Święto ekologicznego kina po raz 7. w Krakowie już w sierpniu!

Czy mieszkanie w zielonych miastach to mrzonka czy realna perspektywa? Jak zmieni się nasze życie po wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce? Jak być świadomym obywatelem, konsumentem, który dokonuje swoich codziennych wyborów w sposób zrównoważony dla przyrody, wolny od cierpienia ludzi i zwierząt? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy poszukiwać podczas rozpoczynającego się w sierpniu w Krakowie festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival.

Święto ekologicznego kina po raz 7. w Krakowie już w sierpniu!

Po raz siódmy, od 12 sierpnia przez siedem wakacyjnych dni, na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu powstanie wyjątkowe Miasteczko Festiwalowe, gdzie miłośnicy kina będą mogli oglądać filmy o tematyce ekologicznej, nadesłane z całego świata. 

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się ponad pięćdziesiąt filmów konkursowych i pokazów specjalnych połączonych ze spotkaniami z twórcami i dyskusjami ekspertów. W Miasteczku Festiwalowym będą miały miejsce także wystawy fotograficzne, pokazy instalacji artystycznych oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Wśród filmów konkursowych zobaczymy produkcje nagrodzone na takich światowych festiwalach  jak Sundance czy Berlinale: WHITE PLASTIC SKY Tibora Banoczki, Sarolta Szabo, czy CZAS NA ATOM Oliviera Stone’a. W konkursie znajdzie się też liczna reprezentacje polskich filmów m.in. KONIEC ŚWIATA NATALKI w reżyserii Anny Urbańczy, ZIARNO ŚWIADOMOŚCI Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego,  PRZYWRÓCĘ CI DZIKOŚĆ Dyby Lach, czy KATASTROFA NA TALERZU Marcina Anaszewicza. Specjalny repertuar przygotowany został  dla najmłodszych widzów, którzy będą ogladąć filmy w Kinie dla Dzieci Miasta Kraków.

W tym roku dla pokazy będą się odbywać w czterech plenerowych kinach:
- Kino Centralne We Love Cinema (Bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Koletek),
- Kino Kameralne (Bulwar Czerwieński na wysokości kortów Nadwiślan),
- Kino dla Dzieci Miasta Krakowa (Bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Smoczej),
- Kino Galerii Krakowskiej na Placu Nowaka Jeziorańskiego.

NIE TYLKO FILMY

Organizatorzy festiwalu z Fundacji Green Festival zapewniają, że wydarzenie będzie zorganizowane w sposób zrównoważony i zarazem transparentny. W tym celu została ogłoszona deklaracja środowiskowa festiwalu, w której opisane są założenia organizacyjne, a ślad węglowy wydarzenia kolejny rok z rzędu jest badany przez specjalistów z Carbon Footprint Foundation. Efekty tych badań mają na celu bieżące korekty konkretnych decyzji organizacyjnych, a bardziej kompleksowo posłużą do bardziej efektywnego energetycznie przygotowania kolejnej edycji festiwalu.

Warto też wspomnieć, że organizatorzy przygotowali dla widzów Strefę Dobrego Smaku ze stoiskami gastronomicznymi oferującymi potrawy bazujące na niskoemisyjnych na składnikach roślinnych. Koncepcja Strefy Dobrego Smaku ma na celu uświadomienie uczestnikom wydarzenia, jak smaczne mogą być dania roślinne. Przełamywanie stereotypów i pokazanie, że nie trzeba się bać diety roślinnej, bo dzięki małym zmianom, robimy coś dobrego dla siebie i naszej planety. Zastępowanie mięsa i nabiału żywnością roślinną oznacza m.in. mniej gazów cieplarnianych. Każdy z nas może więc codziennie ograniczać zmianę klimatu w czasie zakupów, nie każdy jednak o tym wie. Wybierając żywność roślinną, możemy oszczędzić wodę i grunty rolnicze, które mogą być spożytkowane w inny sposób – przekonują organizatorzy. 

Na koniec warto dodać, że w miasteczku festiwalowym obowiązuje zakaz używania jednorazowego plastiku, a napoje będzie można zamawiać wyłącznie w wielorazowych kubkach opartych na systemie kaucyjnym TakeCup!.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Green Festival , a partnerzy festiwalu to:

  • Partner tytularny: Bank BNP Paribas;
  • Partnerzy instytucjonalni: Miasto Kraków, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Konsulat Generalny USA w Krakowie;
  • Partnerzy główni: Galeria Krakowska, Grupa Canpack,  InPost, Grupa Luxmed, Ikea, Wodociągi Miasta Krakowa
  • Patroni medialni: RMF FM, RMF Classic, RMF MAXX, Onet i telewizja Arte.

7. BNP Paribas Green Film Festival odbędzie się między 12 a 18 sierpnia 2024 roku w Krakowie. Więcej na temat festiwalu znajdziecie Państwo na www.greenfestival.pl

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic