Polecamy

Czarno na białym. 200 lat rysunku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Dwieście lat działalności krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych to także dwa stulecia historii rysunku. 26 kwietnia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie otwiera się wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”. To przekrojowa, problemowa prezentacja prac artystów związanych z tą uczelnią od momentu jej powstania do dziś. Twórcy wystawy zdali pytanie o funkcję rysunku i jego miejsce w sztuce: czy jest tylko studium przygotowawczym większej kompozycji, czy samodzielnym obszarem twórczości?

Jak poprzez rysunek można poznać warsztat artysty? Jakie znaczenie mają szkicowniki?  Jak zaznacza kuratorka wystawy, dr Agnieszka Jankowska-Marzec, rysunek jest podstawą wykształcenia akademickiego i sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy - pełni zarówno rolę służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, ale także stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej. Na wystawę wybrano blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych. Wśród zaprezentowanych dzieł będzie można podziwiać prace ponad 40 artystów, m.in.: Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Alfreda Szyszko-Bohusza, Xawerego Dunikowskiego, Adama Marczyńskiego, Mariana Koniecznego, Mieczysława Wejmana, Andrzeja Pawłowskiego, Wacława Taranczewskiego, Jonasza Sterna, Janiny Kraupe-Świderskiej, Adama Hoffmana i  Zbyluta Grzywacza.

Warto wspomnieć także o wyjątkowej aranżacji, która będzie stanowić oprawę prezentowanych dzieł. Projekt bazuje na minimalizmie, czerni i bieli, a w swojej narracji i prowadzeniu widza przez kolejne etapy wystawy, nawiązuje do szkiców i konturów.
Na wystawie, poza rysunkami i prywatnymi szkicownikami wybitnych artystów, będzie można zobaczyć także współczesne animowane filmy przygotowane w czasie studiów przez absolwentów Akademii. Celem ich prezentacji w otoczeniu cennych rysunków jest stworzenie łącznika pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Filmy  wyświetlane będą w specjalnej sali, która zostanie wkomponowana w przestrzeń ekspozycji. Całość została zaplanowana tak, aby w sposób nowoczesny i przykuwający uwagę, ukazać 200-letnią historię krakowskiej ASP.

Wystawie towarzyszy konkurs dla studentów i doktorantów krakowskiej ASP pod hasłem: RYSUNKIEM O RYSUNKU: OD TECHNIKI

Informacje dla zwiedzających:
Czarno na białym. 200 lat rysunku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04. – 29.09.2019
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1
30-062 Kraków
poniedziałek: nieczynne
wtorek–piątek: godz. 9.00–17:00 (od  maja 9.00–17:00)
sobota: 10.00–18.00
niedziela: 10.00–16.00

Ceny biletów:
bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 15 zł, bilet grupowy ulgowy:
5 zł, bilet rodzinny: 40 zł

Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Kuratorzy: dr Agnieszka Jankowska-Marzec, Światosław Lenartowicz
Koordynator: Katarzyna Stolarz
Aranżacja: Magdalena Bujak
Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU
Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie: Lotto
Partnerzy wystawy: ZUE S.A., WACOM, Corel Corp.
Patroni medialni: Dziennik Polski, Szum, Autoportret, TVP Kultura, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Polskie Radio, Love Kraków, Local Life, Karnet

 • 01:14 Leonard Bernstein, Johannes Brahms IV Symfonia e-moll (3)
 • 01:20 Danny Elfman Mr. Peabody's Prologue
 • 01:23 Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski Koledzy
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic