Jesień w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

W planach między innymi wystawa, która jest premierową prezentacją w Polsce jednego z najciekawszych zjawisk artystyczno-kulturowych współczesnego Konga. Blisko 90 obrazów z kolekcji Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Tervuren (Belgia). W drugiej połowie października w 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zobaczymy 31 filmów dokumentalnych z całego świata (w tym 11 z Polski), walczących o Złote, Srebrne i Brązowe Zamki. Sprawdź, co dla Was przygotował CK ZAMEK w Poznaniu!

Jesień w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Fot, Leszek Janczak

TEATR POWSZECHNY
„Grimm” – spektakl Teatru Pod Fontanną

reż. Janusz Stolarski

29.09. | g. 19 | Sala Wielka CK ZAMEK w Poznaniu
bilety: 20 zł (n), 15 zł (u)

„Grimm” – ostatni ze spektakli Teatru Pod Fontanną, zrealizowany jeszcze przed pandemią, otrzymał II nagrodę w konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF!!! Pod koniec września serdecznie zapraszamy do Zamku, by przypomnieć sobie to niezwykłe przedstawienie i być świadkiem wręczenia nagrody. Spektakl oparty został na książce „Bracia Grimm. Wszystkie baśnie i legendy” (tłumaczenie Rozalia Skiba, Wydawnictwo REA). Niektóre z opowieści snutych przez aktorów są rekonstrukcją, inne dekonstrukcją, wszystkie – w autorskich interpretacjach, opowiadane potocznym językiem, piękne w swej surowości i szorstkości. Wspólny stół królujący po środku sceny to pojemna metafora spotkania z drugim człowiekiem, przekazywania wiedzy i opowieści ustnej.

Spektakl tłumaczony na PJM.

JAZZAMEK #35
Tomasz Chyła Quintet

9.10. g. 19 Sala Wielka CK ZAMEK w Poznaniu

bilety: 35 zł

Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia polskiego jazzu. Od kilku lat eksploruje muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się między innymi cztery albumy: „Eternal Entropy” (2017), „Circlesongs” (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3.”(2019) i „da Vinci” (2020). Materiał albumu „da Vinci” stanowi zwartą, skomponowaną formę. Bodźcem do powstania płyty była postać Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. Bazując na tych przesłankach, album opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji.

KONGIJCZYKÓW PORTRET WŁASNY. MALARSTWO KONGIJSKIE 1960–1990

16.10.−19.12.
kurator: prof. Bogumił Jewsiewicki (Uniwersytet Laval, Quèbec, Kanada)
Sala Wystaw CK ZAMEK w Poznaniu, bilety: 15 zł (n), 10 zł (u)

Chcemy zaprosić do spojrzenia na Kongijczyków ich oczami. Wystawa jest premierową prezentacją w Polsce jednego z najciekawszych zjawisk artystyczno-kulturowych współczesnego Konga. Blisko 90 obrazów z kolekcji Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Tervuren (Belgia), które składają się na ekspozycję, reprezentuje nurt malarstwa popularnego powstałego na potrzeby lokalnych społeczności. Wystawa, której kuratorem jest etnolog, historyk i afrykanista prof. Bogumił Jewsiewicki, to rezultat jego wieloletnich badań. Ekspozycja dotyka zagadnień tożsamości i pamięci w perspektywie kolonialnej przeszłości. Śledzi procesy przywłaszczenia kolonialnej epistemologii i wizualnych środków formalnych we współczesnym kongijskim malarstwie w celu budowania własnej tożsamości jednostki. Porusza również zagadnienia związane ze stereotypowym postrzeganiem współczesnej Afryki.

25. MFFD OFF CINEMA
pokazy konkursowe i pozakonkursowe
19−24.10.
przestrzenie CK ZAMEK w Poznaniu

W konkursie na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zobaczymy 31 filmów dokumentalnych z całego świata (w tym 11 z Polski), walczących o Złote, Srebrne i Brązowe Zamki (oraz odpowiednio: 8, 5 i 3 tys. zł) w dwóch kategoriach: krótkiego i długiego metrażu. Filmy ułożone w bloki tematyczne ocenią dwa składy jurorskie pod przewodnictwem Piotra Stasika i Macieja Cuske. Gala przyznania nagród festiwalu odbędzie się 23 października o g. 19 w Sali Wielkiej. W sekcjach pozakonkursowych skupimy się na filmach górskich, muzycznych i filmach o filmach. Przypomnimy też najważniejsze filmy dokumentalne sezonu. Nie zabraknie pokazów specjalnych i przedpremier.

25. MFFD OFF CINEMA
Platynowy Zamek dla Jacka Bławuta

Platynowy Zamek trafi w tym roku do jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich dokumentalistów – Jacka Bławuta. Ten operator, reżyser, producent i wykładowca z artystyczną finezją porusza się między dokumentem kreacyjnym o wysublimowanej formie wizualnej a dokumentem uczestniczącym. „Sięgając po różne filmowe style i metody, portretuje z ich pomocą ludzi o tytanicznym harcie ducha, herosów historii i sportu. O ile w filmach o postaciach wyjątkowych, mających pełne kwalifikacje do bycia bohaterami filmowymi, pełen uznania i podziwu stosunek Jacka Bławuta do filmowanych postaci wydaje się czymś naturalnym, o tyle może zadziwiać jeszcze większe uznanie i pełne admiracji podejście do portretowanych kamerą ludzi kruchych, naznaczonych cierpieniem, zmaganiem z chorobą lub ograniczeniami, jakie przyniósł im los” – podkreśla Mikołaj Jazdon, dyrektor Festiwalu OFF CINEMA.

X POZNAŃ POETÓW. SCENA III
27−28.10. przestrzenie CK ZAMEK w Poznaniu

Trzecia, finałowa scena Poznania Poetów rozpocznie się od seminarium poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi (w tym roku przypada 100. rocznica urodzin poety) i wieczoru „Et in Arcadia ego (Pamiętając o Różewiczu)”. By chcieć, móc i musieć czytać Różewicza, nie potrzeba rocznic; wystarczy współczesność, tak poetycka, jak i polityczna, która najwyraźniej nie potrafi unieważnić jego niepokojów i szyderstw.
Dwa spotkania należeć będą do poetów zbierających się do debiutu lub świeżo po debiucie. To niezmiennie ważne – udostępnić trybunę i uwagę publiczności poetkom i poetom wstępującym na scenę, usłyszeć języki, którymi mówią, spróbować zrozumieć motywy ich akcesu do literatury. I wreszcie Trzy Kwadranse Mistrza, czyli spotkanie z Konradem Górą. Zapraszamy!