Polecamy

Teatr przy Elektoralnej 12

Teatr Mazowiecki, działający pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury, wznowił swoją działalność. Wraz z nim na scenę przy Elektoralnej 12 wrócili doskonali aktorzy, tacy jak: Wojciech Pszoniak, Stanisława Celińska, Dorota Landowska, Andrzej Mastalerz, Leon Charewicz i wielu innych. Na afiszu znajdziemy rozmaite propozycje repertuarowe – bardziej i mniej poważne, skłaniające do refleksji i przemyśleń, ale również bawiące do łez.

Wśród majowych propozycji Teatru Mazowieckiego każdy miłośnik sztuki scenicznej znajdzie coś dla siebie. Teatr Mazowiecki zaprasza do współpracy twórców gwarantujących jakość, ale sięgających po rozmaite środki wyrazu. Obok sztuk mierzących się z pytaniami dotyczącymi metafizyki czy filozofii, nie zabraknie również takich, które skłonią do śmiechu – czasem serdecznego, a czasem przez łzy.

Ciekawą i nieoczywistą propozycją jest spektakl „Boże mój!” Anat Gov w reżyserii Marka Pasiecznego z Dorotą Landowską i Andrzejem Mastalerzem. Widzowie są świadkami sesji terapeutycznej, w której pacjentem jest sam Bóg. Pan B. pojawia się nagle w gabinecie lekarki – samotnej matki autystycznego chłopca, prosząc o pomoc. Kto jednak w rzeczywistości tej pomocy potrzebuje, kto jest pacjentem a kto lekarzem, kto komu pomaga? Nie wydaje się to takie oczywiste. Role nieustanie się zmieniają, bohaterowie grają przed sobą, żartują, próbują ukryć prawdziwe uczucia, prowokują się wzajemnie, nawet ranią. Wszystko po to, by w końcu z akceptacją przyjąć to, co niesie im życie.

W maju widzowie będą mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy na deskach Teatru Mazowieckiego spektakl „Akompaniator” w reżyserii Adama Sajnuka z Edytą Olszówką i Piotrem Polkiem. „Akompaniator” to opowieść o miłosnej obsesji, która wraz z rozwojem akcji przeobraża się z początkowo lekkiej opowiastki obyczajowej w thriller psychologiczny. Bohaterami sztuki są śpiewaczka operowa i współpracujący z nią od trzydziestu lat akompaniator. Pianista kocha się w niej beznadziejnie, nigdy jednak nie odezwał się do niej ani słowem. Po trzydziestu latach, na próbie, postanawia wreszcie przemówić i wyznać swoje uczucie – oczywiście w najmniej odpowiednim momencie. Widzowie stają się świadkami scenicznego studium szaleństwa, do jakiego może doprowadzić życie w ułudzie, żywiące się jedynie wyobraźnią.

Widzom, którzy szukają w teatrze raczej odpoczynku i rozrywki przypadną do gustu dwa nieco lżejsze tytuły. Pierwszy z nich – „Przyszedł mężczyzna do kobiety” Siemiona Złotnikowa z Anną Wojton i Leonem Charewiczem, to historia jedynej w swoim rodzaju randki i niecodziennej miłosnej relacji Diny i Wiktora. Oboje samotni, rozżaleni i spragnieni ciepła, bliskości oraz szczęścia u boku innej osoby. Pozornie inni, nie pasujący do siebie, ale jakże podobni w poszukiwaniu prawdziwego uczucia. Czy im się uda? Sztuka nie daje oczywistych odpowiedzi, ale daje nadzieję i pozostawia nas z wiarą, że na miłość nigdy nie jest za późno.

Druga z nich, to spektakl „A miał być cud” z piosenkami Agnieszki Osieckiej w reżyserii Jana Szurmieja z Haliną Rowicką i Jackiem Kawalcem – najnowszy poetycko-muzyczny spektakl Teatru Mazowieckiego. Jego twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie co się stanie, gdy miłość trochę zbyt dojrzała zdecyduje się na odrobinę szaleństwa. Spektakl powstał na kanwie tekstów Agnieszki Osieckiej, która o miłości potrafiła pisać jak nikt inny. Poznajemy tu historię Anny i Franciszka –  już niemłodych, znających na wylot swoje słabostki, często irytujących siebie nawzajem, drażliwych, szukających przygód w sposób, jaki dyktuje im ich indywidualna wrażliwość, ale mimo wszystko trwających w swojej decyzji, by być razem.

Pełny repertuar dostępny na stronie www.teatrmazowiecki.pl

Dorota Landowska i Andrzej Mastalerz w spektaklu „Boże mój!” w reż. Marka Pasiecznego (fot. Rafał Latoszek).

 

 • 02:26 Wim Mertens Close Cover
 • 02:33 Wolfgang Amadeusz Mozart Serenada Haffnerowska (1)
 • 02:40 Johann Strauss Ohne Sorgen
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 292, Sunday, 13 October 2019
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic