Sztuka Dawna: Prace na Papierze

Nazywano ją „księżniczką malarstwa polskiego”. Zofia Stryjeńska należała w latach międzywojennych do grona najwybitniejszych europejskich malarzy zarówno pod względem artystycznych realizacji, jak i komercyjnych sukcesów. Jej pracę „Góralka” można oglądać od 13 maja na wystawie Sztuka Dawna: Prace na Papierze w DESA Unicum. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich twórców jak m.in. Stanisław Wyspiański, Jan Matejko, Witkacy, Tadeusz Makowski czy Julian Fałat.

Warszawa
wystawa 13-23 maja 2019
aukcja 23 maja 2019


Swoją wizją ludowych motywów Zofia Stryjeńska zyskała miano współtwórczyni narodowego stylu w sztuce i w dużej części zdefiniowała pojęcie rodzimego art déco. Jej dynamiczne, wielobarwne ujęcia podhalańskich motywów w nowy sposób zobrazowały kulturę górali, podkreślając jej niebagatelny wpływ na potrzebę ukształtowania sztuki narodowej niepodległej ojczyzny. Prezentowana na wystawie „Góralka” jest doskonałym przykładem wyjątkowego przetworzenia przez Stryjeńską motywów związanych z tatrzańskimi obyczajami. Jako pierwsza wśród międzywojennych artystów w charakterystyczny dla siebie sposób stworzyła barwny wizerunek, łącząc wszystkie składniki współtworzące fenomen podhalańskiej kultury: bogaty strój, sielankową obyczajowość oraz krajobraz.

Bardzo ciekawym obiektem prezentowanym na wystawie jest również monumentalna praca Stanisława Wyspiańskiego.  Prawdopodobnie została wykonana jako projekt do nieznanej polichromii. W absolutnie unikatowy sposób artysta wykorzystał zabieg podświetlania motywów floralnych. Twórca oglądał rośliny pod światło, co w efekcie dało nietuzinkowy efekt transparentności, przywodzący skojarzenia z konstrukcją witrażu. Podobny zabieg Wyspiański stosował, projektując witraże dla kościoła Franciszkanów. Przypuszcza się również, że praca „Motywy roślinne” powstała w ostatnim roku życia artysty, który unieruchomiony i obłożnie chory otaczał się usychającymi roślinami.

Na wystawie pojawi się również portret Bronisławy Włodarskiej-Litauer autorstwa Witkacego. Była ona jedną z najbliższych osób z otoczenia artysty, o czym świadczy bogata korespondencja przyjaciół. Mieszkając w kultowej „Harendzie”, muza Witkacego, początkowa była narzeczoną pisarza Michała Choromańskiego  – towarzysza narkotycznych orgii zakopiańskiego geniusza, a następnie partnerką Tadeusza Langiera, który był mentorem Witkacego w kwestii fotografii. Na wystawie zobaczymy również wyjątkowe prace m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Brandta czy Meli Muter. 23 maja wszystkie obiekty pójdą pod młotek.



Wystawa Sztuka Dawna: Prace na Papierze: 13-23 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Dawna: Prace na Papierze: 23 maja 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:
https://desa.pl/pl/auctions/554/sztuka-dawna-prace-na-papierze-23-maja-2019-godz-19

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic