, Ukrainy, a także Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Z publicznością, na wielu scenach, spotkało się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii, która była gościem honorowym Targów. Łącznie w ciągu czterech dni odbyło się ponad 1 000 wydarzeń – spotkań na scenach i w strefach, w ramach 9 bloków programowych oraz na stoiskach. Targi odwiedziło około 90 000 osób.

Na użytek tegorocznej edycji Targów przygotowaliśmy przestrzenie na drugim i czwartym piętrze PKiN, zachowując jednocześnie plenerowy aspekt Targów tj. powierzchnie w dużych i indywidualnych namiotach na zewnątrz Pałacu, przed wejściem głównym i od strony Kinoteki.

Odwiedzający majowe Targi w PKiN i na placu Defilad miłośnicy literatury mogą liczyć na:

  • Festiwal Komiksowa Warszawaorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe od 2010 roku Komiksowa Warszawa to jeden z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej,
  • Festiwal Kryminalna Warszawa – strefa spotkań z autorami najlepszych polskich powieści kryminalnych na MTKW i nagroda dla ich autorów - IV edycja Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa (organizator: Fundacja Historia i Kultura),
  • Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki” – festiwal literacki dla najmłodszych czytelników i ich opiekunów. Największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. (organizator: Fundacja Czas dzieci)
  • Strefę Fantasy – sektor wystawienniczy i miejsce spotkań z autorami literatury fantasy (organizator: Fundacja Historia i Kultura).

Na Targach poznamy także laureatów:

  • IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora,
  • IV edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa,
  • 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022,
  • Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA,
  • Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”.

Patronat honorowy nad Międzynarodowymi Targami Książki w Warszawie objął Prezydent m. st. Warszawy Pan Rafał Trzaskowski. Tradycyjnie, odwiedzający będą mogli odwiedzić obszerne stoisko miasta stołecznego Warszawy i wziąć udział w wydarzeniach w ramach programu „Zaczytana Warszawa”, promujących warszawskie nagrody literackie takich jak „Dzień Reportażu” zwieńczony spotkaniem z laureatem Konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Honorowe patronackie wsparcie Targów potwierdzili ponadto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, Polska Akademia Nauk, Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Wydawców COPYRIGHT Polska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Polska Sekcja IBBY i Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i na placu Defilad. Wstęp na wszystkie targowe wydarzenia jest wolny, a wybrane spotkania transmitowane będą w mediach społecznościowych organizatora.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, z którymi tworzymy Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Zapraszamy na Targi wszystkich miłośników książki!

Fundacja Historia i Kultura – organizator Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

Strona Targów: https://targiksiazkiwarszawa.pl

Profile w mediach społecznościowych: Facebook | Instagram | Twitter |

 Rozmowa z Jackiem Orylem, dyrektorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie z dnia 3 marca 2023 r. 

Posłuchaj!

posłuchaj Rozmowa z Jackiem Orylem, dyrektorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

 

Targi Książki w Warszawie, na które wstęp jest wolny, są czynne dla zwiedzających:

25.05.2023 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

26.05.2023 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

27.05.2023 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

28.05.2023 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

 

Działania Fundacji Historia i Kultura, skoncentrowane na promocji czytelnictwa i popularyzacji literatury w Warszawie i innych miastach, w ubiegłym roku przyniosły znakomite rezultaty. Z sukcesem zakończyły się majowe Targi Książki w Warszawie, pod zaszczytnym Patronatem Prezydenta Warszawy, w PKiN i na terenie zewnętrznym, które odwiedziła rekordowa, 90-cio tysięczna publiczność. W ocenie norweskich partnerów z Ambasady Królestwa Norwegii oraz NORLI ich obecność w roli Gościa Honorowego w Warszawie była bardzo udana i owocna.

W 2022 roku zrealizowaliśmy także premierowe Jesienne Targi Książki w Ogrodach Zamku Królewskiego i Arkadach Kubickiego we wrześniu oraz jubileuszowe, XXX Targi Książki Historycznej. Przeprowadziliśmy i rozstrzygnęliśmy trzy konkursy - o nagrodę Klio, nagrodę Academia i o nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, cieszące się rekordową liczbą zgłoszeń i zainteresowaniem mediów. Tylko majowe Targi Książki w Warszawie 2022 miały udokumentowane dotarcie w mediach do 42,2 mln osób. Wydźwięk ogólnopolski miało 71% opublikowanych/wyemitowanych wiadomości. (Na podstawie Raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Historia i Kultura przez Press Service Monitoring Mediów).

Poza Warszawą Fundacja zorganizowała również Plener Literacki w Gdyni pod Patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Targi Książki w Katowicach we współpracy z Miastem Katowice i pod Patronatem Prezydenta Marcina Krupy. Tym samym w 2022 roku zapewniliśmy publiczności 18 dni kontaktu z książką i jej twórcami, w wydarzeniach wzięło udział 1 380 autorów, odbyło się 1 660 spotkań z pisarkami i pisarzami na scenach i stoiskach wystawców. W ubiegłorocznych imprezach Fundacji Historia i Kultura uczestniczyło łącznie 182 000 miłośników książek.

Strona Fundacji

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic