Polecamy

Zespół „Mazowsze” zapowiada premierę nowej płyty – „Perły Muzyki Sakralnej”

Album zawiera arcydzieła muzyki kościelnej poruszające do głębi i nazwane boską muzyką, skomponowane na przestrzeni kilku epok przez największych kompozytorów.

Utwory Vivaldiego, Gounoda, Mozarta, Elgara czy Dossa, które zabrzmiały w wykonaniu solistów: Katarzyny Miąsik, Anny Łukawskiej, Andreia Baravika i Łukasza Karaudy, chóru z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej „Mazowsza” prowadzonej przez Maestro Jacka Bonieckiego, odpowiedzialnego za opracowanie muzyczne i transkrypcje dzieł, które znalazły się na płycie. Nowa kolorystyka partii instrumentalnych uwydatniła ciekawe interpretacje głosów chóralnych oraz arii i wokaliz z najsłynniejszych utworów sakralnych.

Bogactwo: modlitwy śpiewanej - temat Ave Maria w kilku odsłonach, Ave verum corpus, muzyki liturgicznej i dzieł sakralnych Agnus Dei Bizeta czy Gloria Vivaldiego zaprezentowane w porywających interpretacjach i nowych odsłonach. Płyta będzie wkrótce do kupienia na www.mazowsze.waw.pl

 „Mazowsze” rozszerza dotychczasowy repertuar dzieł sakralnych
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, utwory muzyki sakralnej ma w swoim repertuarze i już od kilku lat wykonuje je podczas koncertów w największych świątyniach i salach koncertowych Polski i Europy. Entuzjastyczna reakcja publiczności stała się inspiracją do przygotowania kolejnego albumu.

Zespół zapowiada koncepcyjną kompilację arcydzieł muzyki kościelnej
Ten album to swoisty alfabet arcydzieł sakralnych. Wśród nich znajdziemy najpowszechniej w kościele znane kompozycje związane z kultem maryjnym, inspirowane modlitwą Ave Maria. Wśród wybranych muzycznych wersji, znajdziemy kompozycje Adolpha Dossa czy Charlesa Gounda, w której autorstwo Gounoda przysługuje tylko melodii, gdyż akompaniamentem jest zacytowane Preludium C-dur Bacha z Das Wohltemperierte Klavier.

Wydawnictwo „Mazowsza” zawiera m.in. dwie muzyczne kompozycje do motetu – Ave verum corpus – pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku, którego tekst wykorzystywany był przez wielu twórców. Tym razem wśród utworów znalazła się wersja francuskiego kompozytora cenionego autora pieśni, charakteryzującego się wielkim instynktem muzycznym, Gabriela Fauré oraz ta, będąca właściwie muzycznym szlagierem Edwarda Elgara.

Niezamierzony, ale olbrzymi wpływ na rozwój muzyki miała wyznawana przez jedną trzecią świata religia chrześcijańska. Doskonałym przykładem jest Agnus Dei George’a Bizeta odnoszące się do chrześcijańskiej myśli teologicznej Baranka Bożego i związany z tekstem liturgicznym. Na płycie utwór wykonuje solista „Mazowsza” Łukasz Karuda, obdarzony wyjątkowym głosem, młody śpiewak operowy, absolwent prestiżowej uczelni Royal Welsh College of Music and Drama w Wielkiej Brytanii. Zdobywca stypendium Królowej Elżbiety i zwycięzca wielu konkurów wokalnych.

Cała płyta oddaje idealnie naturę człowieka. Z jednej strony jest zagadkowa i pełna tajemnicy, co tym bardziej podkreśla powszechnie używany w muzyce sakralnej język łaciński. Z drugiej strony po wysłuchaniu utworów z płyty „Perły Muzyki Sakralnej” takich, jak np. Gloria Vivaldiego, uznawanych za jedno z najbardziej podnoszących na duchu dzieł chóralnych, widzimy jasną, pozytywną stronę ludzkiej natury. Gloria jest niezwykle nastrojowym hymnem podzielonym na 12 części, odzwierciedlającym umiejętności Vivaldiego jako kompozytora operowego, z pietyzmem dbającego o spójność dzieła. Napisana dla i wykonywana przez dziewczęta ze szkoły muzycznej w Wenecji, które jak mówią przekazy brzmiały jak anioły. W mazowszańskiej wersji tego utworu spotkały się głosy tworzące można powiedzieć duet idealny: sopran Katarzyna Miąsik -  pierwsza solistka zespołu dysponująca niepowtarzalną barwą, rozpoznawaną nie tylko przez fanów „Mazowsza” i pełen wyrazu mezzosopran – Anna Łukawska.

Album „Perły Muzyki Sakralnej” to zachwycające partie wokalne z wirtuozerskim akompaniamentem orkiestry symfonicznej „Mazowsza”. To interpretacja, której próżno szukać w dotychczasowych nagraniach tych dzieł, a którą warto poznać i rozsmakować się w niej.
https://www.mazowsze.waw.pl/ • 09:22 Tyler Bates Main Title Theme From Guardians of the Galaxy
 • 09:25 Wolfgang Amadeusz Mozart Divertimento D-dur (3)
 • 09:35 Vashti Bunyan I'd Like to Walk Around in Your
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic