Polecamy

DESA: Aukcja - Sztuka Dawna

Warszawa
13.12.2018

Nigdy niewidziany w Polsce obraz Olgi Boznańskiej „Portret Włoszki” od 3 grudnia można oglądać na wystawie w Warszawie. Praca jednej z najbardziej ekscentrycznych polskich artystek pochodzi sprzed ponad 100 lat. Na wystawie pojawi się także hipnotyzujący portret Wojciecha Kossaka autorstwa Jacka Malczewskiego oraz dzieła innych rekordzistów sztuki dawnej w tym m.in. Józefa Brandta. 13 grudnia wszystkie prace trafią pod młotek.

Olga Boznańska uchodzi za jedną z najbardziej ekscentrycznych artystek swoich czasów. Adorowana przez wielu mężczyzn świadomie zdecydowała się na staropanieństwo. Wybrała sztukę. Była ambitna, ale nieśmiała, stroniła od ludzi. Nie przeszkodziło jej to zrobić kariery – w wieku 33 lat przeprowadziła się z Monachium do Paryża, tam artystycznie rozkwitła na dobre. Pozostawała indywidualistką, odporna na wszelkie mody chodziła w strojach z poprzedniej epoki. Do ekscen trycznych zachowań należało m.in. trzymanie białych myszy w pracowni. Utrzymywała się jedynie z malarstwa. Załamanie nastąpiło, kiedy samobójstwo popełniła siostra artystki. Stan zdrowia Boznańskiej znacznie się pogorszył, zmarła zaledwie kilka lat później. Pokazywany na wystawie obraz pochodzi z 1902 roku. To prawdziwa sensacja. „Portret Włoszki” pierwotnie był własnością samej artystki, pokazywany był na wystawach w Wiedniu, Londynie, Paryżu oraz Wenecji. Praca powstała w szczytowym okresie Boznańskiej jako portrecistki. Przedstawia nieznaną modelkę, nazywaną enigmatycznie Włoszką, w przestrzeni pracowni malarki przy Rue Vaugirard.

Jacek Malczewski należy do grona artystów, którzy mogą pochwalić się rekordowymi sprzedażami na polskim rynku sztuki. Sprzedana w 2013 roku za 2,99 mln złotych praca „Polski Hector” przez lata pozostawała najdroższym polskim dziełem w historii. To ulubieniec kolekcjonerów, ojciec symbolizmu w polskim malarstwie. Od czasu Malczewskiego żadnemu artyście nie udało się jeszcze nadać swoim obrazom tak mistycznego klimatu. Na wystawie pojawią się aż cztery prace artysty. Sensację wzbudza „Portret Wojciecha Kossaka z Belloną” należący do serii arcydzieł portretowych Malczewskiego. Artysta przedstawił Kossaka w ogrodzie jego willi Kossakówki z alegoryczną figurą rzymskiej bogini wojny. Z kolei w pracy „Zadumanie. Na ganku w Lusławicach” z 1920 roku Malczewski przedstawił siebie na ganku dworu w Lusławicach, w towarzystwie syna Rafała. Artysta nosi na obrazie strój poety Dantego, a Rafał wieniec laurowy. Dwór w Lusławicach w ostatnich latach życia Malczewskiego stał się jego przystanią. Ganek, który często powraca w jego obrazach z tego okresu, traktował jako przestrzeń refleksji nad życiem i twórczością geniusza.

Ponad 1,5 mln kosztowała praca Józefa Brandta „Powrót z targu” wylicytowana w czerwcu tego roku. To jeden z wielu dowodów na wciąż rosnące zainteresowanie sztuką dawną na polskim i międzynarodowym rynku. Na grudniowej aukcji pod młotek pójdzie „Polowanie” pochodzące z 1907 roku. Wśród 70 wybitnych prac warto wyróżnić również obraz „Kozak na koniu” z ok. 1803 roku autorstwa Aleksandra Orłowskiego. Ten artysta osiągnął ogromny sukces jako malarz scen rodzajowych i koni na początku XIX wieku w Petersburgu. Pracował jako malarz wielkiego księcia Konstantego. Dzięki temu świetnie zarabiał i zebrał pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Dzisiaj jego prace olejne to ogromna rzadkość na rynku. Artysta malował romantyczne pejzaże, które wypełniał postaciami zbójników, jeźdźców, wojaków i zawadiaków, idealizując czasy XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Prezentowane na wystawie prace stanowią przekrój twórczości najwybitniejszych twórców XIX-ego wieku, okresu Modernizmu i Międzywojnia.

Aukcja Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie - 13 grudnia 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 3-13 grudnia 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/509/sztuka-dawna-xix-wiek-modernizm-miedzywojnie-pierwsze-obiekty-13-grudnia-2018-godz-19

65464

OLGA BOZNAŃSKA (1865 - 1940)
“Portret Włoszki”, około 1902 r.
olej/tektura, 82 x 62 cm
sygnowany l.g.: ‘olga boznanska’ oraz p.g. ołowkiem: ‘olga B’

estymacja: 500 000 - 800 000 PLN

 • 09:35 Henry Mancini Something for cat
 • 09:41 Georges Bizet Carmen (Pieśń Toreadora)
 • 09:46 Monty Norman Dr. No - Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic