Statuetki Norwidowskie wręczone

Jakub Małecki, Mariusz Godlewski, Piotr Szulkowski oraz Krzysztof Warlikowski zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetkę za całokształt twórczości odebrał jeden z najznakomitszych aktorów teatralnych i filmowych - Andrzej Seweryn.

Statuetki Norwidowskie wręczone

Laureat Nagrody „Dzieło Życia”

Andrzej Seweryn – laureat Nagrody „Dzieło Życia” – należy do grona najznakomitszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego mistrzowskie kreacje aktorskie można było oglądać zarówno na deskach polskich, jak i francuskich teatrów oraz na dużym ekranie. Pracował z teatrem Petera Brooka oraz w Comédie Française - jednym z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Jest dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. Jego warsztat aktorski i perfekcja sprawiają, że grane przez niego role stają się kreacją najwyższej rangi.

Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr

Podczas uroczystej gali ogłoszone zostały nazwiska laureatów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr, za dzieło lub kreację powstałe
w 2021 roku.

Statuetkę Norwidowską w kategorii Literatura odebrał pisarz i tłumacz, autor bestselerowych i wielokrotnie nagradzanych książek - Jakub Małecki – za powieść „Święto ognia”.

Baryton Mariusz Godlewski – nagrodzony został za drugi tom nagrania Pieśni Stanisława Moniuszki („Moniuszko. Pieśni”) oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny” („Moniuszko. Hrabina”).

Grafik, fotograf, malarz i rzeźbiarz Piotr Szulkowski uhonorowany został za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, która odbyła się w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski Nagrodę im. C.K. Norwida odebrał za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”, wystawianym w Nowym Teatrze w Warszawie.

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci otrzymali statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” - 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już 99 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy i reżyserzy - Gustaw Holoubek, Danuta Stenka, Jerzy Grzegorzewski, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Jacek Sempoliński oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic