Listopad w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Kiermasz Świętomarciński, wystawy, spektakle i koncerty. Sprawdź, co przygotowało dla swoich gości Centrum Kultury Zamek w Poznaniu!

Listopad w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
fot. Leszek Janczak

IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN
DOBROczynię
10-14.11.
Po raz drugi Imieniny Ulicy Św. Marcin odbywać będą się w cieniu pandemii COVID-19. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne postanowiliśmy dostosować nasze działania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Z tego powodu rezygnujemy ze wszystkich wydarzeń mogących gromadzić jednorazowo zbyt dużą liczbę osób, takich jak: Korowód Św. Marcina, Uroczyste Przekazanie Kluczy do Miasta czy Koncert Finałowy. W zamian 11 listopada zapraszamy wszystkich na odnowiony odcinek ul. Św. Marcin, gdzie od godziny 11 do 19 będzie można spotkać wiele i wielu DOBRO czyniących aktywistek, aktywistów i organizacji pozarządowych, również tych działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Nie zabraknie także uczestniczek, uczestników corocznego korowodu, jak również muzyki, pokazów sportowych i cyrkowych oraz tańca. Przed Zamkiem natomiast trwać będzie czterodniowy Kiermasz Świętomarciński, na którym, obok tradycyjnych rogali, będzie można zakupić m.in. wyroby rękodzieła. Obok wspólnej zabawy chcielibyśmy znaleźć czas na refleksję, czy historia patrona Imienin Ulicy może być dla nas nadal inspiracją. Przejazd Świętego Marcina na koniu ulicami Poznania od lat gromadzi wielotysięczne tłumy. Dziś chcemy wyjść poza ten rytuał i zagłębić się w przesłanie, jakie niosą jego czyny i gesty.

 

WYSTAWA FOTOGRAFII
Anna Kędziora „Plantae Malum”
6.11.2021−9.01.2022
wernisaż: 5.11. g. 19
Galeria Fotografii pf, bilety: 5 zł (lub bilet na zwiedzanie Zachodniego Skrzydła)

Premierowa wystawa „Plantae Malum” jest wynikiem wieloletnich zainteresowań artystki krajobrazem jako dynamicznym procesem w sieci skomplikowanych kontekstów – kulturowych, historycznych, politycznych i ekonomicznych. Koncentruje się ona na negocjacji przestrzeni życiowej ludzi i roślin sklasyfikowanych, z perspektywy czysto antropocentrycznej, jako rośliny „złe”. „Plantae Malum” to swoiste herbarium roślin odrzuconych. To czuła obserwacja prowadzona językiem wizualnym z pogranicza estetyki laboratorium i kunstkamery, próba odwrócenia mechanizmów kształtujących relacje z roślinami „niepożądanymi” oraz włączenia ich na powrót do żywego botanicznego imaginarium, wbrew dotychczasowemu wykluczeniu.

REZYDENCI W REZYDENCJI
„Můj Útěk”
Wystawa Nadii Lichtig
29.10.−16.11.
kuratorka: Jagna Domżalska
Laboratorium, wstęp wolny
„Můj útěk” (czes. „Moja ucieczka”) to pierwsza solowa prezentacja Nadii Lichtig w Polsce (artystka brała udział w wystawie zbiorowej w CSW Łaźnia w 2020 roku). Lichtig zaprezentuje dwa cykle prac, w których zajmuje się tematem pamięci, zarówno osobistej, jak i zbiorowej. Artystka podąża śladami swojej babki, która uciekła z obozu koncentracyjnego w Zamościu, by przez Karpaty dotrzeć do Budapesztu. Lichtig rekonstruuje tę dramatyczną podróż poprzez malarstwo, grafikę, frottage, rysunek i dźwięk. Autorka stara się zinterpretować wewnętrzne obrazy i emocje związane z tą historią, zapośredniczone przez opowieść babci. Ideą projektu jest kwestionowanie pamięci i badanie, jakim podlega ona zmianom, analizowanie relacji między pamięcią i fikcją oraz interpretowanie obrazów powstających na podstawie wspomnień.

WYSTAWA
„Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990”
16.10.−19.12.
kurator: prof. Bogumił Jewsiewicki (Uniwersytet Laval, Quèbec, Kanada)
Sala Wystaw, bilety: 15 zł (n), 10 zł (u)
Zapraszamy do spojrzenia na Kongijczyków ich oczami. Wystawa jest premierową prezentacją w Polsce jednego z najciekawszych zjawisk artystyczno-kulturowych współczesnego Konga. Blisko 90 obrazów z kolekcji Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Tervuren (Belgia), które składają się na ekspozycję, reprezentuje nurt malarstwa popularnego powstałego na potrzeby lokalnych społeczności.
Twórczość malarzy z Demokratycznej Republiki Konga wydawać może się obca i odległa, a jednocześnie jest pełna emocji i znaczeń. W zrozumieniu tej sztuki pomocne z pewnością, będzie poznanie kontekstu kulturowego Republiki. Zapraszamy w szczególności na wykład dotyczący procesu dekolonizacji tego kraju w drugiej połowie XX wieku. W programie także: oprowadzania z przewodnikiem, warsztaty sensualne oraz plastyczne.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” – spotkanie z Pauliną Siegień
16.11. g. 18
Sala Wielka, bilety: 5 zł

Zaledwie 50 kilometrów od północnej granicy Polski leży półmilionowe miasto. Dziś nazywa się Kaliningrad. Dawniej, gdy granice przebiegały inaczej, było pruskim Königsbergiem i było też Królewcem. To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania, wyczuwalne w samym mieście – zarówno u mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne.

Spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.

SPEKTAKL
„Koda (a tribute)”
Janusz Orlik i Joanna Leśnierowska
18.11. g. 19
Sala Wielka, bilety: 25 zł
Zatopiony w muzyce Krzysztofa Komedy spektakl „Koda (a tribute)” jest zarówno hołdem złożonym wybitnemu artyście i jego muzyce, jak i okazją do refleksji nad wielopoziomową relacją i nieprzerwaną rozmową dwojga poznańskich artystów – Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej. Spektakl powstał jako podsumowanie ich piętnastoletniej współpracy.
„Ta rozmowa ma wiele nieoczekiwanych brzmień, zwrotów i barw i – co dla mnie najważniejsze – wciąż jest wyzwaniem. (…) Struktura Kody rozpięta jest więc na osi czasu – jako rodzaj podsumowania w naturalny sposób odnosi się do przeszłości, ale czyni to w celu wypracowania nowego języka, czyli pójścia o krok dalej, w przyszłość”. (Anna Królica, taniecpolska.pl)

INSTALACJA DŹWIĘKOWO-GRAFICZNA
„Miłość totalna”
17.11.2021–2.01.2022
pomysł i realizacja: Bartek Lis i Joanna Morawiecka
Hol Wielki, wstęp wolny
Rodzina jest w polskim kontekście instytucją niemalże świętą. Ma dawać wsparcie, otulinę, wspólnotę. Mimo prób ścisłego domykania jej definicji (co oznacza wykluczanie z niej wielu „niepasujących”), ludzie samodzielnie nadają rodzinie nowy sens. Stają się dla siebie faktycznym, a nie teoretycznym wszechświatem. Ania, Ola, Tomek, Paulina, Agata, Asia, Aleks, Karolina, Marcin i Agu – spotkali się, by opowiedzieć nam o trosce i uważności wobec drugiej osoby, o byciu razem wbrew niesprzyjającym okolicznościom, o wyborze tworzenia rodzinnych więzi z innymi, pomimo braku wspólnoty krwi.

OBRAZY WRAŻLIWE
„Nowy porządek", reż. Michel Franco, Francja, Meksyk 2020, 88’
9.11. g. 18
Sala Wielka, bilety: 5 zł
Mocny jak zadany niespodziewanie cios, kipiący od gniewu jak uliczny tłum, wciągający niczym polityczna intryga – „Nowy porządek” to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji, przewiduje konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu. „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.

JAZZAMEK #36
Marc Perrenoud Trio (Szwajcaria)
13.11. g. 19
Sala Wielka, bilety: 40 zł
Marc Perrenoud jest jednym z najbardziej uznanych szwajcarskich muzyków jazzowych. Okrzyknięty „niezwykłym” przez francuski „Jazzman” i „zawsze wybitnym” przez „All About Jazz”, wydał ze swoim trio dotychczas pięć albumów. Wszystkie zyskiwały entuzjastyczne recenzje jazzowej prasy na świecie, określane jako „rewelacja” przez BBC London, „Jazz Magazine Paris”, „Best jazz selling” w Szwajcarii, a także były wyróżniane przez amerykański magazyn „Downbeat”. Najnowsza płyta „Morphee” ukazała się w marcu 2020 roku.
Marc Perrenoud – fortepian i kompozycje
Marco Muller – kontrabas
Cyril Regamey – perkusja