ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

Wspólna pamięć. Polsko-Czeska Wiosna Literatury 2019

Rusza druga edycja cyklu Polsko-czeska wiosna lietratury. W tym roku motywem przewodnim będzie wspólna pamięć obu narodów. W spotkaniach wezmą udział pisarze, artyści, publicyści i tłumacze literatury, m.in.: Wiesław Myśliwski, Miloš Doležal, Mariusz Szczygieł, Maja Komorowska, Jerzy Radziwiłowicz, Leszek Engelking czy Aleksander Kaczorowski. Większość spotkań odbędzie się w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, przy ul. Elektoralnej 12.

Wspólna pamięć. Polsko-Czeska Wiosna Literatury 2019

Warszawa
24.04 - 12.06.2019


Pamięć – która łączy i dzieli, pamięć historyczna i indywidualna, pamięć – która ocala i niszczy, pamięć jako inspiracja i wyzwanie artystyczne. 2. edycja polsko-czeskich dni kultury w Warszawie jest poświęcona „pamięci“ i twórcom, dla których miała ona szczególne znaczenie, m.in takim jak prawie nieznana w Polsce wielka czeska poetka Viola Fischerova i jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych Wiesław Myśliwski. Podobnie jak w poprzednim roku, przebiegającym pod hasłem „100-lecie niepodległości Polski i Czech“, w spotkaniach wezmą udział artyści, publicyści i tłumacze literatury z obu krajów. Cykl będzie okazją do lepszego poznania kraju sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur – do czytania naszej wspólnej pamięci.

Polsko-czeska wiosna literatury jest organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie, przy współudziale Instytutu Polskiego w Pradze oraz wielu partnerów w Polsce. Patronat honorowy nad całością wydarzeń objął Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce.

PROGRAM

24 kwietnia – 12 czerwca 2019
Miejsca wydarzeń – Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury (ul. Elektoralna 12), Faktyczny Dom Kultury (ul. K. I. Gałczyńskiego 12), Stadion Narodowy, Park Agrykola.

24.04 (środa), godz. 19.00, Faktyczny Dom Kultury
SATURNIN, czyli wojna i humor
Spotkanie poświęcone jednej z najbardziej popularnych czeskich książek, od lat bawiącej pokolenia czytelników  – powieści Saturnin Zdeňka Jirotki, która po 60 latach powróciła w nowym polskim przekładzie Leszka Engelkinga.
W rozmowie biorą udział: Profesor LESZEK ENGELKING, wydawczyni książki JULIA RÓŻEWICZ i dziennikarz MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta aktor ŁUKASZ BORKOWSKI. Podczas spotkania kiermasz książek Wydawnictwa Afera i Wydawnictwa Dowody na Istnienie.

7 maja (wtorek), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
JOSEF TOUFAR – Powojenne dramaty czeskich księży
Spotkanie z MILOŠEM DOLEŽALEM – autorem głośnej, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej biografii katolickiego księdza Josefa Toufara – ofiary reżimu komunistycznego w Czechosłowacji. W rozmowie z pisarzem wezmą udział – dominikanin i publicysta ks. TOMASZ DOSTATNI oraz poeta, eseista i krytyk literacki PRZEMYSŁAW DAKOWICZ. Podczas spotkania projekcja dokumentu pt. Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli (52 min., reż. Roman Vávra, scenariusz Miloš Doležal) oraz kiermasz książek wydanych przez IPN.

14 maja (wtorek), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
VIOLA FISCHEROVÁ  – Znikam sobie na zawsze z oczu
Wieczór poezji Violi Fischerovej – zmarłej w 2010 roku wybitnej czeskiej poetki i tłumaczki literatury, przedstawicielki pokolenia twórców, którym po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację odmówiono prawa do publikacji. Wiersze z tomu Babia godzina Wydawnictwa Atut i inne w tłumaczeniu Doroty Dobrew przeczyta aktorka MAJA KOMOROWSKA. W wieczorze wezmą udział: tłumaczka literatury czeskiej Dorota Dobrew, polski przyjaciel poetki RENEK MENDRUŃ oraz poetka i pisarka ANNA JANKO. Rozmowę poprowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.

15 maja (środa), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
SZEWACH WEISS – pamięć ocalonych
Spotkanie z  „dyżurnym polskim Żydem“, byłym ambasadorem Izraela w Polsce, Profesorem SZEWACHEM WEISSEM i dziennikarką KAMILĄ DRECKĄ-ANDERMAN –  autorami książki Pamiętam, w której Szewach Weiss opowiada o patriotyzmie, roli prawdy w historii narodów oraz starości i szczęściu. W rozmowie weźmie udział PIOTR KADLČIK – bohemista,  działacz opozycyjny w czasach PRL-u, twórca wielu akcji i inicjatyw dotyczących kultury żydowskiej i judaizmu w Polsce. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Narodowego JERZY RADZIWIŁOWICZ.

18 maja (sobota), godz. 18.00-22.00, Mazowiecki Instytut Kultury
NOC MUZEÓW
HRABALOWSKI MARATON CZYTANIA NA ELEKTORALNEJ
Nocny maraton czytania Hrabala z udziałem publiczności, aktorów i studentów Akademii Teatralnej w Warszawie.
Czytać będą: ANDRZEJ MASTALERZ, JACEK BRACIAK, ŁUKASZ BORKOWSKI, KATARZYNA OBIDZIŃSKA, BARBARA LIBEREK, JOWITA KROPIEWNICKA. W roli komentatorów wystąpią znawcy czeskiej literatury – ANDRZEJ JAGODZIŃSKI i ALEKSANDER KACZOROWSKI. Zapisy na czytanie mailowo –  e.szymanska@teatrmazowiecki.pl, lub na miejscu w dniu wydarzenia.

24 maja (piątek), godz.17.00, Stadion Narodowy
sala Londyn C – WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI
CZECHY (WY)TŁUMACZONE
Czy Czesi to rzeczywiście „Pepicy“? Spotkanie z udziałem tłumaczy z języka czeskiego, którzy przedstawią swoje spojrzenie na czeską literaturę, kulturę i historię. W dyskusji wezmą udział: OLGA CZERNIKOW, KATARZYNA DUDZIC-GRABIŃSKA, RENATA PUTZLACHER, JULIA RÓŻEWICZ, LESZEK ENGELKING, ANDRZEJ JAGODZIŃSKI i inni. W roli moderatorki wystąpi LUCIE ZAKOPALOVÁ z Instytutu Polskiego w Pradze.

1 czerwca (sobota), godz. 11.00 – 15.00, Park Agrykola
INTERNATIONAL FESTIVAL OF WARSAW
PYSZNY DZIEŃ DZIECKA na Agrykoli – spotkania z czeską literaturą dla dzieci
Pyszne spotkania dla najmłodszych czytelników z Hesią i jej przyjaciółmi z domu dziecka Słonecznik – bohaterami książki Pyszna środa pisarki Ivy Procházkovej w tłumaczeniu Julii Różewicz, która w Czechach doczekała się licznych wznowień i inscenizacji w teatrze lalek. W rolę przewodniczki po świecie, w którym na głowach rosną jabłka, a dzieci znajduje się w pociągu, przy pomocy młodych aktorów z Ogniska Teatralnego „U Machulskich“, wcieli się autorka ilustracji do książki – KASIA MICHAŁKIEWICZ-HANSEN. Podczas spotkań kiermasz książek Wydawnictwa Afera z Wrocławia.
12 czerwca (środa), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
WIESŁAW MYŚLIWSKI – wszystko jest pamięcią
Myśliwski po czesku? Spotkanie z wybitnym polskim pisarzem, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike“ – WIESŁAWEM MYŚLIWSKIM i tłumaczką jego prozy na język czeski – LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę poprowadzi JANUSZ DRZEWUCKI – krytyk literacki, poeta, dziennikarz i wydawca,  przewodniczący jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Fragmenty najnowszej książki autora – Ucho igielne, przeczyta aktor KRZYSZTOF GOSZTYŁA.

Informacje o poszczególnych wydarzeniach będą pojawiać się na stronach: mik.waw.pl, warsaw.czechcentres.cz
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie
Współorganizator: Instytut Polski w Pradze
Partnerzy: Fundacja Instytut Reportażu, Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Teatralna w Warszawie, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Atut, Ognisko Teatralne „U Machulskich“, Targi Książki, International, Festival of Warsaw
Honorowy Patronat Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic