„Marzenie jest w nas”. Program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie 2022

Norwegia jest gościem honorowym Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 26-29 maja 2022 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad. Targi będą doskonałą okazją do zaprezentowania szerokiej gamy współczesnej literatury norweskiej polskim czytelnikom. Spotkania norweskich autorów z polską publicznością niewątpliwie przyczynią się do lepszego poznania i wzmocnienia więzi między dwoma krajami. Motto wystąpienia Norwegii na zbliżających się majowych Targach Książki w Warszawie brzmi „Marzenie jest w nas”.

„Marzenie jest w nas”. Program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie 2022

Do Warszawy przyjedzie aż 30 autorek i autorów z Norwegii, którzy wezmą udział w 50 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni. Z polską publicznością na Targach Książki w Warszawie spotkają się:

•    Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjørn F. Rørvik & Per Dybvig, Bjørn Sortland oraz Monika Steinholm (literatura dziecięca i młodzieżowa),
•    Lene Ask, Anders Kvammen oraz Anja Dahle Øverbye (powieść graficzna),
•    Marta Breen, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Asbjørn Jaklin, Kaja Nordengen oraz Anne Sverdrup-Thygeson (literatura faktu),
•    Kjersti Anfinnsen, Marie Aubert, Cecilie Enger, Helga Flatland, Jørn Lier Horst & Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Nina Lykke (beletrystyka),
•    Aina Villanger (poezja).

Na Targach Książki w Warszawie wystąpią także: Biret Ristin Sara oraz Karen Anne Buljo – autorki tworzące joiki, ludowe utwory wokalne, będące ważnym elementem tożsamości kulturowej Saamów. Oprawę muzyczną niektórych wydarzeń, w norweskich rytmach, zapewnią DJ-e Charlotte Bendiks i Niilas.

Lene Ask, Anders Kvammen, Malin Falch and Anja Dahle Øverbye wystąpią także w ramach festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbywa się równolegle z Targami Książki w Warszawie.

Bogaty program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, podzielony jest na bloki tematyczne.

Program Pawilonu Norweskiego (przed PKiN) rozpoczynać będą spotkania z serii „Czas dla dzieci” i „Czas dla młodego czytelnika”. To świetna okazja by poznać jednych z najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice”
i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu.

Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość. Propozycja „Czas na klasykę” to spotkanie przybliżające sylwetki dwóch norweskich laureatów Nagrody Nobla, dla zainteresowanych historią pojawi się temat II wojny światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności, w literackim programie Norwegii, znalazły się pozycje „Czas na poezję” obejmujące również poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”.

W stoisku Norwegii w Sali Marmurowej PKiN odbędzie się natomiast wiele wydarzeń kierowanych do profesjonalistów z branży wydawniczej, mi.in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym.

Co godzinę przez cały czas trwania targów, na stoisku norweskim w Sali Marmurowej można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”, a w kąciku dziecięcym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.

Wybrane spotkania z norweskimi autorami odbędą się też na scenie głównej targów. Wszystkie wydarzenia dostępne będą w języku polskim lub w polskim tłumaczeniu.
Prezentacja Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie zlokalizowana będzie w namiotowym Pawilonie Norwegii (nr 1/E) przed głównym wejściem do PKiN oraz na stoisku w Sali Marmurowej PKiN (stoisko nr 117). Pawilon i stoisko będą miejscem spotkań z autorami i dyskusji. Ponadto, w Pawilonie Norweskim przed Pałacem Kultury i Nauki, w księgarni Moda na Czytanie, można będzie kupić książki norweskich autorów w polskim tłumaczeniu, a bezpośrednio po spotkaniach – zdobyć autografy twórców.

Projekt Gość Honorowy organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.
Organizatorem Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia Targów Książki w Warszawie:
26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00
27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00
29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Autorzy z Norwegii na Targach Książki w Warszawie

Program Norwegii – Gościa Honorowego Targów Książki w Warszawie

Strona Norwegia na Targach Książki w Warszawie 2022 na FB

Znamy już listę 10 książek nominowanych do Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa (kolejność alfabetyczna):

•    Wojciech Chmielarz, „Dług honorowy” (Marginesy)
•    Ryszard Ćwirlej, „Mordercza rozgrywka” (Muza)
•    Krzysztof Domaradzki, „Przełęcz” (WL)
•    Tomasz Duszyński, „Fenomen z Warszawy” (SQN)
•    Gaja Grzegorzewska, „Selkis” (WL)
•    Julia Łapińska, „Czerwone jezioro” (Agora)
•    Joanna Łopusińska, „Zderzacz”  (WAB)
•    Irena Małysa, „Więcej niż jedno życie” (Kobiece – MOVA)
•    Michał Śmielak, „Wnyki” (Initium)
•    Michał Wojciechowicz, „Polski dwie” (Wydawnictwo Czerwony Pająk)

5 książek, spośród których Jury wybierze zdobywcę Grand Prix oraz dwóch równorzędnych wyróżnień, poznamy 18 maja 2022 r., a zwycięzców na gali w piątek 27 maja o godz. 18.00, na scenie A, podczas Targów Książki w Warszawie.

Konkurs towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 26-29 maja 2022 r.
W konkursie oceniane będą polskie powieści kryminalne wydane od 10 września roku 2021 do 8 kwietnia 2022 r. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Historia i Kultura.

www.targiksiazkiwarszawa.pl
FB Targów Książki w WarszawieSłuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic