To portret trzech słowiańskich bogiń, Dziewanny, Mokosz i Marzanny. Ta, która stwarza. Ta, która nagradza. I ta, która niszczy. Biała, czerwona i czarna. Biała (dziewczyna) przynosi światło. Jest początkiem i nowym życiem. Czerwona (matka) to kreacja i pełnia. I czarna (starucha), która spycha nas w mrok, byśmy następnie mogły się odrodzić. A tak naprawdę Jedna. Trójbogini wpisana w Koło Życia. Słowiańskie Boginie ziół to nie tylko historia trzech Bogiń: Dziewanny – Bogini wiosny i życia, Mokosz – Bogini Matki i Matki Ziemi oraz Marzanny – Bogini zimy i śmierci.
Każda z nich symbolizuje inny typ kobiecości, Dziewanna to ta niezależna, silna kobieta waleczna – dziś byłaby to przedsiębiorcza business woman lub menadżerka w korporacji. Mokosz to troskliwa matka, patronka kobiet w ciąży, opiekunka, ale też opiekująca się kobiecą kreacją oraz wspierająca seksualność kobiet. Marzannę cechuje zaś niebywała intuicja i wgląd w przyszłość, potrafi czytać znaki i sny, jest tzw. Świętą wiedźmą. A jednocześnie potrafi zmierzyć się z demonami, które nosimy w sobie.
Słowiańskie Boginie Ziół to nie tylko historia trzech Bogiń: Dziewanny, Mokosz i Marzanny. Bogiń wiosny, lata i zimy. Bogiń, które zarówno wspierały, jak i wymierzały sprawiedliwość. Dawały życie i przynosiły śmierć. Warto spojrzeć na tę książkę poprzez pryzmat archetypów różnych aspektów kobiecości, które są obecne w każdej z nas i wciąż są wyjątkowo aktualne. W portretach słowiańskich bogiń możemy przejrzeć się jak w lustrze.
Chociaż moc i siła, czyli te cechy wyjątkowe doprowadziły do unicestwienia każdą z nich, a w konsekwencji do próby wymazania ze zbiorowej świadomości. To jednak moc drzemiąca w ich kobiecości nie pozwoliła na odejście w niepamięć, a dziś wraca ze zdwojoną siłą.
Magiczny zielnik
Każdej z bogiń były poświęcone szczególne zioła z wyjątkowymi właściwościami i tutaj znajdziemy masę przydatnych informacji. Oprócz leczniczych receptur i przepisów, które mogą pomóc przy wielu dolegliwościach, autorka pokazuje również ich moc i właściwości magiczne i odpowiada na wiele intrygujących pytań, m.in.: Dlaczego nasięźrzał był zwany miłośnicą, dziewanna – dziwoszką, a bylica zielem zapomnienia? Co dziurawiec miał wspólnego z boginkami, a jarzębina z rusałkami?
Książka wzbogacają przepiękne wizerunki bogiń: Dziewanny, Mokosz i Marzanny wykonane przez artystkę, Martę Jamróg z Jasielskiej Szkoły Ikon, a całość zamknięta jest w eleganckim wydaniu.
O autorce:
Joanna Laprus – wydawczyni, redaktorka naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. Mama Mikołaja. Redaktorka naczelna najpierw (2008-2012) miesięcznika „Bluszcz”, a następnie (2011-2013) „Papermint. Magazyn o książkach”. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Urodziła się i mieszkała po sąsiedzku z Łysą Górą, ale korzenie jej rodziny sięgają na Podlasie, więc zainteresowanie magią i ziołami ma we krwi. Autorka książki Kroke. Poza dźwiękami i współautorka (z Willą Shalit) Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet. Kocha Kraków, kulturę żydowską i muzykę etno. Pasjonuje się etnobotaniką i folklorem. Nie potrafi żyć bez książek, przyrody, muzyki i ludzi.