„OdłożONE na potem” z cyklu SKONTRUM

Wystawa „OdłożONE na potem” rozpoczyna cykl „SKONTRUM”. „SKONTRUM” to otwarty format wystawienniczy, który poprzez serię pokazów pozwala na przegląd kolekcji sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi w całej jej różnorodności i spektrum postaw artystycznych. „OdłożONe na potem” to hołd złożony żywotności malarstwa, którego śmierć jest co jakiś czas ogłaszana i malarkom, zarówno tym, których prace są znane i popularne, ale także, tym zapomnianym.

„OdłożONE na potem” z cyklu SKONTRUM

Na wystawę, która jest prologiem cyklu wystaw w ramach skontrum magazynowego Muzeum Sztuki w Łodzi, składają się prace z zakresu malarstwa wszystkich artystek z zasobu muzeum, od lat stanowiące głębokie zaplecze pierwszego garnituru realizowanych tu wystaw.

Wszystkie, niezależnie od charakterystyki, są bardzo dobrym materiałem do gruntownego namysłu nad tym, jak zmiany w zakresie ontologii dzieła sztuki, powodowały zmiany w sposobie jego ekspozycji lub rezygnacji z niej. Jak następowało przejście od recepcji estetycznej, kontemplatywnej, ku interaktywnej. Jak dematerializacja tkanki dzieła, jego konceptualizacja, zostały zaabsorbowane przez armaturę ekspozycji i architekturę muzealną, która całkowicie zmieniając sens dzieła wygenerowany w procesie transmutacji tworzywa, staje się jego częścią i futerałem.

Po prostu asynchroniczne muzeum XXI wieku, realizując utopię postępu odsunęło na dalszy plan obraz, coraz częściej traktowany jako gadżet pozbawiony aktualnych odniesień, nieadekwatny do progresywnych idei.

Z tych powodów prace, autorek z zasobu MSL, chronicznie zalegające magazyny muzeum, eufemistycznie nazwaliśmy odłożONE NA POTEM. Zachodzi jednak obawa, że brak skutecznych systemów samoregulacji sztuki może pogłębić ten regres, a wtedy i prace i ich autorki mogą zostać ODŁOŻONE ...NA ZAWSZE!  

Andrzej Biernacki

ms2, Ogrodowa 19
otwarcie wystawy: 31 styczeń, godz.18.00

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic