ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Urszula Urzędowska

"Warszawa w starej fotografii"

"Warszawa w starej fotografii" to nowe, zmienione wydanie opublikowanego przed kilkoma laty przez Wydawnictwo BOSZ albumu "Warszawa przedwczorajsza".

Chcemy, by w odbiorze czytelników ponownie zaistniał świetny tekst zmarłego niedawno wybitnego warszawiaka i varsavianisty – Olgierda Budrewicza.

Książka ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami Warszawy, tworzącymi spójny obraz stolicy sprzed lat, ulic, zaułków i placów, kamienic, reprezentacyjnych budowli, które już często nie istnieją, dawnych mieszkańców… To obraz świata, którego postać już przeminęła.

Olgierd Budrewicz (1923-2011) – polski dziennikarz, pisarz, varsavianista, podróżnik, autor kilkudziesięciu książek i setek tekstów prasowych, w tym wydawnictw poświęconych historii i współczesności Warszawy, artykułów, felietonów, szkiców i esejów dotyczących tematyki varsavianistycznej.

Fragment rozdziału Marszałkowska, której nie ma:
„Mądrale od urbanistyki, z przyzwoleniem nowej powojennej władzy, wymyślili poszerzenie ulicy Marszałkowskiej, równoległej do Traktu Królewskiego arterii stolicy. Z dwudziestu siedmiu i pół metra zrobiło się metrów sześćdziesiąt. Że niby jedyna to była okazja, aby stworzyć warszawskie Pola Elizejskie. I rzeczywiście stworzono pola – na placu Konstytucji, z parkingiem pośrodku, który kierowcy muszą objeżdżać (dalej, do placu Zbawiciela, pozostawiono bowiem kawałek wspomnienia po wąskiej Marszałkowskiej, należało zasłonić widok na kościół). Powstały też pola i łąki dokoła wieżowca à la Łomonosow, czyli Pałacu Kultury. W likwidacji dawnej Marszałkowskiej, z jej teatrem ulicznym, pomogły znakomicie Ściana Wschodnia, hotele Forum i Metropol, jakieś straszliwe gmaszyska tu i ówdzie postawione, no i socrealistyczne otoczenie placu Konstytucji, czyli MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa). Był to wtedy jeden z pierwszych fragmentów nowego miasta, dlatego nawet surowi krytycy na chwilę zamilkli”.

BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym są wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska. Założycielami Wydawnictwa są Barbara Kaniewska-Szymanik i Bogdan Szymanik. Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad 300 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej. Wśród wybitnych polskich artystów i specjalistów współpracujących z Wydawnictwem są m.in.: Adam Bujak, Chris Niedenthal, Olgierd Budrewicz, Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Janusz Głowacki, Lech Majewski, Maciej Buszewicz, Leszek Szurkowski, Tadeusz Nuckowski, prof. Franciszek Ziejka. Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawia, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie O pióro Fredry. W 2010 roku podczas 50. konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w kategorii „Albumy” zdobył wydany przez Wydawnictwo BOSZ album Chopin autorstwa prof. Mieczysława Tomaszewskiego. 6 czerwca 2011 r. Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska”.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic