Polecamy

Pchła Szachrajka w Teatrze Groteska

Premiera: 21 września 2019

reżyseria: Anna Seniuk; scenografia Anna Sekuła; muzyka: Maciej Małecki; choreografia: Aleksandra Osowicz, Weronika Pelczyńska

"Niesłychana rzecz po prostu, by ktoś tak marnego wzrostu i nędznego pchlego rodu mógł wyczyniać bez powodu takie psoty i gałgaństwa, jak pchła owa, proszę państwa!"

A jednak Pchła Szachrajka wyczynia, co jej się żywnie podoba i długo jej te "gałgaństwa" uchodzą na sucho. Bo jest urocza, zalotna i świetnie ubrana, ma tupet i rozkręca się coraz bardziej w swojej bezczelności. Jej filuterność robi wrażenie na rodzaju męskim, a u kobiet wywołuje zazdrość. Wiele można jej wybaczyć - wyjadanie kremu z rurek, kradzież kwiatów z materiału u krawca, podejmowanie się roli korepetytorki angielskiego bez znajomości języka czy udawanie włoskiej śpiewaczki w arii Toski. Ale do czasu... W końcu i ona zmuszona jest do zmiany i refleksji nad dotychczasowym stylem życia.

"Pchła Szachrajka", spektakl muzyczny w reżyserii Anny Seniuk, to feeria kolorowych kostiumów, świetne pomysły na rekwizyty (fascynujące rurki z wyjedzonym z nich kremem czy słoniowe ciężkie nogi w postaci klockowatych koturnów, a także stolik na kółkach, który dzięki prostym zabiegom przejmuje różne funkcje) i po mistrzowsku wyśpiewane krótkie, rytmiczne wersy wiersza Jana Brzechwy. Wszystko kipi humorem, śpiewem i lekkością choreografii.

Jeśli dodać do tego, że mistrzowska rola Pchły Szachrajki w wykonaniu Reżyserki stała się legendą, to na pewno jej inscenizacja tego utworu Brzechwy będzie bawić widzów nowymi pomysłami. Dzieci i dorośli mają przez ponad godzinę zapewnioną wyśmienitą rozrywkę!

Anna Seniuk, która stworzyła niezapomnianą kreację Magdy Karwowskiej w bijącym rekordy popularności polskim serialu "Czterdziestolatek", to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje teatralne i filmowe, m. in. za "talent i wdzięk oraz umiejętność oddawania skomplikowanych postaci i tworzenia z nich symboli, za dystans i poczucie humoru, dzięki którym nam widzom łatwiej się żyje, jednym słowem za markę - jak mówimy Seniuk, to już wiemy o co chodzi" (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni - 2017).

Dzieciństwo spędziła m. in. w podkrakowskich Krzeszowicach, później mieszkała w Krakowie, gdzie uczyła się w VII LO. Tutaj też ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i debiutowała na scenie Starego Teatru.

Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Współpracuje od wielu lat z Teatrem Polskiego Radia, w którym zagrała ponad 40 ról, a wśród nich znalazły się słuchowiska dla dzieci.
Anna Seniuk ma tytuł profesora sztuk teatralnych.

W Teatrze Groteska reżyseruje spektakl muzyczny - "Pchła Szachrajka", do ciągle bawiącego widzów wiersza Jana Brzechwy, który urodził się 121 lat temu i jest autorem bajek i wierszy  dla dzieci oraz satyrycznych tekstów dla dorosłych.

Anna Seniuk przed kilkoma laty wystawiła "Pchłę Szachrajkę" na scenie Teatru Narodowego - dowcipnie, inteligentnie i z polotem. Na pewno tego samego możemy oczekiwać od spektaklu w Grotesce!

 • 01:29 Gustav Holst Planety op.32 (4)
 • 01:36 Jan Sebastian Bach VI Koncert Brandenburski B-dur (3)
 • 01:42 Aleksandr Borodin Prince Igor (Polovtsian Dances)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic