Jesień ze Space of jazz

Już 20 października o 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury rusza jesienna edycja Space of jazz. Obfitować będzie w cykl koncertów prezentujących współczesną polską, młodą scenę jazzową i około jazzową. Na dobry początek - Tomasz Chyła Quintet ze swoim najnowszym albumem da Vinci. Usłyszymy impresje na temat fenomenu działania wszechstronnego umysłu, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz contemporary music.

Jesień ze Space of jazz

Jesień ze Space of jazz: Tomasz Chyła Quintet

20 października 2021 r godz. 19.00 – Tomasz Chyła Quintet

Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia polskiego jazzu. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych.

da Vinci
Tytuł trzeciego studyjnego albumu kwintetu, z którego utwory usłyszymy podczas koncertu 20 października odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka  i… muzyka. Mamy tu do czynienia z połączeniem różnych technik wykonawczych i kompozytorskich. Materiał albumu da Vinci stanowi zwartą, skomponowaną formę. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album  opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji. Październikowy koncert w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie warszawską premierą tej płyty.

Mamy tu wiele różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje na temat fenomenu działania wszechstronnego umysłu, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music. Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art’ n’ Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła. Muzycy zagrają w składzie: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Miszk (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja).

Co jeszcze usłyszymy tej jesieni w ramach Space of Jazz?

27 października 2021 r godz. 19.00 – Pior Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko (feat. Wojciech Niedziela)

Ta muzyka rozdziera serce, jest melancholijna, pełna smutku i ... piękna.
-pisze o płycie Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum (European Jazz Network, Luty 2019)

Piotr Schmidt Quartet
Wybitny trębacz jazzowy, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG, Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas), stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Utwory z tej właśnie płyty usłyszymy już 27 października podczas koncertu w Mazowieckim Instytucie Kultury.


 Jak kałuża po deszczu...

10 listopada 2021 r godz. 19.00 – BŁOTO

10 listopada w ramach Space of jazz wystąpi Błoto. Błoto (The Mire), to zespół który zrodził się z przypadku jak kałuża po deszczu. Wolny wieczór, zgrana do granic możliwości sekcja rytmiczna w trasie i duży potencjał kreatywności drzemiący w formującym się właśnie Błocie, wywołał we wszystkich duży entuzjazm.  Dzięki gościnności Grzegorza Skawińskiego (legendarne Kombi), który udostępnił w piątkowy wieczór świetnie wyposażone studio Maska narodziło się Błoto. Jest to muzyka mocno osadzona w brutalnych hip-hopowych groovach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90-tych. Jest to muzyka brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. W pewnym sensie również radykalna. Oddaje klimat czasów w których powstawała. Czasów wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa. To wszystko dzieje się na naszych oczach. Następuje erozja naszej gleby.

24 listopada 2021 r godz. 19.00 – SIEMA ZIEMIA

SIEMA ZIEMIA
Na koniec jesiennej odsłony Space of jazz, 24 listopada usłyszymy kwartet elektroakustyczny czerpiący energię z kolektywnej improwizacji. Album Siema Ziemia był uznany za jeden z najlepszych elektronicznych debiutów w Polsce. Utwory grupy znalazły się na oficjalnych playlistach Spotify: State of Jazz, 21st Century Jazz. Chcą przekraczać granice gatunków takich jak breakbeat, drum & bass, spiritual - jazz. Eksperymentują podczas live-actów, aby przekroczyć granice dźwiękowych wzorców. Inspirują się zjawiskami na pograniczu działań rytualnych, ceremonialnych i medytacji.

Więcej informacji o koncertach i biletach: na www.mik.waw.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic