Jubileusz 120-urodzin Jana Kiepury

Jan Kiepura– wybitny śpiewak, który lekcje muzyki pobierał w tajemnicy przed rodzicami, syn piekarza urodzony w Sosnowcu, pracowity perfekcjonista, aktor filmowy, wielki patriota, jeden z pierwszych idoli kultury masowej. Już 15 maja uroczysta premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…” z okazji 120- tych urodzin patrona Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Wyjątkowe uroczystości jubileuszowe poprzedzi wernisaż wystawy „Wielka sława to fakt!”

Jubileusz 120-urodzin Jana Kiepury

„Sto dwudziesta rocznica urodzin naszego Patrona nie może przejść bez echa w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Był to bowiem artysta dotychczas niedościgniony, człowiek niezwykłej odwagi, talentu, nietuzinkowy, myślę, że wzór dla wielu pokoleń.”- mówi Iwona Wujastyk Dyrektor MTM.

14 maja o godz. 17:00 , w siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 26,  zostanie otwarta wystawa: „Jan Kiepura. Wielka sława to fakt!”. Wśród unikatowych pamiątek po Artyście znajdzie się wiele przedwojennych zdjęć, grafik, recenzji i artykułów. Dodatkowo, odwiedzający będą mogli podziwiać gabloty z oryginalnymi płytami gramofonowymi, nutami, czy programami filmowymi. Prezentowane materiały będą pochodziły ze zbiorów Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego oraz Konrada Kopaczewskiego, Iwony Wujastyk i Tomasza Gęsikowskiego.  „Wystawa potwierdza fenomen Jana Kiepury, ale pokazuje też jego prywatne oblicze, kochającego swoją małżonkę, dumnie prezentującego się z nią na scenach całego świata, życzliwego pedagoga dzielącego się swoim talentem z młodymi, zdolnymi artystami ”-podkreśla Dyrektor Wujastyk.

W przeddzień urodzin tenora 15 maja o godz. 19:00 odbędzie się uroczysta premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…”. Na scenie teatru będzie można zobaczyć artystów wcielających się w Jana Kiepurę- tenora wszechczasów, Marthe Eggerth – jego największą miłość, Hankę Ordonówne i Eugeniusza Bodo. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane wielkie przedwojenne przeboje takie jak: „Brunetki, blondynki …”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”,  czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. W podróż do czasów najpiękniejszych piosenek, widzów zabierze narrator widowiska – Kacper Kuszewski oraz wokaliści: Marta Burdynowicz, Zuzanna Caban, Jakub Milewski i Łukasza Ratajczaka.

„Za każdym razem staramy się Państwa czymś zaskoczyć. Ponieważ jesteśmy teatrem nie chcielibyśmy iść najprostszą drogą i zaprezentować Państwu po prostu koncertu Kiepurowskiego. Powstało widowisko, które w dużej mierze ostatecznie można traktować jak spektakl muzyczny. Nie zabraknie wspaniałych piosenek, błyskotliwych i humorystycznych dialogów w klimacie tamtych lat, a także wymagających i wystrzałowych choreografii. Jeśli chcecie Państwo poczuć klimat lat, w których żył Kiepura, to zdecydowanie to widowisko jest dla Was! Pióra, piękne kostiumy, cekiny, a do tego dawka dobrego humoru i wzruszeń! Poczujcie się gośćmi Mistrza Kiepury i bądźcie z nami 15 maja. ”- mówi Jakub Milewski kierownik artystyczny MTM.

„Choć jest to niezwykle rzadkie to specjalnie dla naszej publiczności, dla miłośników operetki i Jana Kiepury nawiązaliśmy kontakt z niemieckim dystrybutorem i w jubileuszowy weekend  będziecie Państwo mogli zobaczyć jeden z 12 filmów z udziałem Kiepury – Kocham wszystkie kobiety”- mówi Dyrektor Iwona Wujastyk.
14 maja o godz. 18.30 film „Kocham wszystkie kobiety”- Kino Praha Jagiellońska 26

"Kiepura zasłynął nie tylko dzięki barwie głosu, ale także intensywności swoich występów - za co często był też krytykowany. Legendarna była jego pracowitość - ponoć godzinami potrafił ćwiczyć jedną frazę, nim osiągnął zadowalające go brzmienie" - napisała Małgorzata Kosińska na Culture.pl.

Śpiewał w Wiedniu, Berlinie, Brnie, Pradze i Budapeszcie, w 1927 r. wystąpił w Royal Albert Hall w Londynie, a w 1928 r. zadebiutował na scenie mediolańskiej La Scali jako Kalaf w "Turandot" Pucciniego. W latach 30. popularność śpiewaka zwiększyła się dzięki korzystania z nowego medium - kina. Część filmów, w których zgrał, została wyprodukowana w kilku wersjach językowych. Kiedy powracał do Warszawy witały go tłumy, był wielką gwiazdą.  Śpiewał dla swoich fanów z balkonu Hotelu Bristol, przemawiał do widowni przez okno wagonu czy z dachów samochodów.

W okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju hotel Willa „Patria”, który był scenerią dla kilku filmów zrealizowanych pod koniec lat 30.

Wydarzenia w Mazowieckim Teatrze Muzycznym mają na celu uhonorowanie życia i twórczości Jana Kiepury w 120-tą rocznicę jego urodzin.
14 maja godz. 17.00 wernisaż wystawy „Wielka sława to fakt!” foyer Mazowieckiego Teatru Muzycznego ul. Jagiellońska 26 - wstęp wolny. Wystawa czynna do 12 czerwca.
14 maja godz. 18.30 film „Kocham wszystkie kobiety” Kino Praha
15 maja godz. 19.00 premiera widowiska „Dla Ciebie śpiewałem…”
29 maja godz. 17.00 spektakl „Dla Ciebie śpiewałem…”

Do zobaczenia w Teatrze!
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury / Kino Praha
ul. Jagiellońska 26, Warszawa
kasa@mteatr.pl|www.mteatr.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic