Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie

Konferencja naukowa studentów i doktorantów, Warszawa 4-5 grudnia 2018 r.

4,5.12.2018


Konferencja naukowa studentów i doktorantów Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie, organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się 4 i 5 grudnia 2018 r. w Warszawie. Będzie okazją do dyskusji nad dziedzictwem kulturowym Mazowsza przez młode pokolenie badaczy i próbą podsumowania dotychczasowych osiągnięć w tej dziedzinie.

Ostatnie lata były dla badań nad Mazowszem czasem szczególnym. Powstało kilka ważnych monografii i prac zbiorowych z dziedziny historii regionu, archeologii, etnologii, architektury, ochrony zabytków czy sztuk plastycznych. O dużym zainteresowaniu problematyką mazowiecką świadczą też liczne artykuły, recenzje i noty publikowane w czasopismach, periodykach, wortalach, forach i blogach internetowych. Próbę bilansu tych dokonań w kontekście sztuki chcą w najbliższym czasie podjąć Mazowiecki Instytut Kultury i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W dniach 4 i 5 grudnia odbędzie się w Warszawie (w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli) współorganizowana przez MIK i IHS UW konferencja naukowa Sztuka Mazowsza. Nowe otwarcie, podczas której wystąpią studenci i doktoranci z polskich uczelni i instytutów badawczych.

„Dynamiczny rozwój badań na tak wielu polach i zmiana pokoleniowa w nauce polskiej sprawiają, że obecny czas wydaje się najlepszy do udzielenia głosu nowej generacji zainteresowanej tematami związanymi ze sztuką i kulturą artystyczną Mazowsza. Celem konferencji jest nie tylko <> i zdobycie odpowiednich kompetencji przez debiutantów świata nauki, ale też zebranie grupy obiecujących badaczy, mogących w niedalekiej przyszłości podjąć pracę przy projektach badawczych i grantach naukowych poświęconych kulturze artystycznej regionu Mazowsza.” – mówi dr hab. Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki UW, który wraz prof. dr hab. Andrzejem Pieńkosem tworzy komitet naukowy konferencji.

W sympozjum weźmie udział 21 prelegentów z Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Torunia. Konferencję poprowadzi specjalnie dobrane grono profesorskie z warszawskich uczelni i Polskiej Akademii Nauk. Planowane jest także wydanie zbiorowego tomu pokonferencyjnego.

Szczegóły na stronach internetowych www.mik.waw.pl i www.ihs.uw.edu.pl.  

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic