Aukcja Sztuki Nowoczesnej Klasycznej

10 grudnia odbędzie się znakomita aukcja z wieloma obiektami z najwyższej półki w bardzo atrakcyjnych wycenach – to okazja do dobrych zakupów kolekcjonerskich przed świętami.

10 grudnia 2018, godz. 19:00
LIBRA DOM AUKCYJNY, Warszawa


Flagową pracą na aukcji jest poz. 5 Kompozycja (P-Praesens), 1930/1966 Henryka Stażewskiego. Powstała w 1966 kompozycja jest niemal dokładnym powtórzeniem obrazu z 1930 r., który znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Replika powstała na zamówienie jednej z najważniejszych kolekcjonerek sztuki współczesnej z Nowego Jorku –  Madeleine Chalette–Lejwa. Jest to najwybitniejszy obraz Stażewskiego w rękach prywatnych. Tego typu  unikatowe, modernistyczne prace Henryka Stażewskiego można oglądać tylko w muzeach. Obecnie na przykład w Centrum Pompdou w Paryżu, na wystawie o polskiej awangardzie „Strzemiński /Kobro” gdzie również znajdują się wypożyczone z MS Łódź prace H. Stażewskiego z lat 30.

Gwasz  Louisa Marcoussisa to kubizm w czystej postaci, z dużą dawką koloru. Typowe motywy występujące we wczesnym okresie twórczości kubistów – takie jak instrumenty muzyczne, butelki, kotary zostały wzbogacone nową, żywą paletą barw i zróżnicowanym fakturowaniem.

W tym roku wypada 140 rocznica urodzin tego artysty, bliskiego przyjaciela poety Guilaume Apolinaire, o ciekawym życiorysie i niezwykłym dorobku. Na trwającej właśnie w Paryżu wystawie „Kubizm” w Centrum Pompidou prace na papierze Marcoussisa wiszą wśród prac Picassa, Braque’a i Ledgera, jako jednego z kluczowych przedstawicieli i współtwórców nurtu, który był przełomem w historii malarstwa.  Mimo życia i działalności w sercu  artystycznego Montmarte / Montparnasse a nawet zmiany imienia z polskiego Ludwika Kazimierza Markusa na francusko brzmiące Louis Marcoussis, artysta nie zerwał kontaktu z polskim środowiskiem.  Współpracował  z krakowskim pismem "Formiści" prezentującym koncepcje pierwszej polskiej awangardy - ugrupowania Formiści. Ofiarował także kilka swoich prac do Kolekcji Międzynarodowej Sztuki Nowoczesnej utworzonej w 1931 w  Łodzi, dokładając cegiełkę do  podwalin pierwszego muzeum sztuki nowoczesnej w Europie.

Kolejna ciekawy obiekt na aukcji również jest związany z polską emigracją w Paryżu.  To monumentalny obraz  Meli Muter  z lat 40. przedstawiający idylliczną wizję macierzyństwa, pełen mitologicznych i biblijnych skojarzeń Przyjechał do po długiej tułaczce po Europie – Paryż, Genewa, Berlin i być może wkrótce wzbogaci jakąś polską kolekcję.

Wystawa przedaukcyjna jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, więc to niezwykła okazja dla wszystkich zainteresowanych sztuką, aby zobaczyć te obiekty klasy muzealnej z bliska i na żywo zanim trafią znowu do domów kolekcjonerów.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic