Seria grozy według Łukasza Orbitowskiego

Wydawnictwo Świat Książki rozpoczyna serię grozy, nad którą czuwa bestsellerowy pisarz – Łukasz Orbitowski. Pierwszym tomem w autorskiej serii jest ponadczasowy Drakula Brama Stokera, który został opatrzony fascynującym wstępem krakowskiego pisarza.

Seria grozy według Łukasza Orbitowskiego

Kultowy dziś Drakula ukazał się w 1897 roku, jej tytułowym bohaterem był hrabia, transylwański arystokrata, będący jednocześnie wampirem. Stoker, tworząc postać wampirycznego hrabiego, nadał jej imię „Drakula”, napotkane w jednej z historycznych ksiąg, a był nim Wlad Drakula zwany też Palownikiem. Być może Stoker użył również fragmentów biografii wołoskiego władcy.

Powieść Stokera, to  nowatorska wizja wampira i miała pokazać, że legendarny krwiopijca przeżywa ludzkie emocje i potrafi doskonale maskować się w społeczeństwie. Tym samym ludzie powinni być jeszcze bardziej czujni i ostrożni, bo nigdy nie wiedzą, kto kryje się pod maską miłego, eleganckiego dżentelmena. Jednocześnie Stoker bardzo silnie zakorzenił swoją powieść w ludowych przesądach, w wyniku czego hrabia Dracula sypia w trumnie, boi się krzyża oraz czosnku, a do tego roznosi zarazę.

Łukasz Orbitowski o Drakuli
We Wstępie, Łukasz Orbitowski zauważa, że Drakula od czasu swojej premiery, kiedy to wzbudzał grozę i strach, stał się zjawiskiem popkulturowym teraz raczej nas bawi, wzbudza współczucie, a nawet sympatię. Zauważa jak bardzo jest to powieść na wskroś nowoczesna (jak na ówczesne czasy) w swojej koncepcji ale i kompozycji. Postać wampira na zawsze zapisała się na kartach literatury ale również szturmem przedarła się do filmu, kreskówek, a nawet gier komputerowych.

Jak wyznaje Orbitowski, Drakula stanowił jeden z impulsów, które pchnęły mnie do własnego pisania. Trudno się nie zgodzić ze zdaniem krakowskiego pisarza: Postać stworzona przez Brama Stokera jest nieśmiertelna jak na wampira przystało i powraca z grobu w najróżniejszych odsłonach. Bywa potworem, romantycznym kochankiem, supermenem, ofermą, robakiem, a nawet pacynką z Ulicy Sezamkowej. My pomrzemy, ale on żyć będzie, a jego imię już teraz brzmi w wieczności. Przecież każdy wie, kim jest Drakula. Warto sprawdzić, skąd do nas przyszedł.

Powieść Stokera jest jedną z książek znajdujących się na liście stu polecanych przez BBC powieści, które trzeba przeczytać.

Łukasz Orbitowski – pisarz, autor programów telewizyjnych. Za powieść Inna dusza otrzyma Paszport Polityki. Nominowany do Nagrody Literackiej miasta Gdynia i dwukrotnie do nagrody Nike. Niegdyś fantasta nagrodzony Zajdlem, teraz pisze bez oglądania się na gatunki literackie. Przez ponad dekadę włóczył się po świecie. Jest autorem głośnej powieści Kult, która ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki. Mieszka w Krakowie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic